امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

تسوکویمی خدای ماه و شب
#1
معبد تسوکویمی، کیوتو، ژاپن.تسوْکوْیُمی† (月読)، تسوکویمی-نو-میکتو (月読の命 یا 月夜見の尊) یا تسوکویمی-نو-کامی† (月読の神)، خدای ماه و شب است. جنس این خدا نامعلوم است و گاهی نر و گاهی ماده به شمار میآید، ولی گمان این است که وی نر (خدای ماه) و مقابل خواهرش اماتراسو (ایزدبانوی خورشید) است.
افسانه زایش

تسوکویمی دومین فرزند از «سه فرزند برجستهٔ»† ایزاناگی است. پس از برگشت ایزاناگی از یومی (عالم اموات) در هنگام شستشو و اجرای مراسم نطهیر، در هنگام شستن چشم راستش تسوکویمی آفریده شد. در روایتی دیگر، ایزاناگی آیینهای از مس سفید در دست راستش داشت که تسوکویمی از آن آفریده شد. ایزاناگی سلطنت شب را به عهدهٔ تسوکویمی واگذاشت.
بیدرنگ پس از زایش، تسوکویمی «پل شناور بهشت»† را صعود کرد و در بهشت تاکاماگاهارا در کنار خواهرش اماتراسو زندگی کرد.
داستان جدائی روز و شب
هنگامی که اماتراسو برادرش تسوکویمی را بهعنوان نماینده به مهمانی اوکِمُچی-نو-کامی† (ایزدبانوی باروری و خوراک) فرستاد. اوکمچی برای تهیهٔ خوان رو به دریا کرد و از آب دهانش یک ماهی درست کرد، سپس رو به جنگل کرد و خوراکهائی از گوشت جانوران شکاری قی کرد (یا به روایتی از سوراخ کونش در آورد)، سپس رو به شالیزار کرد و با سرفه کردن برنج آفرید. اوکمچی در مجموع ۱۰۰ رنگ از خوراک تقدیم کرد.
با اینکه سفرهٔ اوکمچی نفیس و دلپسند بود، تسوکویمی از روش درست کردن آن بسیار بیزار شد و اوکمچی را کشت. وقتی خبر کشتن اوکمچی به اماتراسو رسید، او امه-نو-کوما-نو-اوشی† را فرستاد تا اطلاعات را بدست آورد. امه-نو-کوما-نو-اوشی دید که لاشهٔ اوکمچی به دام و دانه محول شد: سرش به گلهٔ اسب و گاو، ابروهایش به کرم ابریشم، شکمش به برنج، و اندام تناسلیاش به گندم و لوبیا. امه-نو-کوما-نو-اوشی این محصولات را برداشت و به اماتراسو برد که دانهها را در کشتزارها کاشت.
اماتراسو از کشتن اوکمچی بسیار خشمگین شده بود که دیگر بصورت ابدی نپذیرفت تسوکویمی را ببیند، و فرمان تبعید او را به قسمتی دیگر از آسمان داد، و این علت عدم دیدار شب و روز در یک هنگام است. در نسخههای تازهتر، سوسانو است که اوکمچی را میکشد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایناری خدای ژاپنی باروری zohre 0 269 22-09-13, 12:16 am
آخرین ارسال: zohre
  رایجین خدای تندر و آذرخش zohre 0 261 22-09-13, 12:14 am
آخرین ارسال: zohre
  فوجین خدای باد در فرهنگ ژاپنی zohre 0 278 22-09-13, 12:13 am
آخرین ارسال: zohre
  جوروجین یکی از هفت خدای بخت و اقبال zohre 0 239 22-09-13, 12:13 am
آخرین ارسال: zohre
  فوکوروکوجی یکی از هفت خدای بخت و اقبال در اساطیر ژاپن zohre 0 302 22-09-13, 12:12 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان