امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مکانهای دیدنی ایران - معرفی مکانهای تفریحی شاهرود
#1
شاهرود زیباترین شهر استان سمنان است.تمام خیابان های این شهر پر است از درختان چنار تنومند.پاییز كه به این شهر سفر كنید زیرپایتان پر است از برگهای رنگی.

اگر تاکنون به استان سمنان سفر نکردهاید، حتما در فرصتی مناسب سفر به شاهرود را در دستوركار خود قرار دهید. شاهرود زیبا که خیلی از طبیعت گردان همچون محمدعلی اینانلو عاشق آن هستند. این شهر که هم کوه دارد هم کویر و هم جنگل ، تنها حدود دو ساعت با دریا و سه ساعت با مشهد فاصله دارد و در پاییز زیباتر هم میشود چرا که در تمام کوچه پسکوچهها و خیابانهای این شهر درختان چنار تنومندی وجود دارند که در خزان برگهای رنگیشان زیر پاهایتان میریزد.


[تصویر: ir2129-1.jpg]
میتوانید روی آنها راه بروید و خش خش کردنشان را بشنوید. برگها آنقدر زیاد هستند که حتی شهرداری شاهرود هم قادر به جمعآوری آنها نیست.برگها هر لحظه و هر ثانیه میریزند. شهر شاهرود شهر بسیار تمیزی است که غیر از برگ درختان هیچ آشغالی را در خیابان رها نمیبینید. یکی از کارهای معمول محمد جیرانی، شهردار شاهرود قدم زدن در خیابانها و دیدن مشکلات شهر از نزدیک است.خلاصه اینکه همه چیز نظم و انضباط دارد در این شهر. از آلودگی صوتی، آلودگی نوری و آلودگی هوا خبری نیست.


[تصویر: ir21291-1.jpg]


شاهرودیها مردمانی بسیار مهربانند. شاید طبیعت سهگانه برایشان آمد داشته و ویژگیهای خوب مردمان کویر، کوهستان و سرسبزی و جنگل را یکجا در خود جمع کردهاند. اگر متوجه شوند که در شهر غریب هستید هر کمکی از دستشان بربیاد برایتان انجام میدهند. حتی ممکن است شما را تا مقصدی که مدنظر دارید همراهی کنند. شهر هم کوچک است و اگر حس و حال پیادهروی داشته باشید بیشتر مسیرها را میتوانید پیاده بروید. مهمترین میدانهای شهر هم میدان امام خمینی و میدان جمهوری است که مردم شهر میدان جمهوری را به نام «فلکه» بیشتر میشناسند.


خانه یغماییها


خانه یغماییها در حقیقت تنها خانه شهر شاهرود است که بادگیر دارد شاید به خاطر اینکه در سال 1304 خورشیدی توسط یک معمار یزدی به نام استاد مهدی حیدریان ساخته شد.این خانه در حال حاضر محل اداره میراث فرهنگی و گردشگری شاهرود است.
[تصویر: ir21292-1.jpg]

موزه شاهرود

موزه شاهرود در خیابان فردوسی قرار دارد.این ساختمان پیش از این بلدیه و فرمانداری شهر بوده و هم اکنون نیز در کنار ساختمان شهرداری قرار دارد که در سال 1306 ساخته شده و پس از مرمت و بازسازی از سال 1367 به عنوان موزه شهر تغییر کاربری داده و به شماره 1888 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.این بنا دو طبقه است و مساحتی معادل 450 مترمربع دارد و از دو بخش مردمشناسی و باستانشناسی تشکیل شده است.

بازار شاهرود

معماری بازار شاهرود هم مانند بسیاری از بازارهای سنتی دیگر شهرهاست.این بازار حد فاصل میدان امام خمینی و فلکه قرار گرفته و جهت آن شرقی – غربی است. آثار معماری موجود در بازار معرف معماری دوره قاجاریه به بعد است. بازار شاهرود مهمترین مرکز تجاری شهر به شمار میآید و در کنار آن بناهای تاریخی دیگری چون مسجد شیخ علی اکبر ، آب انبار مدرسه قلعه ، مسجد آقا و تکیه بازار قرار گرفته است. بازار شاهرود در سالهای اخیر تعمیر و مرمت شده و به شماره 2285 به ثبت تاریخی رسیده است.


[تصویر: ir21293-1.jpg]

مسجد جامع شاهرود


مسجد جامع شاهرود در مجاورت محلات قدیمی شهر مانند «قلعه ولوا» ، «بیدآباد» و «چهارسوق» شاهرود واقع شده و قدیمیترین مسجد شاهرود است که قدمت آن حداقل به دوره ایلخانی میرسد. در سال 1242 ،اهالی شاهرود این مسجد را مرمت کردهاند واین یک قسمت به طور مخالف پوشانده شده است. سقف بنا به صورت تاق و گنبد با قوسهایایرانی و عمدتا پنج و هفت روی جرزهای چند ضلعی اجرا شده است . در تعمیرات سال 1375 خورشیدی، به هنگام مرمت یکی از گنبدهای اصلی و استحکام بخش سه گنبد فرعی، بقایای کتیبهای گچبری کشف شد که شیوه گچبری آن به آثار دورهایلخانی شباهت دارد . این بنا در سال 1376به شماره 1856 به ثبت تاریخی رسیده است . هنوز هم میتوان آثار یادگاری نویسیهای دوره قاجاریه را روی دیوارهای این مسجد قدیمی دید.

[تصویر: ir21294-1.jpg]

نمی شود به شاهرود بروید و سری به جنگل ابر نزنید. جنگل ابر یکى از دست نخوردهترین جنگلهاى ایران است که در 35 کیلومترى شمال شرق سمنان، 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر مینامند.

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمهسارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصههای این جنگل است.

این جنگل در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است. جایى که از ضخامت کوههاى البرز کاسته مىشود و ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابهلاى درهها به سمت جنوب سرازیر مىشوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمههاى شب با سرد شدن هوا چنان مىنماید که جنگل به روى ابرها سوار شده است. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایى متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است. در قسمتهاى جنوبى جنگل، یعنى قسمتى که به تمدن نزدیکتر است پوشش گیاهى تنک دیده مىشود. در عمق جنگلٰ تپههاى پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختى با ریشههاى بلند که روى زمین مىخزد.

[تصویر: ir21295-1.jpg]
چطور برویم؟

شاهرود فرودگاه دارد اما از آنجا که بلیت هواپیما این روزها خیلی گران شده بهتر است زمینی یا ریلی به این شهر سفر کنید.اگر با خودروی شخصی بروید که باید از طریق جاده سمنان و دامغان عازم این شهر شوید و بدانید که این شهر تا تهران 404 کیلومتر فاصله دارد. اگر بخواهید با اتوبوس بروید ترمینال جنوب یا آرژانتین شما را به شاهرود میرسانند و صبح ، ظهر و شب سرویس دارند . بلیت اتوبوس عالی 13 هزار تومان و وی آی پی 15 هزار و 500 تومان است. اگر خواستید با قطار بروید از تهران تا شاهرود یک قطار محلی وجود دارد که از تهران صبح ساعت 9 و 11 راه میافتد و از شاهرود ساعت 16 برمیگردد.قیمت بلیتش هم 4 هزار و 500 تومان است.

کجا بمانیم؟

هتل گرانقیمت و پنج ستاره پارمیدا یکی از بهترین هتلهای شهر است.در شاهرود دو مهمانپذیر آزادی و نادر هم وجود دارد اما اگر میخواهید جایی اقامت داشته باشید که هم قیمتش مناسب باشد و خدماتش خوب بهتر است در مهمانسرای جهانگردی که دو ستاره هم هست اقامت کنید. این مهمانسرا 14 اتاق و یک سوئیت چهار نفره و در مجموع 42 تخت دارد و در دهه 50 خورشیدی ساخته شده است.نرخ اتاق دو تخته 59 هزار تومان، اتاق سه تخته 71 هزار تومان، سوئیت چهار تخته 126 هزار تومان و تخت اضافه 12 هزار تومان است.
[تصویر: ir21296-1.jpg]
چی بخریم؟

شاهرود است و برگههای زردآلو و هلویش.محلیها به برگه زردآلو «کِشته» میگویند.همچنین در این شهر سنجدهای خوب با قیمتی مناسب میتوانید پیدا کنید.از نانهای محلی هم میتوانید کاک را با قیمت 3300 تومان، نان قندی را کیلویی 3100 تومان و نان خرمایی را کیلویی 4 هزار تومان بخرید.شکر پنیر و خرماهای این شهر هم خوب است.خرما از نخلستانهای طرود از توابع شاهرود به این شهر میآید.
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مکانهای دیدنی ایران - معرفی «شش پیر» شیراز sami 0 496 03-09-13, 03:07 pm
آخرین ارسال: sami
  مکانهای دیدنی ایران - معرفی غار های شهرستان سمیرم sami 0 396 03-09-13, 03:07 pm
آخرین ارسال: sami
  مکانهای دیدنی ایران - معرفی قلعه گردن sami 0 373 03-09-13, 03:06 pm
آخرین ارسال: sami
  مکانهای دیدنی ایران - معرفی كویر شهداد، زیباترین کویر دنیا! sami 0 738 03-09-13, 03:06 pm
آخرین ارسال: sami
  مکانهای دیدنی ایران - معرفی روستای دشه - کرمانشاه sami 0 409 03-09-13, 03:05 pm
آخرین ارسال: samiکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان