امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

(دانلود) کتاب صوتی مدیر مدرسه - جلال آل احمد با فرمت mp3
#1
مدیر مدرسه

نویسنده: جلال آل احمد

[تصویر:  7556modiremadrese-1.jpg]

راوی: فاطمه اقطاعی زمان کل: 3 ساعت و 8 دقیقهدانلود با لینک مستقیم:

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

(حجم: 26 mb)

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

(حجم: 23 mb)


(format: mp3 archive type: rar)
«مدیرمدرسه» شاید به جرأت بهترین اثر «جلال آل احمد» باشد. نویسندهای ظلمستیز که واقعیتهای زندگی را با نظری انتقادی ارائه میکند.
راوی داستان که از آموزگاری به تنگ آمده است، برای آسودگی خود و داشتن درآمد بیشتر و بی دردسر به مدیری دبستان رو می آورد، بی آنکه بداند چه دردسرهایی در پی خواهد داشت. مدیر که خود را هیچکاره می داند و آمده تا گوشه ای آرام در دفترش از گچ خوردن و بیهودگی کار آموزگاری خود را برهاند، با دشواری سرپرستی «یک ناظم و هفت تا معلم و دویست و سی و پنج تا شاگرد» روبرو می شود. پس همه توان خود را به کار می گیرد تا کمبودها و نارساییها را به گونه ای سروسامان دهد. اما در این شرایط محیطی امکان اصلاح وجود ندارد و مدیر تصميم ميگيرد كه استعفا دهد.
مدیر که در ابتدا به ناظم تعرض ميكند كه چرا بچهها را تنبيه ميكني، و تركهها را ميشكند، آخر داستان خودش مجبور ميشود كه به تنبيه بدني روي آورد. كسي كه دوست ندارد به اين و آن رو بزند مجبور ميشود كه از آدمهاي پولدار گدايي كند.
دست آخر، مدیر به دنبال دادخواستی به دادگستری فراخوانده می شود. با آنکه گویا دادخواست پی گیری نمی شود، مدیر درخواست کناره گیریش را روی همان برگهای نشاندار دادگستری می نویسد و برای دوست پخمه ای که تازگی سرپرست فرهنگ (آموزش و پرورش) شده، می فرستد.
جلال نظام آموزشی پوسیده زمان خود را به زیبایی به سخره میگیرد و کاستیهای آن را برملا میکند!

گوشه هایی از داستان:
«میبینی احمق! این را میگویند قدم اول. همیشه هم وضع از این قرار است. موقعیتی ایجاد می کنند درست شبیه بآنچه تو در آن گیری. برایت شخصیت و اهمیت میتراشند. عین یک بادکنک بادت میکنند و میبندند به شاخهی اقاقیا که گله به گله تیغ دارد. موقعیتی که برایت ساخته اند نمیگذارد بفهمی چه خبر است. عینا مثل حالا. ناظم مدرسه ات کلافه است. البته از دست مدیری مثل تو حق هم دارد. نمیخواهد لای این چرخها خردش کنند. همیشه هم که نمیخواهد ناظم بماند. آخر ترفیعی، حق مقامی، مدیریتی و بالاتر و بالاتر. و حالا تو برایش عور و اطوار میآیی... ناظم دیگری هم که سراغ نداری. داری؟ اگر هم داشتی مگر سلمان بود یا اباذر؟ و اصلا خیال میکنی اگر سلمان و اباذر را هم جای این چلفتههای بی سر و زبان میگذاشتند فرقی میکرد؟ یا ول کن و برو یا قدم اول را بردار. سور بده بعد هم بخور- بده و بستان. بعد هم قدم دوم و بعد چهاردهم و... درست یک جیره خور صندوق دولت. موقع شناس، به نرخ روز نانخور، چرب زبان و درست همچون کنه ای چسبیده به مقررات! ...»

***
«هنوز برف اول روی زمین بود که یک روز عصر معلم کلاس چهارم رفت رفت زیر ماشین. زیر یک سواری. مقل همه عصرها من مدرسه نبودم. دم غروب بود که فراش قدیمی مدرسه دم در خانهمان خبرش را آورد.دویدم به طرف لباسم و تا حاضر بشوم، می شنیدم که دارد قضیه را برای زنم تعریف می کند. ماشین برای یکی از آمریکایی ها بوده. باقیش را از خانه که درآمدیم برایم تعریف کرد. گویا یارو خودش پشت فرمون بوده و بعد هم هول شده و در رفته. بچه ها خبر را به مدرسه برگردانده اند و تا فراش و زنش برسند، جمعیت و پاسبان ها سوارش کرده بودند و فرستاده بودند مریض خانه... همهی راه را دویده بودم. نفسم بند آمده بود و پایم میلرزید. و این هم معلم کلاس چهار مدرسهام. سنگین و با شکم برآمده دراز شده بود. انگار هیکل مدیرکلیاش را از درازای لای منگنه فشرده اند.
خیلی کوتاهتر از زمانی که سرپا بود به نظرم آمد. صورت و سینه اش از روپوش چرک مرد بیرون بود. صورتش را که شسته بودند کبود کبود بود، درست به رنگ جای سیلی روی صورت بچه ها... اما نمیتوانست حرف بزند. چانهاش را با دستمال بسته بودند؛ همانطور که چانهی مرده را میبندند. اما خنده تو صورت او بود و روی تخت مرده شوخانه هم نبود. خندهای که به جای لکههای خون روی صورتش خشک شده بود. درست مثل آب حوض که در سرمای قوس اول آهسته آهسته میلرزد، بعد چین برمیدارد، بعد یخ میزند... آخر چرا تصادف کردی؟ آخر چرا؟ چرا این هیکل مدیرکلیات را با خودت اینقدر اینور و آنور بردی تا بزنندت؟ تا زیرت کنند؟ مگر نمیدانستی که معلم حق ندارد اینقدر خوش هیکل باشد؟ آخر چرا اینقدر چشم پرکن بودی؟ حتی کوچه را پرمیکردی. سد معبر میکردی. مگر نمیدانستی که خیابان و راهنما و تمدن و اسفالت همه برای آنهایی است که توی ماشینهای ساخت مملکتشان دنیا را زیر پا دارند؟ آخر چرا تصادف کردی؟
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود کتاب صوتی مکتوب - پائولو کوئلیو با فرمت mp3 mazdak 2 1,086 31-10-15, 05:55 pm
آخرین ارسال: Amir Dezhakam
  دانلود کتاب صوتی داستان های هزار و یک شب - عبدالطیف تسوجی با فرمت mp3 mazdak 2 1,499 14-11-13, 04:30 pm
آخرین ارسال: مای فون
  دانلود کتاب آموزش جامع جاوا اسکریپت - احمد بادپی mazdak 0 408 09-09-13, 11:27 pm
آخرین ارسال: mazdak
  دانلود کتاب آهن و احساس - احمد شاملو mazdak 0 275 09-09-13, 11:22 pm
آخرین ارسال: mazdak
  دانلود کتاب باغ آینه - احمد شاملو mazdak 0 241 09-09-13, 11:17 pm
آخرین ارسال: mazdakکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان