امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

(دانلود) کتاب همراه - سو و شون نوشته سیمین دانشور
#1
درباره کتاب:
سووشون نام رمانی ازمرحوم بانو سیمین دانشور، نویسنده نامدار چند دهه گذشته ایران است. نویسنده در این رمان زندگی فئودالی در زمان اشغال ایران از سوی انگلیسیها را به زیبایی به نگارش درآورده است. کاربرد برخی واژه های عامیانه شیرازی در متن گیرایی داستان را صد چندان کرده است.
نویسنده کتاب را این چنین اغاز میکند: به یاد دوست ، که جلال زندگیم بود و در سوگش به سو وشون نشستم.

خلاصه داستان:
زری و یوسف در میهمانی عقدکنان دختر حاکم شرکت می کنند. از ورای چند و چون عروسی خواننده با فضای اجتماعی سالهای ۱۳۲۰ آشنا می شود. سالهایی که انگلیس در فارس نیرو پیاده کرده و جنگ ناخواسته با خود گرسنگی و بیماری آورده است. حاکم دست نشانده با فروش آذوقهٔ مردم به ارتش بیگانه به قحطی دامن می زند. یوسف، خان روشنفکر و متکی به ارزشهای بومی، حاضر به فروش آذوقهٔ مردم به ارتش بیگانه نیست و می خواهد از مردم پشتیبانی کند. اما زری، همچون همه زنان سووشون، حتی چهره های منفی چون عزت الدوله، که هریک به نوعی وجوه گوناگون ستمدیدگی، بی پناهی، ناکامی، فداکاری و تحمل زن ایرانی را به نمایش می گذارد مسالمت جویانه، میکوشد او را آرام کند.

دو خان قشقایی، ملک رستم و ملک سهراب خانها که از سوی اشغالگران اغوا شده اند، برای خرید آذوقه نزد یوسف می آیند تا با فروش آن به انگلیسیها اسلحه بخرند و با ارتش ایران بجنگند. اما یوسف قبول نمیکند.

از خانه حاکم می آیند تا اسب خسرو، پسر یوسف، را برای دختر حاکم ببرند. عمه خانم، خواهر یوسف، و زری برای پس گرفتن اسب از عزت الدوله کمک می خواهند. رفتن زری به شهر نمایی از چهره شهر درگیر تیفوس، ناامنی و فحشا را در ذهن خواننده به تصویر می کشد. گشتی در دیوانه خانه و زندان ما را با فجایعی که زندگی مردم را سیاه کرده از نزدیک آشنا می کند. زری با سرزنش یوسف درس ایستادگی می گیرد و بزودی با خواسته عزت الدوله مخالفت می کند.

عاقبت روزی جسد یوسف را می آورند: اشغالگران این نماد مقاومت را از پای درآورده اند. مرگ یوسف وجود زری را از تردیدها می پیراید و دید او را نسبت به زندگی دگرگون می کند. «می خواستم بچه هایم را با محبت و در محیط آرام بزرگ کنم. اما حالا با کینه بزرگ می کنم.» وقتی دکتر عبدالله خان، پیرمرد آگاه، در گفتگویی به زری میگوید: «بدن آدمیزاد شکننده است، اما هیچ نیرویی در این دنیا، به قدرت نیروی روحی او نمی رسد، به شرطی که اراده و وقوف داشته باشد»، دگرگونی او کامل می شود. «نه یک ستاره، هزار ستاره در ذهنش روشن شد. دیگر می دانست که از هیچکس و هیچ چیز در این دنیا نخواهد ترسید.» سفر درونی زری، در برخوردهای او با جامعه، به آگاهی میانجامد. او که می کوشید در حاشیه رنج های مردم بماند، به میان ماجراها کشانده می شود.

بوی عشق و دشتهای زیبای فارس، رمان سیمین دانشور را عطرآگین میکند. زری زنی ایلاتی را به یاد می آورد که برایش از مراسم سووشون (سوگ سیاوش) گفته بود. گویی یوسف، سیاوشی است تنها در محاصره انبوه دشمنان. آخرین فصل رمان، توصیفی قوی از تشییع جنازه یوسف و یکی از مؤثرترین وصفهای حرکت مردم در ادبیات معاصر ایران است. تشییع جنازه به تظاهرات ضداستعماری مردم و درگیری آنان با نیروهای امنیتی مبدل میشود. جنازه یوسف را شبانه به خاک میسپارند و مک ماهون در تسلیتی امیدبخش به زری مینویسد: «گریه نکن خواهرم، در خانه*ات درختی خواهد رویید و درخت*هایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت. و باد پیغام هردرختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درختها از باد خواهند پرسید: در راه که می آمدی سحر را ندیدی؟»


دانلود با فرمت epubYou are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

دانلود با فرمت pdf


You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود کتاب همراه - سمفمونی مردگان نوشته عباس معروفی shahrooz 3 752 28-03-14, 03:21 am
آخرین ارسال: مای فون
  دانلود کتاب رمان بینوایان نوشته ویکتور هوگو mazdak 0 591 09-09-13, 11:32 pm
آخرین ارسال: mazdak
  دانلود کتاب مجموعه 170 قطعه شعر از سیمین بهبهانی mazdak 0 282 09-09-13, 11:23 pm
آخرین ارسال: mazdak
  دانلود کتاب مرمر - سیمین بهبهانی mazdak 0 334 09-09-13, 11:20 pm
آخرین ارسال: mazdak
  دانلود کتاب قصه های کتاب کوچه - احمد شاملو mazdak 0 1,205 09-09-13, 11:16 pm
آخرین ارسال: mazdakکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان