امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

۶ ترفند برای گرفتن عکسهای ماکرو بهتر با دوربین آیفون
#1
عکسبرداری با موبایل، این روزها آنقدر متداول شده است که برای آن جشنواره نیز برگزار میکنند. با پیشرفت تکنولوژی، فناوریهای دوربینهای موبایل نیز دستخوش تغییرات بزرگی شده است که باعث شده تعداد طرفداران عکاسی با تلفنهمراه بیشتر از گذشته شود.

برای خیلی از کاربران، دوربین آیفون، به دوربین اصلی برای عکاسی تبدیل شده است. اگرچه دوربین آیفون، وسیلهای ایدهآل برای گرفتن عکسهای معمولی و نسبتاً خوب است، اما به کمک همین دوربین میتوان، عکسهای نمای بسته (close up) و ماکرو شگفتانگیزی گرفت.
در ادامه با ۶ راهکار برای گرفتن عکسهای ماکرو و کلوزآپ آشنا خواهید شد.
۱. اجتناب از نور مستقیم

دوربین آیفون، با فوکوس بر روی اجسام روشن و نورانی مشکل دارد، به علاوه تصویر نهایی نیز کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. برای داشتن یک تصویر کلوزآپ یا ماکرو موفق، بهتر است از نور غیرمستقیم استفاده کنید. اگر در روزی آفتابی عکس میگیرید و نمیتوانید تغییر زیادی در منبع نور ایجاد کنید، موقعیت خود را تغییر دهید، به نحوی که مثلاً منبع نور از پشت سوژه به جلوی آن منتقل شود و یا به کمک سایه خود، نوردهی غیرمستقیم ایجاد کنید. در زیر تصویری از یک ملخ را مشاهده میکنید که به خوبی نوردهی غیرمستقیم را نمایش میدهد.
[تصویر: macrophotographyguideiphone1-1.jpg]
۲. به کارگیری ویژگی قفل کردن فوکوس و نمایش سوژه

وقتی برای عکاسی به صورت کلوزآپ بر روی یک سوژه زوم کرده باشید، حتی کوچکترین حرکات و تکانهای دست یا دستگاه میتواند تمام فریم عکس را به هم بریزد. برای رهایی از این مسأله، از ویژگی قفل کردن فوکوس و نمایش سوژه استفاده کنید تا به خاطر لرزشهای کوچک همه چیز خراب نشود. برای دسترسی به این ویژگی کافی است در هنگام کار با دوربین آیفون انگشت خود را بر روی صفحه زده و نگهدارید تا عبارت «ae/af lock» بر روی صفحه ظاهر شود. پس از آن، ویژگی فعال شده است.[تصویر: macrophotographyguideiphone2-1.jpg]
۳. اجتناب از تصویر برداری در هنگامتکانخوردن و جابهجایی

برای اینکه یک عکس ماکروی خوب بگیرید باید برای مدتی دوربین را ثابت نگه دارید. یکی از بهترین روشهای انجام این کار هم استفاده از تکنیکی است که تکتیراندازها و شکارچیان استفاده میکنند، یعنی بند آوردن نفس و گرفتن عکس در بین دم و بازدم. در این صورت، در حالت کلی، شما باید به آهستگی نفس بکشید و بلافاصله پس بازدم، یعنی لحظهای که حالت کلی بدن با ثباتتر است، عکسبرداری کنید.


روش دیگر برای جلوگیری از تکانخوردن تصاویر کلوزآپ، استفاده از هدفونهای آیفون برای گرفتن عکس است. روی سوژه فوکوس کنید و در لحظه مناسب به کمک هدفونها از آن عکس بگیرید. حالت ایدهآل عکسبرداری با هدفون استفاده از سهپایه برای ثابت بودن دوربین آیفون است اما بدون آن هم با کمیدقت میتوان عکسهای خوبی گرفت.
باید به نکتهای که برای عکاسان بدیهی و واضح است نیز توجه داشت و آن اینکه در هنگام عکاسی ماکرو و کلوزآپ، کوچکترین تکانها، باعث ایجاد حالتی میشود که گویی تصویر در حال حرکت (motion blur) گرفته شده است.
۴. استفاده از hdr

شاید این مطلب کمی غیرمنطقی به نظر برسد اما استفاده از ویژگی hdr در بعضی مواقع میتواند منجر به گرفتن عکسهای کلوزآپ بهتری بشود. عملکرد ویژگی hdr، به صورت گرفتن عکسهای متوالی و تلفیق آنها به کمک نرمافزار پردازش تصویر برای تنظیم سطوح رنگبندی تصویر نهایی (highlights and lowlights) است. وقتی از این ویژگی استفاده کنید، ممکن است مانند آنچه در تصویر پایین میبینید، عکس نهایی، واضحتر و همراه با جزئیات بیشتر باشد.
یک توصیه، عکس اصلی و بدون hdr را هم داشته باشید تا در پایان با مقایسه هر دو تصویر تصمیم بگیرید که کدامیک را انتخاب کنید.


[تصویر: macrophotographyguideiphone3-1.jpg]
۵. استفاده از ترفند قطره کوچک آب

قرار دادن یک قطره بسیار کوچک آب بر روی لنز آیفون، میتواند آن را به یک لنز ماکروی فوقالعاده مؤثر تبدیل کند. تصویر زیر به کمک همین تکنیک از یک اسکناس یک دلاری گرفته شده است.


[تصویر: macrophotographyguideiphone4-1.jpg]
البته این مسأله کاملاً بدیهی است که هرکسی درگیر استفاده از این تکنیک نخواهد شد، چرا که بیدقتی و قرارگیری نادرست این قطره آب کوچک بر روی لنز، ممکن باعث آسیب رسیدن به آیفون شود. اگر میخواهید از این تکنیک استفاده کنید، عواقب ناخواسته آن متوجه خودتان است در غیر این صورت میتوانید از لنزهای ماکروی خارجی استفاده کنید.
۶. یک لنز ماکرو جداگانه

اگر میخواهد عکسهای ماکرو واقعاً خوبی با آیفون بگیرید، به استفاده از یک لنز جدید نیازمندید. یکی از لنزهای اولوکلیپ (olloclip) یا فتوجوجو (photojojo) را بر روی آیفون خود به کار ببرید و به کمک آنها عکسهایی بگیرید که کیفیتی در حد واندازه دوربینهای حرفهای ۲۰۰۰ دلاری داشته باشند. عکسهای کلوزآپی که به شدت با کیفیت هستند و جزئیات زیادی از تصویر را در خود نگهداری میکنند.


بهترین گزینه، لنزهای اولوکلیپ هستند که درواقع سه لنز در یک لنز هستند. یعنی علاوه بر یک لنز ماکرو، شامل دو لنز واید نیز میشوند. اگر تصمیم دارید عکاسی با دوربین آیفون را جدیتر دنبال کنید، حتما به این لنز ۷۰ دلاری نیاز خواهید داشت. لنزی سبکوزن و با قابلیت نصب و جداسازی بسیار راحت که سطح عکسهای شما را وارد مرحله جدیدی خواهد نمود.


تصاویر زیر، کلوزآپهایی از یک مکان ماسهای یکسان هستند که تصویر سمت چپ، به کمک لنز معمولی آیفون و بدون زوم و تصویر سمت راست از همان مکان و به کمک لنز اولوکلیپ گرفته شده است. تفاوت جزئیات این دو عکس قابلتوجه است به طوری که عکس سمت راست (به کمک لنز اولوکلیپ) نزدیک به عکسهای میکروسکوپی است. به همین دلیل است که گفتیم اگر برای عکاسی با آیفون جدی هستید نمیتوانید لنز اولوکلیپ را نادیده بگیرید.


[تصویر: macrophotographyguideiphone5-1.jpg]
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش آموزش نصب آندرویید روی آیفون 2g/3g مای فون 0 590 08-03-14, 09:27 pm
آخرین ارسال: مای فون
  آموزش آموزش تصویری ریستور کردن ایفون بدلیل فراموشی رمز (تمامی مدلهای آیفون) مای فون 1 1,343 08-03-14, 07:58 pm
آخرین ارسال: مای فون
  آموزش آموزش پاک کردن خش صفحه نمایش آیفون مای فون 0 590 22-12-13, 08:36 am
آخرین ارسال: مای فون
  آموزش اموزش نصب برنامه روی آیفون بدون jialbreak سازگار با ios7 j@3er 2 1,065 21-11-13, 01:12 am
آخرین ارسال: j@3er
  آموزش تصویری تغییر مرورگر پیشفرض آیفون و آیپد mobile pasargad 0 526 10-09-13, 11:56 pm
آخرین ارسال: mobile pasargadکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان