امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آموزش عکـــاسی با انواع دوربین هاي ديجيتال
#1
چگونه مناسب ترین دوربین را از بین دوربین های موجود در بازار انتخاب کنیم؟

اگر تصمیم به خرید دوربین عکاسی دیجیتال گرفته اید کمی صبر کنید. زیرا روز به روز شرکت های سازنده دوربین، محصولات جدیدی با قابلیت های تازه و جذاب معرفی می کنند و انتخاب یک دوربین مناسب از بین اینهمه دوربین موجود کاری گیج کننده و مشکل است و امکان دارد که شما دوربینی را مناسب توانایی ها و علایق خودتان نباشد خریداری کنید.

برای انتخاب دوربین عکاسی دیجیتال بسیاری از افراد دچار اشتباه می شوند . آنها در جستجوی خود به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال هستند که : "بهترین دوربین موجود در بازار کدام است ؟" که با توجه به مدل های فراوان دوربین در بازار و اینکه هر از چند روز از طرف هر کمپانی محصولات جدیدی روانه بازار می شود یافتن پاسخ برای این سوال بسیار دشوار بوده و باعث سردرگمی و ناامیدی افراد از یافتن پاسخ می شود. راه حل مناسب برای این مشکل تغییر دادن سوال فوق به این صورت است که : "مناسب ترین دوربین برای من کدام است ؟ "

ما در این مطلب سعی خواهیم کرد که با ارائه اطلاعاتی به شما کمک کنیم که بتوانید نه بهترین دوربین موجود در بازار بلکه دوربینی که برای شما بهترین است را انتخاب کنید.

هر شخصی دارای اهداف، دانش و استعداد متفاوتی در زمینه عکاسی است.برای برخی از افراد دوربینی مناسب است که همه تنظیمات را خود انجام دهد و شخص فقط با فشردن دکمه شاتر بتواند یک عکس دارای کیفیت قابل قبول بگیرد. برخی دیگر به دنبال دوربینی هستند که بتوانند با آن فنون عکاسی را فرا گرفته و تا حد یک عکاس آماتور پیشرفت کنند. پس بنابراین هر دوربینی برای هر کاربری مناسب نیست و افراد باید به برخی نکات هنگام انتخاب دوربین توجه کافی داشته باشند.
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
#2
قبل از انتخاب دوربین بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:

1- شما در چه سطحی از عکاسی هستید؟

اولین سوالی که باید قبل از انتخاب دوربین به آن پاسخ دهید سوال فوق است. به بیان دیگر می شود پرسید : توقع شما از دوربینتان در چه حد است ؟

ما در جدول زیر عکاسان را به 6 دسته تقسیم کرده ایم. شما می توانید با توجه به توانایی ها و اهداف خودتان از عکاسی ، دسته ای که در آن قرار می گیرید از در بین دسته های زیر مشخص کنید.

دسته
شرح

تازه کار و غیر علاقمند به عکاسی
شما به دوربینی احتیاج دارید که تمام کارها را خودش بصورت اتوماتیک انجام دهد و فقط لازم باشد که شما دوربین را به سمت سوژه گرفته و شاتر را فشار دهید .

تازه کار علاقمند به عکاسی
شما تازه به عکاسی علاقمند شده اید و می خواهید اولین دوربینتان را انتخاب کنید. شما به دوربینی احتیاج دارید که کار کردن با آن ساده باشد و شما به راحتی بتوانید آن را بکار بگیرید. دوربینی که بتوانید برخی تنظیمات و تکنیک های ابتدایی را با آن انجام دهید اما در حدی که شما را از عکاسی زده نکند. دوربین شما باید علاوه بر حالت تمام اتوماتیک دارای برخی گزینه های ابتدایی دیگر نیز باشد که شما با آنها بتوانید چیزهایی را یاد بگیرید و تجربه کنید.

هنرجوی مصمم به یادگیری
شما مجذوب جذابیت های عکاسی شده اید ! عکاسی هنری مفرح و شیرین است و شما می خواهید که آن را بیاموزید. شما می خواهید همه چیز را درباره تنظیمات دیافراگم، عمق تصویر، هنر ترکیب بندی، تنظیمات صحیح در موقعیت های مختلف، تنظیمات white balance ، نوردهی صحیح و هر چیز دیگری که یاد گیری آن به بهبود عکاسی شما کمک می کند فرا بگیرید . پس باید دوربینی داشته باشید که اجازه یاد گیری و تجربه همه این موارد را به شما بدهد و محدودیتی برای شما ایجاد نکند.

عکاس آماتور
چند وقتی می شود که عکاسی می کنید. حالا دیگر چیزهای زیادی را درباره علایق و توانایی های خود در عکاسی و همچنین قابلیت ها و محدودیت های دوربین های دیجیتال و نرم افزارهای ویرایش تصویر می دانید . شما نه تنها قوانین و تکنیک ها را می دانید بلکه می دانید چه وقتهایی باید آنها را نادیده بگیرید. همچنین می دانید که به چه سبکی از عکاسی بیش از همه علاقمندید. پس شما به دوربینی احتیاج دارید که دارای امکان کنترل و تنظیم هوشمندانه توسط شما و همچنین کیفیت بالای ثبت تصویر باشد. دوربینی که شما بتوانید هر طوری که مایلید آن را تنظیم کنید (و در بسیاری از موارد هم برای تهیه یک عکس خوب، لازم است که آن را تنظیم کنید) اما گاهی اوقات هم بتوانید بدون صرف زمان زیادی برای تنظیم، از آن استفاده کنید.

عکاس نیمه حرفه ای
دوربینی که شما احتیاج دارید دوربینی است که مانند یک دوربین تمام اتوماتیک سریع باشد اما انعطاف پذیر و کاملا تحت کنترل شما. حالا شما به عکاسی احاطه دارید و می خواهید از همه توانایی خود استفاده کنید. دوربینی احتیاج دارید که بتوانید تمام تنظیمات و تکنیک ها را توسط آن اعمال کنید و حتی قادر باشید از لنزهای مختلف برای گرفتن عکس های مختلف استفاده کنید. دوربینی که شما احتیاج دارید یک دوربین dslr است.

عکاس حرفه ای
شما یک حرفه ای هستید و حالا باید دنبال بهترین دوربین باشید. شما می توانید بسته به نیازتان هر دوربینی را از هر دسته ای انتخاب کنید و مسلما احتیاجی به خواندن راهنما برای انتخاب دوربین ندارید
#3
حالا که گروه خود را یافتید می توانید دوربین های مناسب آن گروه را در جدول زیر ببینید . اما قبل از آن به چند نکته زیر توجه داشته باشید :

1- دروبین های قرار گرفته در دو دسته آماتور و مناسب برای هنرجو ها از نظر امکانات و کارایی نزدیک به هم هستند . اما دوربین های دسته دوم در برخی از امکانات نظیر اندازه سنسور، نوع لنز و چیزهایی از این قبیل برتری دارند.

2- دسته dslr خانوادگی دسته ای از دوربین ها هستند که دارای کیفیت یک دوربین dslr همراه با راحتی استفاده از یک دوربین تمام اتوماتیک هستند و برای کسانی طراحی شده اند که راحتی استفاده و کیفیت بالا را با هم می خواهند.

3- اگر در جدول زیر دوربین یا مارک خاصی از قلم افتاده است به معنی ناکارامد بودن آن مدل یا مارک نیست بلکه به علت تعدد مدل ها و مارک ها ما سعی کرده ایم فقط به دوربین ها و مارک های معروف تر و پرفروش تر اشاره کنیم.

4- ما سعی کرده ایم دوربین های این جدول در زمان انتشار این مطلب تا حد ممکن به روز و موجود در بازار باشند ولی با توجه به این نکته که روز به روز دوربین های جدیدی وارد بازار شده و دوربین های قدیمی تر در بازار نایاب می شوند پس هنگام مطالعه این مطلب به تاریخ انتشار آن توجه کنید.

بسیار خوب ! حالا گزینه های شما محدود تر شده اند و شما چند قدم به هدف نزدیک تر شده اید. اما باز هم انتخاب مناسب ترین دوربین در بین دوربین های یک دسته کار آسانی نیست. پس به ادامه مطلب توجه کنید.

2- شما به چه سبک از عکاسی علاقه دارید؟

فرض کنید چند عکاس را با دوربین های خود به یک مزرعه می برید و از آنها می خواهید که هر جور خود ترجیح می دهند از آن مزرعه عکس تهیه کنند.آنها از چه چیزهایی عکس می گیرند؟ یکی از آنها از دورنمای مزرعه به همراه کوه های موجود در افق عکس می گیرد. دیگری از نمای نزدیک تر و از پشت حصارهای مزرعه عکس می گیرد. عکاس دیگر مشغول گرفتن عکس هایی با کادر بسته از گل ها، گیاهان و حشرات موجود در مزرعه است. آن یکی با یک لنز تله فتو سعی دارد از جزئیات موجود در کوه های پشت مزرعه عکس تهیه کند. عکاس دیگری به سمت حیوانات و دام های موجود در محوطه مزرعه می رود تا از آنها عکس بگیرد.

هر کدام از ما هم شبیه یکی از این عکاس ها هستیم و هر یک سبک خاصی از عکاسی را بیشتر ترجیح می دهیم.اگر شما به گرفتن عکس های ماکرو از گیاهان و حشرات علاقه دارید مسلما دوربینی که قدرت ماکروی خوبی ندارد انتخاب مناسبی برای شما نیست. اما شاید همین دوربین با داشتن یک لنز تله فتو با قدرت بزرگ نمایی 12 برابر انتخاب خوبی برای آن دوستتان باشد که به عکاسی از مناظر دور دست علاقمند است. به همین ترتیب ، بعضی ها بیشتر عکسهایشان را در داخل ساختمان می گیرند و برخی دیگر در فضاهای باز. برای اینکه بدانید به چه سبکی بیشتر علاقه دارید نگاهی به عکس هایی که قبلا انداخته اید بیاندازید و ببینید کدام یک را بیشتر دوست دارید و از کدام سبک بیشتر استفاده کرده اید. اگر هم خودتان قبلا عکسی نگرفته اید به عکس هایی که دیگران گرفته اند نگاه کرده و ببینید کدام یک را بیشتر می پسندید.

یکی از دلایلی که اینهمه مدل های مختلف دوربین حتی از یک کمپانی در بازار موجود است اینست که نمی توان تمام قابلیت ها را در حد عالی در یک دوربین گنجاند. و به همین خاطر است که انتخاب یک دوربین بخاطر قابلیت های متعدد ذکر شده در مورد آن کاری اشتباه است. زیرا اینکه یک دوربین دارای فلان قابلیت است به این معنی نیست که در حد عالی از آن قابلیت برخوردار است. حتی گاهی یک قابلیت در یک دوربین آنقدر در زیر منوهای مختلف پنهان شده است که تفریبا یافتن و استفاده از آن غیر ممکن است و تا وقتی که شما آن قابلیت را در بین منوها پیدا کرده و فعال کنید سوژه شما حرکت کرده و ناپدید می شود ! قابلیت دیگر هم ممکن است به آن اندازه ای که در مورد آن تبلیغات شده عالی عمل نکند. پس هنگام انتخاب دوربین گول تبلیغات و تعریف های عجیب و غریب فروشندگان را نخورید !

هنگام انتخاب دوربین به قابلیت های برتر آن خوب توجه کرده و ببینید قابلیت برتر کدام مدل با سبک مورد علاقه شما تطابق بیشتری دارد
#4

3- انتخاب نهایی ؟

دوربین های dslr در عوض کیفیت بالای عکس های خود دارای بدنه ای سنگین و بزرگ هستند. اگر شما حوصله ندارید که دایم یک کیف نسبتا بزرگ که دوربین dslr شما و ملحقاتش در آن قرار دارد را حمل کنید پس باید یک دوربین کوچک تر و جمع و جور تر انتخاب کنید.

اگر به سفرهایی می روید که ممکن است مدت زیادی به برق درستی نداشته باشید دوربینی را انتخاب کنید که از باطری های قلمی استفاده می کند یا اینکه یک یا چند باطری یدکی هم همراه با دوربین خریداری کنید.

نمونه عکس های تمام مدل های دوربین دیجیتال در اینترنت موجود است. با یک جستجوی ساده می توانید نمونه عکس های دوربین های مورد نظرتان را پیدا کرده و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید .

از فروشنده بخواهید اجازه دهد دوربین را امتحان کنید و ببینید که آیا با آن راحت هستید یا خیر. نحوه قرار گرفتن آن در دست و دسترسی به دکمه ها، امکانات و منوها را بررسی کنید.

گارانتی های مختلف را بررسی کرده و ببینید کدام یک خدمات و سرویس های بهتری به شما ارائه می کنند. حتما دوربینتان را از فروشگاهای معتبر خریداری کنید .

4- کارهایی که باید بعد از خرید انجام دهیم.

قبل از هر کار ابتدا دفترچه راهنمای دوربین خود را کاملا مطالعه کرده تا با همه امکانات آن و نحوه استفاده از آنها آشنا شوید. سپس شروع به استفاده از دوربین نمایید و سعی کنید حالات مختلف آن را امتحان کنید تا ببینید چه تنظیماتی در چه جاهایی کاربرد دارند. ممکن است عکس های اول شما زیاد جالب از کار درنیایند ما این نباید باعث نا امیدی شما شود. هر چه بیشتر از دوربین استفاده کنید تجربه بیشتری کسب می کنید و عکس های بهتری خواهید گرفت. مطالعه مقالات آموزشی و کتاب های مرتبط با عکاسی را فراموش نکنید.حتی نگاه کردن عکس های خوب هم می تواند کمک زیادی به بهبود عکاسی شما بکند. به نحوه ترکیب بندی و نورپردازی در این عکس ها دقت کنید و سعی کنید آنها را در عکس های خود پیاده کنید. اگر در اول کار موفق به گرفتن عکس های مشابه نشدید ناامید نشوید و بیشتر سعی کنید.به یاد داشته باشید که شرط موفقیت در عکاسی علاقه است و تمرین. سعی کنید همه سبک های عکاسی را امتحان کنید و ببینید کدامیک بیشتر با علایق شما سازگار است. هر گاه احساس کرده اید که به مرحله ای رسیده اید که دوربینتان دیگر خواسته های شما را براورده نمی کند پس آن را ارتقا دهید . لازم نیست در هر دسته ده سال توقف داشته باشید!

و در پایان امیدواریم که این مطلب به شما در انتخاب دوربین مناسب کمک کرده باشد و هر دوربینی که انتخاب کرده اید بتواند لذت عکاسی را به شما بچشاند. نظرات و سوالات خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان