امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

(آموزش) ساخت نقشه روتیبل برای نویتل
#1

اولین مرحله تهیه یه نقشه خوب از شهری است که میخواین روتیبل بسازید.
نکاتی هست که در هنگام تهیه نقشه باید به آن توجه داشت:

1- projections :

زمین یک جسم کروی است. اما در نقشه ها برای اینکه بخواهیم قسمتی از زمین را معرفی کنیم لازم است چندین تبدیل ریاضی انجام گیرد تا سطح خمیده زمین را به نقطه مترادفش در نقشه معرفی کرد . به این تبدیل ریاضی projection یا به فارسی سیستم تهیه نقشه جات میگویند. در مدارس نقشه کشی نوع خاصی از نقشه به نام mercator projection (نقشه برجسته نماى داراى نصف النهارات متوازى) را یاد میدهند. کشیدن مدارات افقی که از خط استوا رد میشود و وقتی به قطب میرسد تبدیل به یک نقطه میشود .

برای نقشه کشی محوطه های کوچک ( نه تمام دنیا ) این روش غالبا مناسب است . اما در غالب جهانی یک استاندار بین المللی به نام universal transverse mercator یا utm وجود دارد . این روش زمین را به 60 نصف الانهار متفاوت در 60 منطقه تقسیم میکند و هر منطقه 6 درجه از طول جغرافیایی. که در کل 60 تا 6 درجه که 360 درجه میشود و از 1 تا 60 نامگذاری میشود . منطقه اول در 180 درجه به طرف غرب نصف النهار گرینویچ آغاز میشود .

180 درجه غربی در واقع شروع اولین منطقه 6 درجه است . هر منطقه خود به 20 زیر مجموعه افقی از c تا x تقسیم میشود که در این میان o و i از قلم انداخته میشوند. بنابراین یک شبکه utm از اعداد و حروف تشکیل شده و به همراه مقدار northings و eastings در واحد متر میآید. واحد شرقی ((eastingsبه طور قرار دادی از 500 هزار کیلومتر به طرف غرب نصف النهار مرکزی تعیین میشود (این کار به خاطر قرارد ندادن واحد منفی است) .

در نیمکره شمالی ، واحد شمالی northings از خط استوا حساب میشود . در نیمکره جنوبی ، واحد شمالی از قطب جنوب اندازه گیری میشود. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که projections که در بالا توضیحش آمد با datum(سطح مبناى مختصات ) تفاوت زیادی دارد .کشورهای مختلف مجاز هستند تا از datum مختلفی استفاده کنند . ولو آنکه از مختصات utm مشابهی استفاده کنند


2- datums :

به طور معمول 10 ها شیوه متفاوت برای بیان یک نقطه در سطح زمین وجود دارد . هر datums با یک شکل بیضوی در ارتباط است که مدلی ریاضی از سطح نامتقارن زمین است . datums نباید با projections اشتباه گرفته شود . هر datum برای بیان یک نقطه در سطح زمین به صورت عددی است


به طور معمول datum ها یک محل را بوسیله دو نقطه مشخص کرده تا به ترتیب شرق ، غرب، و شمال و جنوب را مشخص کنند .بعضی مواقع هم عدد سومی اضافه میشود تا ارتفاع را مشخص سازد.اما projection تعدیل و تنظیم هندسه تصویر رقومی برای مقیاس بندی است تا مقداری یا تمام سطح زمین را در یک برگه صاف از کاغذ نشان دهد.

این کار در دنیای نقشه کشی ضروری است زیرا شما نمیتوانید یک بخش از سطح بیضوی را بدون کشیدن یا له کردن بخشی از آن روی کاغذ بیاورید

نتیجه ای که میتوان از گفته های بالا گرفت این است که دو نقشه متفاوت میتواندند با وجود برخورداری از سیستم مختصات متشابه از datums های متفاوتی استفاده کنند . متداولترین سیستم تهیه نقشه بر مبنای wgs84 است.

نقشه های goole earth از این سیستم استفاده میکنند . حال آنکه نقشه ای شهری که غالبا نقشه های توریستی هستند تا نقشه از datum متفاوتی استفاده میکنند . این نقشه ها به نقشه های topographic مشهور است و در کشور آمریکا به وفور از این نقشه ها است و در پایین این نقشه ها datum نقشه ذکر شده و نقشه با خطوط مشبک علامت دار میشود.


در مورد نقشه های شهری که عموما اسکن شده و در برنامه هایی مانند smartcomgps به کار میروند قضیه فرق میکند. بیشتر این نقشه ها نقشه های توریستی هستند و غالبا برای نشان دادن مکانهای گردشگری مورد استفاده قرار میگیرد.

عموما میتوان این datum را از هر واحدی که هستند به واحد بین المللی wgs84 تبدیل کرد . البته به شرطی که datum مورد استفاده را دانست . در غیر این صورت یک مختصات متشابه مثل n=36.818948و e=50.876977که در واحد utm است

ممکن است در یک نقشه جایی را نشان دهد و در نقشه ای دیگر که از datum متفاوت استفاده میکند جای دیگر را نشان دهد .

بهترین روش ساخت نقشه:

روش های مختلفی برای تهیه نقشه وجود دارد مثل:گرفتن نقشه از شهرداری شهر خود و اسکن کردن آن،نرم افزار google earth pro ، trekbuddy atlas creator و... اما بهترین روش ساختن نقشه از خود سایت گوگل میباشد که با برنامه های universal map downloader و google map downloaderمیتوان این کار را به راحتی انجام داد.

برنامه را از ضمیمه دانلود کنید .


وارد سایت گوگل شوید.

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینیددو نقطه از موقعیت انتخابی را باید در نقشه انتخاب کنید به این صورت :
شما براي ديدن مختصات منطقه مورد نظر خود مي توانيد از maps.google.com و يا نرم افزار google earth استفاده كنيد. البته از راه هاي ديگري هم مي توان مختصات را بدست آورد ولي من اين دو را به دليل راحتي و در دسترس بودن آموزش مي دهم.

* دريافت مختصات منطقه مورد نظر از طريق maps.google.com

دريافت مختصات نقشه از اين سايت به نرم افزار خاصي احتياج ندارد و تنها كافي است تا منطقه مورد نظر را روي نقشه پيدا كنيد تا به راحتي مختصات آن را بدست آوريد.( اسم شهر خودتون رو بنویسید و تا حد امکان زوم کنید

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   universal_maps_downloader_5.2.zip  (اندازه: 1.33 MB / تعداد دفعات دریافت: 2)  دانلود کنيد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
#2
* مرحله اول: پيدا كردن بالاترين و شرقي ترين نقطه

براي اين كار ابتدا به maps.google.com رفته و منطقه خود را پيدا كنيد. سپس در شمالي ترين و شرقي ترين نقطه از نقشه مورد نظر خود راست كليك كرده و what's here را انتخاب كنيد.
پس از انجام اين مرحله مختصات هر دو نقطه در نوار بالا نمایش داده میشود.

اولی نقطه n و دومی شماره نقطهe میباشد.این شماره ها را یادداشت کنید.

* مرحله دوم: پيدا كردن پايين ترين و غربي ترين نقطه

براي اين كار مطابق مرحله قبل در جنوبي ترين و غربي ترين نقطه از نقشه مورد نظر خود راست كليك كرده و what's here را انتخاب كنيد.و این شماره ها را هم یادداشت کنید.نرم افزار universal maps downloader را اجرا كنيد. سپس نامي براي نقشه خود انتخاب كنيد.
(براي مثال shahsavar.umd ) در ضمن umd. را پاك نكنيد.

سپس يكي از منابع را براي دانلود نقشه ها را انتخاب كنيد.روی google street maps بزاریدش.
در قسمت zoom level براي ايران آخرين حد 18 هستش و براي آمريكا و اروپا 19 براي كيفيت بالاتر در ايران 17 را انتخاب كنيد.هرچه بالاتر باشد کیفیت عکس بالاتر و زمان بیشتر میشود.

longitude همان e و latitude همان n هست.بالاترين و شرقي ترين نقطه را در top و right
و پایین ترین و غربی ترین نقطه را در botton و left با دقت یادداشت کنید.
بعد از وارد كردن مختصات محل ذخيره نقشه را انتخاب كرده و start را بزنيد.


بعد از اتمام دانلود نقشه ، در برنامه به tools>map combiner رفته از مسير ذخيره نقشه ها فايل با پسوند umd راانتخاب كنيد و combine را انتخاب كنيد تا يك نقشه كامل با پسوند bmp به شما ارايه میدهد.


با برنامه فوتوشاپ یا مشابه عکسbmp را به jpg تبدیل کنید.
زمان دانلود عکس به سرعت اینترنت شما بستگی دارد و بسته به کیفیت زمان و حجم افزایش می یابد.

تا اینجا مرحله اول کار تمام شد و ما یه عکس از بروزترین جاده های شهر خودمان را داریم
#3
مرحله دوم:


برنامه

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

را دانلود و نصب و اجرا کنید.

قبل از آموزش برنامه به توضیح زیر توجه کنید:

برنامه بالا برای شروع به چند نقطه مختصات نیاز دارد.به سایت گوگل برمیگردیم و از خیابانهای شهر خودمان چند نقطه مختصاتی انتخاب میکنیم مانند روش پست قبل.

توجه داشته باشید که 3 رقم آخر این شماره ها خیلی مهم هستند و انتخاب روی نقشه باید دقیق باشد . هرچه تعداد انتخابهای شما بیشتر باشد روتیبل دقیقتر خواهد شد .

فرض کنید در شهر شما 2-3 تا میدان و خیابان اصلی وجود دارد . شما در سایت گوگل سعی کنید 20 نقطه از شهر را انتخاب و مختصات n و e آن را که در پست اول آموزش دادم یادداشت کنید.سعی کنید نقاط انتخابی در جاهای مختلف شهر باشد و در یک منطقه خاص نباشد .

مثلا غرب و شرق یا شمال و جوب شهر نقطه گذاری کنید.این شماره ها و این مناطق در برنامه خیلی مهم هستند.نقاطی را که در سایت انتخاب میکنید باید همان نقاطی باشند که بعدا در برنامه لحاظ میکنید.من برای شهر خودم 20 نقطه از نقشه را انتخاب و مختصات آن را یادداشت کردم.


برنامهglobalmapper را اجرا کنید و از منوی file گزینه open data files را اجرا کنید . کادری باز میشود . در این کادر نقشه ای را که در آموزش گذشته توسط برنامه universal google maps ذخیره کردیم به برنامه بدهید و open را بزنید تا نقشه load شود . کادر مجددی باز میشود که از شما اطلاعاتی برای کالیبره کردن تصویر میخواهد بر روی yes کلیک کنید تا کادری باز شود :

در سمت چپ ، نقشه شهر با نمای کلی اومده که زیر مربع های ریز آبی رنگ پوشیده شده . مرحله اول و مهمترین مرحله همینجاست.شما اگه مختصات نقاط رو درست و دقیق انتخاب کرده باشید مشکلی نخواهید داشت.حالا نوبت وارد کردن مختصات میباشد.

در پنجره سمت چپ روی نقشه ، هر منطقه ای را که انتخاب کنید نقشه سمت راست آن منطقه را زوم خواهد کرد . هر چه مربع سمت چپ کوچکتر باشد زوم سمت راست بیشتر است.

حالا نوبت آن رسیده که نقاط را وارد کنیم.هرکجا از شهر را که انتخاب کرده اید را زوم کرده در نقشه سمت راست روی همان نقطه انتخابی که در سایت گوگل گرفته بودیم (مثلا اگه در سایت وسط میدانی را انتخاب کردین در اینجا هم وسط میدان را انتخاب کنید

و مختصات آن نقطه را وارد کنید) کلیک کرده تا یک نقطه قرمز رنگ در نقشه ظاهر شود بعد مختصات آن را در قسمتx/easting/lon و y/norting/lat وارد کنید و add point to list را انتخاب کنید.دقت کنید که گزینه اول همان e که معمولا در رنج 50 هست و دومی n که معمولا در رنج 36 میباشد.

بسته به منطقه این اعداد ممکن است تغییر کنند.ارقام را کامل وارد کنید.تعداد اعشار هرچقدر بود همان را وارد کنید.باز هم تاکید میکنم انتخاب مختصات و نقاط در ساختن نقشه خیلی خیلی مهم هستند. اعداد اعشار ثانیه را نشان میدهند که در این خصوص در مرحله سوم صحبت میکنم.
می بینید وقتی add point to list را میزنیم اعداد انتخابی ما به لیست اضافه میشود
#4
بعد به نقطه و محل انتخابی بعدی رفته و زوم میکنیم و مثل قبل این نقطه را هم وارد و به لیست اضافه میکنیم.برای نقطه دوم،سوم،چهارم و ... به همین روش ادامه میدهیم.وقتی وارد کردن نقاط تمام شد روی گزینه ok کلیک میکنیم و منتظر میمانیم تا برنامه عملیات روتیبل انجام گیرد.

پس از تمام شدن این مرحله و نمایش نقشه میبینید که در هر جای نقشه موس را قرار بدهید مختصات آن نقطه در زیر برنامه نمایش داده میشود.

حالا نوبت کشیدن راههای اصلی و فرعی شهرمون رسیده که بهتره قبل از کشیدن نقشه یه نقشه از شهرتون رو از کتابفروشی ها یا شهرداری شهر دریافت کنید تا از روی آن بهتر بتوانید پیش بروید.
بر روی نقشه alt+d را بزنید تاحالت edit فعال شود .

شما باید روی جاده هایی که در نقشه میبینید خطی ترسیم کنید که این خطوط مشخصه هایی خواهند داشت که در ادامه توضیح میدهم.هر شهری یک منطقه مهم دارد مثل میدان اصلی شهر.پس بیاییم شروع کشیدن خطوط از میدان مرکز شهر باشد.شما میتوانید روی میدان زوم کنید تا نقشه بهتر نمایان شود.وقتی edit فعال است روی میدان راست کلیک کرده و گزینه create new line feature(vertex mode کلیک کنید .کلمه line در زیر موس فعال میشود.

این مرحله برای کشیدن جاده هاست.ابتدای جاده که از میدان شروع میشود کلیک کرده و به سمت خیابان انتخابی خودتان حرکت کنید.(شروع خط از ابتدای جاده و پایان خط پایان جاده باشد ) و در انتهای خیابان راست کلیک کنید.پنجره ای باز میشود.در قسمت اول نام خیابان به لاتین را وارد کنید و در قسمت feautre type اگر خیابان شما اصلی بود گزینه arterial road را انتخاب کنید و ok را بزنید.

میبینید که یک خط سبز رنگ روی جاده نقشه کشیده شده است.اول از خیابانهای اصلی شروع کنید و خطوط را با دقت دقیقا روی همان جاده بکشید.در قسمت feautre type کلیک کنید هر کدام از گزینه ها نوعی از جاده را نشان میدهد.مثلا اتوبان،جاده اصلی،جاده فرعی،جاده روستایی و ...برای هر کدام گزینه ایست که باید آنرا ترجمه و همان را انتخاب کنید.

مثلا اگه یه جاده فرعی انتخاب کردید آنرا رویcollector road انتخاب کنید.روی کلیه جاده ها این خطوط را میکشیم و نامگذاری میکنیم.این کار نیاز به حوصله و زمان دارد.

ما تا اینجا از ویژگی creat new line feature برای کشیدن خطوط جاده های اصلی و کوچه استفاده کردیم.

درکل اجسام درون نقشه به چهار زیرمجموعه تقسیم میشود . 1- pois (نقاط مورد توجه مثل ، هتل و رستوران و اداره پلیس و آتش نشانی و سینما و.....) 2- points ( نقاط غیر اندیس دار مثل قله کوه، یا یک ساختمان) 3- polylines ( اجسام خطی مثل جاده ، کوچه ، رودخانه ، بزرگراه) 4-polygons (اجسام محیطی ، مثل رودخانه ، پارک ، و....)
#5
برای اجسام غیر ابعادی مثل pois و points باید نوع و لیبل آبجکت به همراه مختصات مشخص شود. برای اجسام غیر ابعادی مثل polylines و polygons نوع و لیبل لزومی نیست ولی تعیین مختصات الزامی است.

به نقشه برمیگریدم .برای کشیدن مناطق عمومی مثل پارک شهر یا فضای سبز. alt+d را بگیرید و راست کلیک کرده و از پنجره ظاهر شده گزینه creat new area feature را انتخاب کنید. این گزینه برای کشیدن خطوط در اطراف اجسام محیطی به مانند پارک ها ، مزارع ، باغات و کلا محیط هایی است که دارای مساحت هستند .

روی قسمتی از نقشه که در انجا پارک شهر وجود دارد آنرا ترسیم کنید و اسم پارک را وارد کنید و در کادر پایین آن در قسمت feature type گزینه city park را انتخاب کرده و روی ok کلیک میکنیم تا کادر بسته شود.

برای نمایش اماکن مهم مثل بانکها ، ادارات مهم، مدارس ، دانشگاهها و ... گزینه creat new point/text featureرا انتخاب کنید.و جایی از نقشه که میدانیم در آنجا مثلا فلان بانک هست کلیک میکنیم و اسم بانک را مینویسیم و feature را bank انتخاب و ok میکنیم.برای مدرسه ، فروشگاه ها ، پلیس راه ، مسجد و ... میتوانید این نقطه ها را قرار دهید.

کلیه جاده ها و محوطه ها و اماکن عمومی و ... را با دقت بسیار بالا در روی نقشه پیاده کنید.
در جاده هایی که پیچ و خم دارد میتوانید زمانی که به پیچ رسیدید یک کلیک کنید تا خط ذر آن نقطه ثابت شود و شکستگی پیدا کند.مثل طراحی با فوتوشاپ یا اتوکد و ...

** برای اتصال 2 جاده یا دو خط به یکدیگر در حالت ادیت روی یکی کلیک کرده و کنترل(ctrl) را نگه داشته و خط کناریش را انتخاب میکنیم و روی یکی از آنها راست کلیک میکنیم و گزینه combine selected features را کلیک کنید.این کار باعث میشود دو جاده با یک اسم و مرتبط به هم شود.

بر روی منوی اصلی برنامه file و سپس workspace as را انتخاب کنید . در کادر باز شده برای ذخیره در قست نام مثلا بنویسید tonekabon.gmw و روی دکمه save کلیک کنید.برای دسترسی مجدد به پروژه از منوی file گزینه file | load workspace را انتخاب کنید
#6
مرحله سوم
پس از کشیدن راهها و اماکن عمومی و کامل کردن نقشه به سلیقه خود نوبت آن رسیده که آنرا برای استفاده در برنامه های مختلف بخصوص جی پی اس خودرویی و نویتل ذخیره کنیم.

ابتدا این دو برنامه را از

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

و

You are not allowed to view links. Please Register Or Login
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست . لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید

دانلود کنید و نصب کنید.

برنامه global را اجرا کنید.در گزینه file گزینه export vector format کلیک میکنیم.در پنجره باز شده در لیست موجود cgpsmapper را انتخاب و ok بزنید.
در پنجره بعدی اسم شهر ساخته شده و در گزینه بعدی نام خود را به عنوان طراح این نقشه وارد کنید.به گزینه های دیگر کاری نداشته باشید و ok را بزنید و مسیر ذخیره و اسم فایل را انتخاب کنید و ok بزنید.

کار ما با برنامه global تمام شد.از برنامه خارج شوید و به محل ذخیره فایل رفته و آن را اجرا کنید.پسوند این فایل mp هست.اگر بصورت اتوماتیک باز نشد با برنامه mapedit آن را اجرا کنید.
توجه: این برنامه به java نیاز دارد.

خود برنامه محیطی ندارد و بر مبنای dos ساخته شده.فقط global آنرا میشناسد.

برنامه را اجرا و فایل mp ساخته شده از پست قبل را به برنامه میدهیم.میبینیم که فقط خطوطی که ما کشیده بودیم با کلیه جزییات آن نمایان شده است.

این خطوط همان جاده های ما هستند که باید از آن استفاده کنیم.در گزینه file گزینه map properties را انتخاب میکنیم.
در پنجره باز شده type set را روی navitel قرار دهید و فقط apply کنید.حالا به بخش levels بروید

مهم مهم

در این بخش ما باید level یا تعداد دفعات زوم نقشه را انتخاب کنیم.در نقشه ای که از گارمین برای نویتل پورت شده رنج زوم از 8km تا 5m هستش یعنی از 8 به بعد نقشه حذف میشود.شما باید تعداد زوم ها را مشخص کنید.در حالت پیشفرض از 12 متر تا 8 کیلومتر هست.اما چون نقشه های قبلی تا 5 متر هست شما هم باید تا 5 متر level را اضافه کنید.

روی level0 یعنی گزینه اول کلیک کنید و insert before را بزنید و روی گزینه جدید ساخته شده یعنی level 0=0 دوبل کلیک کنید.در پنجره باز شده bits را روی 26 میگذاریم یعنی 0 تا 30 متر و ok میزنیم.دوباره روی level 1 یعنی 120 متر دوبل کلیک میکنیم و inserf before را کلیک میکنیم و bits را روی 25 میگذاریم و ok میکنیم.کار level که تمام شد با بقیه گزینه ها کاری نداریم و ok را میزنیم.

گزینه file و سپس export را بزنید.در لیست باز شده navitel 3.2.6 را انتخاب کنید.اسمی به نقشه خود بدهید و آن را save کنید.از برنامه بیرون بروید و گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنید.نقشه ساخته شده را که پسوند nm2 دارد را در کنار نقشه های قبلی بگذارید.

کابل را جدا کنید و برنامه نویتل را اجرا کنید.در هنگام لود کردن برنامه در قسمت initializing maps برنامه مجدد بصورت اتوماتیک نقشه های جدید را شناسایی و در حال بارگذاری آن است.پس از تکمیل شدن save را بزنید و از روی نقشه سهر خودتان را پیدا کنید.

میبینید که نقشه های ساخته شما روی نقشه های قبلی آمده است.
ممکن است در بعضی از قسمت ها نقشه قبلی کمی مشخص باشد که در زوم های 12 متر به پایین نقشه قبلی به طور کامل ناپدید میشود.

با خودرو یا پیاده داخل شهر بروید و برنامه را اجرا کنید و از روتیبل آن لذت ببرید
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان