امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آشنایی با لوازم اولیه برای سفر به طبیعت
#1
کمپ زدن در طبیعت به وسایل بیشتری نسبت به سفرهای عادی احتیاج دارد. در این مطلب به بخشی از آنها اشاره میکنیم...
کمتر پیش میآید که سفر به نقاط مختلف در طبیعت که اکثر تورهای گردشگری علاقهمندان را به آنجا میبرند بیشتر از زمان برنامهریزی شده به طول بینجامد ؛ ولی همیشه برای هر سفری به خصوص سفر کویر این احتمال را بدهید که سفرتان کمی به طول خواهد بینجامد.
بنابراین برای سفر به هر طبیعت خشن و در عین حال زیبایی مثل کویر وسایل زیر را از یاد نبرید.
وسایل و تجهیزات سفر به مناطق مختلف در طبیعت به چند بخش تقسیم میشوند . بخش اول وسایلی هستند که جدا از مدت زمان سفر، منطقه مورد بازدید و ... همواره باید همراه هر طبیعتگردی باشند.
دسته دوم وسایلی هستند که در سفرهای طولانی (2 روز به بالا) و حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرند . در اینجا به بخشی از این تجهیزات اشاره میشود.
کوله پشتی، کیسه خواب، چادر، آب، غذای مناسب، نقشه منطقه، قطب نما یا جی پی اس، انبر دست چند کاره، سوزن و نخ، ناخنگیر، سوت، کفش مناسب پیاده روی، جعبه کمکهای اولیه، الکل جامد، مواد ضد عفونیکننده، چاقو، چراغ قوه، باطری، کبریت، فوم برای زیر کیسه خوابها، فندک، از آن دسته وسایلی است که همیشه باید در هر سفری که به طبیعت دارید همراهتان باشد.
وسایلی که در سفرهای حرفهایتر به کارتان میآید عبارت است از :
دوربینهای دو چشمی و شکاری، کیت مار گزیدگی، کیسه بقا، چادر ضد آب و باد وسایل پخت گازی ( کمپی )، گاز مایع به میزان 2 برابر مصرف، چراق قوههای بزرگ شارژی- باتری، تبر، بیل، کلنگ و چاقوی کمپی، بیسیم و موبایل ماهوارهای وسایل دفاع شخصی، صندلیهای جمع شو، دستگاه تصفیه آب، چسب لاستیک و فلز، کلمن، شمع دیر سوز، کبریت ضد آب و باد و....
از میان این وسایل کیسه خواب، چادر، غذا و آب از مهمترین وسایلی است که در سفر به طبیعت بایستی به آن توجه کرد.
کسی که میخواهد در کوهستان و یا کویر شب را سپری کند کیسه خواب برایش یکی از لوازم ضروری است. کیسه خوابها بر حسب مواد مصرف شده در تهیه آنها و براساس قابلیت نگهداری دما و یا به عبارتی بهتر قابلیت مقاومت در برابر سرما تقسیم بندی میشوند.
کیسه خوابهایی که در آن از پر استفاده شده باشد گرمتر از سایر کیسه خوابها هستند. این نوع از کیسه خوابها بر اساس درصد پر استفاده شده در آن نسبت به ساقه و کرک گرمتر و سبکتر است. البته این نوع از کیسه خوابها برای مناطق مرطوب و بارانی چندان کارایی مطلوب ندارند.
توجه داشته باشید که کیسه خواب وسیلهای است که در سفرهای تورهای طبیعتگردی نیز به آن احتیاج است و به نوعی جزو وسایل شخصی به حساب میآید. سایر وسایل را میتوانید به دلخواه تامین کنید.
چادرها نیز انواع مختلفی دارد و بسته به منطقهای که به آنجا سفر میکنید نوع آن فرق میکند. ولی معمولا توصیه میشود چادری بگیرید که ضد آب بوده و به راحتی باز و بسته شود. اینجا هم قیمتها قدرت انتخابها را تعیین میکنند.
برای چادر زدن تا آنجا که امکان دارد سعی کنید یک جای امن انتخاب کنید. در عمق درهها، در مسیر سیلابها و نزدیکی رودها، در شیبهای تند، نزدیکی آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند کمپ نزنید. اگر گروهی سفر میروید و چند چادر دارید حتما چادرها را نزدیک به هم و به صورت دایره و یا نیم دایره برپا کنید. پیش از برپا کردن چادر سطح زیر آن را تا جایی که میتوانید صاف کنید. اگر احتمال باران میرود دور چادر را شیار باریکی بکنید. با این روش آب را به راهی که میخواهید هدایت کردهاید. کف چادر حتما زیرانداز بیاندازید تا هم سرمای زمین را تا حدودی بگیرد و هم از آسیب رسیدن به چادرتان جلوگیری کند. شبها بعد از هر ورود و خروج از چادر برای جلوگیری از ورود حشرات زیپ توری آن را ببندید.
غذا در سفر مهم و آب مهمتر از آن است . همیشه سعی کنید دو برابر میزان مصرف معمولی در سفرهای کمپینگی و به دور از آبادی، آب به همراه ببرید. در شرایط بحرانی هر فرد قادر است به مدت 10 روز یا بیشتر بدون مصرف غذا به زندگی ادامه دهد , هر چند گرسنگی نیز مانند تشنگی میتواند اثرات مستقیمی بر قدرت تصمیمگیری سریع , ترس , درد و سردی بدن داشته باشد.
یافتن غذا در شرایط حاد از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است .معمولا پیشنهاد میشود انرژی و زمان خود را صرف فعالیتهای مهمتری چون یافتن آب و یا یافتن مسیر کنید . تقریبا هر جانوری که راه می رود , می خزد , پرواز میکند و یا شنا می کند ارزش غذایی دارد .به قول یک دوست میزان در بحران گرسنگی شما منوی غذای شما را تعیین میکند.
در شرایط عادی نیز سعی کنید همیشه غذاهای سبکی چون انواع کنسروها را با خود به همراه ببرید و در صورت امکان قبل از سفر آنها را تا 20 دقیقه بجوشانید.
اینها بخشی از وسایلی است که برای رفتن به هر سفری در طبیعت به آنها نیاز دارید. به زودی به نکات بیشتری اشاره خواهیم کرد.
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی با توصیه های مهم برای سفر sami 0 384 03-09-13, 02:34 pm
آخرین ارسال: sami
  چطور سفر به طبیعت را مدیریت کنیم؟ sami 0 381 03-09-13, 02:34 pm
آخرین ارسال: sami
  آشنایی با کشور ترکیه sami 0 385 03-09-13, 02:18 pm
آخرین ارسال: sami
  آشنایی با نقش راهنمایان تورها sami 0 335 03-09-13, 02:10 pm
آخرین ارسال: sami
  آشنایی با آداب غذا خوردن در سفرهای جاده ای sami 0 337 03-09-13, 02:09 pm
آخرین ارسال: samiکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان