امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

سوسک حمام مضر یا مفید ؟!
#1
[تصویر:  hou2716-1.jpg]
اگر از شما بخواهند فهرستی از منفورترین موجودات روی زمین تهیه کنید، احتمالا سوسکهای حمام یکی از اولین جاندارانی هستند که به ذهنتان میرسد. آنها بزرگ و زشت هستند، سریع حرکت میکنند و اغلب در کثیفترین و غیربهداشتیترین نقطه ممکن میتوانید پیدایشان کنید. با این حال بهتر است دیگر آرزوی انقراض آنها را نداشته باشید چون همزمان از بین رفتن گیاهان، جنگلها، پرندگان و زیستبومهای بسیاری را آرزو کردهاید. پژوهش تازهای نشان میدهد این حشرات نامطبوع

وظیفه حفظ بقای زیستبومهای روی زمین و چرخه غذایی را به عهده دارند.

آنها اغلب از مواد آلی در حال فساد تغذیه میکنند که سرشار از نیتروژن هستند و نهتنها میتوانند منبع غذایی باارزشی برای پرندگان و پستانداران کوچکی که آنها را شکار میکنند باشند، بلکه نقشی اساسی را در چرخه نیتروژن ایفا خواهند کرد.


srini kambhampati، مدیر و استاد دانشکده زیستشناسی دانشگاه تگزاس معتقد است

انقراض سوسکهای حمام میتواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند.

او که سالهاست روی اثر زیستمحیطی این حشرات کار میکند، میگوید: «سوسکهای حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه میکنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمیگردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی میکند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر از بین رفتن این جانداران اثرات مخرب جبرانناپذیری روی سلامت جنگلها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیستبوم آنها خواهد داشت».


علاوه بر این حدود 5 تا 10هزار گونه مختلف سوسک روی زمین زندگی میکنند که یک منبع غذایی مهم برای بسیاری از پرندگان و پستانداران کوچکی مانند موشها به شمار میروند. با نگاهی به چرخه غذایی میبینیم این شکارچیان میتوانند غذای گروه دیگری از حیوانات را از گربهها و گرگها گرفته تا خزندگان و پرندگان شکارچی بزرگتر مانند عقابها تأمین کنند.

در نتیجه هر گونه کاهش جمعیت سوسکهای حمام میتواند تأثیری غیرمستقیم روی منابع مورد نیاز بسیاری از گونههای گیاهی و جانوری روی زمین داشته باشد.


البته چندان هم جای نگرانی نیست، این حشرات از معدود جاندارانی هستند که به نظر میرسد حتی اگر دمای زمین به شدت افزایش یابد و یا خدای ناکرده جنگ سوم جهانی رخ دهد و سلاحهای اتمی به کار گرفته شوند باز هم خیال انقراض نخواهند داشت!
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان