امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

(خبر)مجیدی هم به سرنوشت دایی و مهدوی‌کیا و باقری دچار شد
#1
کمتر از بیست هزار نفر از هواداران استقلال که دیروز به آزادی آمده بودند چهار دقیقه پایانی بازی استقلال و مس را به حاشیه زمین چشم دوخته بودند و خداحافظی ناگهانی کاپیتان محبوبشان را به نظاره می‌کردند. خداحافظی بازیکن محبوبی که مثل سایر ستاره‌های محبوب فوتبال در ایران بی مقدمه و کاملا بی برنامه از فوتبال خداحافظی کرد.
به گزارش تابناک، چند سالی از عمر فوتبال حرفه‌ای در ایران گذشت تا کم‌کم مسئولان به این نتیجه رسیدند که برگزاری آبرومندانه مراسم‌های نمادین در فوتبال هم یکی از نمادهای حرفه‌ای شدن است. هواداران فوتبال در ایران هنوز وقایعی مانند جشن قهرمانی استقلال در سال 84 را از یاد نبرده‌اند که بازیکنان این تیم بعد از اهدای جام در رختکن بودند و جام در دست تماشاگران در زمین در حال گردش بود. 

اتفاقات عجیبی چون ورود اسب به ورزشگاه و هجمه‌های رسانه‌ای و البته دسته گل‌های که فدراسیون هرسال حداقل دو بار در مراسم اهدای جام به آب می‌داد موجب شد تا کم‌کم به فکر سرو سامان دادن به مراسم مهمی چون اهدای جام در یک دوره لیگ بیفتند و ویترین یک سال فوتبال ایران را به زیبایی آرایش کنند. اما به نظر می‌رسد هنوز فرهنگ تجلیل از بازیکنان محبوبی که از فوتبال خداحافظی می‌کنند در میان مدیران ورزشی کشورمان جا نیفتاده است.

[تصویر: 304163_523.jpg]
واکنش هواداران استقلال به خداحافظی مجیدی


حافظه اهالی فوتبال جز بازی خداحافظی احمدرضا عابدزاده، که آن هم با چند سال تاخیر و با تغییر مدیریت در راس باشگاه پرسپولیس رخ داد، بازی آبرومندانه دیگری را به خاطر ندارد. بازی که بایرن مونیخ با ستاره‌هایش به تهران آمد و علی‌رغم بارش برف در تهران بیش از شصت هزار نفر به آزادی رفتند تا از عقاب آسیا قدردانی کنند.

 اما اگر این نمونه استثنایی را کنار بگذاریم حداقل در دو دهه اخیر فوتبال کشورمان به خاطر نداریم که فوتبالیست‌های محبوب کشورمان در مراسمی آبرومند از فوتبال خداحافظی کرده باشند. این بازیکنان یا از تیم کنار گذاشته شدند، یا به مدت طولانی نیمکت نشین شدند تا خودشان مجبور به خداحافظی شوند و یا به صورت کاملا ناگهانی و بدون هیچ پیش زمینه‌ای از فوتبال خداحافظی کردند. نمونه معروفش خداحافظی مهدی مهدوی‌کیاست که انتقادات شدید را متوجه باشگاه پرسپولس کرد و نمونه آخرش همین دیروز اتفاق افتاد که هفت محبوب آبی‌های پایتخت کاملا بی خبر در دقیقه 89 بازی و بعد از تعویضش کناره‌گیری خود از فوتبال را اعلام کرد.

گرچه فوتبال در ایران چند سالی است که انتظارات عمومی را برآورده نمی کند و از استاندارد مطلوب هواداران و کارشناسان پائین‌تر حرکت می کند اما در همین فوتبال هم حضور ستاره‌هایی که به نماد باشگاه تبدیل شده‌اند موجب جذب تماشاگران به ورزشگاه‌ها می شود و این هم دیگر گفتن ندارد که اقبال تماشاگران به هر رقابتی موجب بالاتر رفتن کیفیت آن می شود. کافی است نخستین بازی که علی کریمی بعد از بازی در آلمان و امارات با پیراهن پرسپولیس به میدان رفت را به خاطر بیاورید.

غیر از این مسئله برگزاری مسابقات آبرومندانه خداحافظی برای ستارگان فوتبال به نوعی قدردانی از بازیکنانی است که سال‌ها برای فوتبال کشورمان زحمت کشیده‌اند. فاجعه بار به نظر می رسد که در تاریخ فوتبال ایران یک بازی آبرومندانه برای خداحافظی علی دایی، کریم باقری، مهدی مهدوی کیا و خداد عزیزی که هر کدام بخشی از خاطرات غرور انگیز ملی مان را رقم زده‌اند برگزار نشده است.

روز گذشته هم بهترین بازیکن یک دهه گذشته باشگاه استقلال و یکی از بهترین بازیکنان لیگ کشورمان در چند سال اخیر به طور ناگهانی از فوتبال خداحافظی کرد. خداحافظی مجیدی در حالی رخ داد که هواداران این باشگاه از آن اطلاعی نداشتند و بازی میان هفته باعث شد که جمعیت چندانی به ورزشگاه نروند و کاپیتان استقلال غریبانه از فوتبال خداحافظی کند.

آقای گل جهان بدون بازی خداحافظی از فوتبال رفت


[تصویر: 304164_556.jpg]


از علی دایی انتقادات فراوانی می شود. چه در زمانی که بازیکن بود وچه در دوران مربیگری. اما همه این‌ها دلیل نمی شود که کاپیتان تیم ملی کشورمان و کسی که بسیاری فوتبال ایران را به نام او می شناسند بدون هیچ گونه تقدیر و گرامیداشتی از فوتبال خداحافظی کند. اما واقعیت این است که تا کنون هیچ بازی رسمی برای خداحافظی علی دایی چه از طرف فدراسیون فوتبال و چه از سوی پرسپولیس برنامه ریزی نشده و علی دایی در خلال فصل 85-86 لیگ برتر در حالی که هم در سایپا بازی می کرد و هم مربیگری از فوتبال خداحافظی کرد. در رده ملی هم به علت عملکرد ضعیف در جام جهانی 2006 از تیم ملی کنار گذاشته شد. 

البته برخی معتقدند که علی دایی هم در این شرایط تاثیر گذار بود و آنقد از تیم ملی و بازی باشگاهی کنار نرفت تا مجبور به کناره گیری از فوتبال شد. با همه اینها کاپیتان تیم ملی کشورمان که رکورد دار گل ملی در جهان هم هست در 7 خرداد 1386 در بازی که گل قهرمانی سایپا را نیز به ثمر رساند از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. تاکنون هیچ بازی خداحافظی برای علی دایی برگزار نشده است.

کیا مجبور به خداحافظی شد


[تصویر: 304162_145.jpg]


برگزاری بازی خداحافظی مهدی مهدوی کیا را می بایست به عنوان یکی از نقاط تاریک تاریخ باشگاه پرسپولیس دانست. خداحافظی که یکی از نقاط کل‌کل هواداران استقلال و پرسپولیس است. استقلالی‌ها در مقایسه خداحافظی دو کاپیتان خود که هر دو امسال رخ داد به این مسئله اشاره می کنند که مجیدی با اراده خود از فوتبال خداحافظی کرد اما برخورد بد مسئولان و کادر فنی پرسپولیس با مهدوی‌کیا موجب شد تا کیا مجبور به خداحافظی از فوتبال شود. بعد از چندین و چند هفته نیمکت نشینی کیای 36 ساله اعلام کرد که در فینال جام حذفی از فوتبال خداحافظی می کند. پیش از این از سوی باشگاه پرسپولیس اعلام شده بود که برای خداحافظی کیا هامبورگ به تهران خواهد آمد که بعدش باشگاه زیر بار این وعده نرفت و مهدوی کیا اعلام کرد که روز 15 اردیبهشت 1392 از فوتبال خداحافظی می‌کند.

 به نظر خداحافظی رویایی می آمد اگر پرسپولیس قهرمان می شد و کاپیتان کیا جام به دست از فوتبال خداحافظی کند. اما نه تنها پرپولیس جام را به دست نیاورد که بعدها اشک‌های مهدوی‌کیا در برنامه نود دل همه اهالی فوتبال را به درد آورد. مهدوی کیا بعد از اخرین بازی در جام جهانی 2006 به طور رسمی از بازی ملی خداحافظی کرد. تا کنون هیچ بازی رسمی برای خداحافظی کیا از فوتبال برنامه ریزی و برگزار نشده است.

خداحافظی سرد آقا کریم


[تصویر: 304161_153.jpg]

کریم باقری نزدیک به هجده سال در تیم ملی بازی کرد. فدراسیون فوتبال به پاس این مدت حضور موثر بازی بازی دوستانه ایران و برزیل را به عنوان بازی خداحافظی او معرفی کرد اما این بازی برای خداحافظی او تدراک دیده نشده بود. این تنها یک دیدار دوستانه در خاک کشور امارات بود که فدراسیون از فرصت استفاده کرد و آن را بازی خداحافظی کریم باقری نام نهاد. پر واضح است که پنج هزار نفر هم در ورزشگاه برگزاری این بازی در امارات حضور نداشتند و کریم باقری هم به شیوه نامطلوبی از تیم ملی کنار گذاشته شد.

این البته تها خداحافظی او از بازی‌های ملی نبود. وی پس از بازی مقابل تیم ایرلند جنوبی در سال ۱۳۸۰ از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد. اما در زمان سرمربی‌گری علی دایی این بازیکن با اعلام آمادگی برای حضور در تیم ملی بار دیگر به اردو تیم ملی ایران دعوت شد که با بالاخره در بازی دوستانه تیم‌های ایران و قطر، که در تاریخ ۱۹ آبان ۸۷ برگزار شد، کریم باقری بعد از حدود ۷ سال بار دیگر برای تیم ملی فوتبال ایران بازی کرد و در تاریخ ۲۹ آبان ۸۷ چهل‌وهشتمین گل ملّی خود را در بازی مقابل امارات به ثمر رساند.او سرانجام در تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۸۹ در بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با برزیل در شهر ابوظبی با انجام هشتاد و هفتمین بازی ملی‌اش برای همیشه از تیم ملی خداحافظی کرد.

کریم باقری همچنین در هشتم آذر ماه سال ۱۳۸۹ هم‌زمان با بازی تاریخی ایران با استرالیا با اعلام تصمیم خود مبنی بر خداحافظی از فوتبال پس از هجده سال بازی در بالاترین سطح فوتبال ایران و جهان برای همیشه از دنیای فوتبال کناره‌گیری کرد. هواداران پرسپولیس علاقه‌مند بودند که در بازی دوستانه زیبای با کاپیتان خود خداحافظی کنند اما این فرصت هیچ وقت دست نداد.

خداداد هم کنار گذاشته شد


[تصویر: 304166_847.jpg]

او را غزال تیزپای فوتبال ایران می خواندند. کسی که بسیاری از موفقیت‌های دهه هفتاد فوتبال ملی کشورمان را رقم زد و البته همواره با حاشیه‌هایی هم همراه بود. خدادا عزیزی برخلاف موارد بالا عضو هیچ کدام از دو تیم بزرگ پایتخت نبود اما بازی‌های تاثیر گذار ملی‌اش موجب شد تا او هم از پایگاه اجتماعی بالایی در میان اهالی فوتبال برخوردار باشد. با این حال این بازیکن هم هیچ‌گاه در یک بازی رسمی از فوتبال خداحافظی نکرد و در پایان یک فصل بعد از بالا رفتن سن‌‌اش فوتبال را کنار گذاشت.

 خداداد عزیز در سال 2002 بعد از اختلاف با میروسلاو بلاژویچ مربی تیم ملی از بازی‌های ملی کنار گذاشته شد و دیگر در تیم ملی بازی نکرد. او در رده باشگاهی بعددر فصل 84-85 بعد از بازی در تیم دسته اولی عقاب برای یک نیم فصل و بعد از ان بازی در راه اهن اعلام بازنشستگی کرد. تا کنون هیچ بازی رسمی برای خداحافظی خداد ترتیب داده نشده است.

عقاب مصدوم شد و کنار رفت


[تصویر: 304165_163.jpg]

احمدرضا عابدزاده در نظر سنجی که در سال 88 در برنامه نود صورت گرفت عنوان محبوب‌ترین فوتبالیست سه دهه اخیر فوتبال ایران را به خود اختصاص داد. عقاب آسیا بی شک بهترین دروازه بان بعد از انقلاب فوتبال ایران بود که به دلیل مصدومیت مجبور به کناره‌گیری از فوتبال شد. احمدرضا عابد زاده البته تنها بازیکن محبوبی است که تا کنون برای او بازی خداحافظی محترمانه‌ای برگزار شده، گرچه این بازی چند سال بعد از دوری او از میادین و به دنبال تغییر مدیریت در راس باشگاه پرسپولیس رخ داده باشد.

اما به هر حال در 23 دی ماه 1384 بایرن مونیخ آلمان با تمام ستارگانش به تهران امد تا بازی خداحافظی عقاب برگزار شود. هوای سر تهران هم موجب نشد که مرد به ورزشگاه هجوم نیاورند و به این ترتیب عابدزاده بعد از حضور پنج دقیقه‌ای و نمادین در زمین با بدرقه الیور کان در زمین دور افتخار زد و از فوتبال خداحافظی کرد.
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اخبار متناقض از سرنوشت هواپیمای ناپديد شده reporter2 0 67 29-12-14, 09:50 pm
آخرین ارسال: reporter2
  مبارزه با مواد مخدر؛ سرگذشت و سرنوشت afghan-news 0 52 26-12-14, 09:42 pm
آخرین ارسال: afghan-news
  کمیته حالات اضطرار بی‌سرنوشت مانده است reporter2 0 63 09-12-14, 08:41 pm
آخرین ارسال: reporter2
  برج‌سازی‌علی‌دایی در گران‌ترین نقطه‌تهران reporter2 0 54 03-12-14, 08:21 pm
آخرین ارسال: reporter2
  ریشه درگیری مایلی‌کهن و دایی معلوم شد reporter2 0 61 01-12-14, 08:16 pm
آخرین ارسال: reporter2کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان