امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دایک کوتن خدای سیاهی و تاریکی
#1
دایککوتن، از هفت خدای بخت و اقبال

نخستین اسکناس ژاپنی، چاپ ۱۸۸۵ میلادیدایککوتن (大黒天) یا دایککو که معنی لفظی آن خدای سیاهی و تاریکی است، یکی از هفت خدای بخت و اقبال ژاپنی است. دایککوتن در اصل شیوا خدای هندی است که در فرهنگ ژاپنی وارد شد و سپس به این نام و کیفیت محول گشت. علاوه بر آن این نام مرادف ماهاکالا در فرهنگ جینی و ژاپنی است، که نامی دیگر برای شیوا است. نمایش دایککو معمولاً با پوشش ژاپنی و سیمائی مهربان و خندان مصور میشود.

تصویرهای دایککو در معبدهای تبت و چین یافته شده است، و او در ژاپن مقامی والا به عنوان خدای خانه و خانواده دارد. وی هم به ثروت و کامیابی مربوط است و این سبب شد که سنت غریبی به نام فوکو - نوسوبی پدید آید. این سنت با این عقیده شروع کرد که اگر کسی از شخصیتهای آسمانی (خدایان و ایزدبانویان) دزدی کند، جوری که در حال دزدی بازگیر نشود، وی مورد خوشبختی قرار میگیرد. با مرور زمان عادت دزدی از موجودات یزدانی در ژاپن بسیار رایج گشت که بازار تُشی - نو - ایچی ("بازار پایان سال") که در معبد "اساکوسا کانُّن" برپا میشود، جایگاه عمدهٔ فروش و عرضهٔ چنین تصاویری بر جویندههای خوشبختی شد. دکههای بسیار شب جشن پایان سال باز و برپا میشود که تصاویری مانند دایککو و ماهاکالا فروخته میشود.
ژاپنیها نیز نماد ماهاکالا را همچون طغرا استفاده میکنند. زایران سنتی کوه اُنتاکِه معمولاً تنوگوی را بر روسری ژاپنی میپوشند که نشانهٔ مقدس اُم (چینی: 唵، سانسکریت: ॐ) بر آن نقش شده است.
دایککو را بعضی خدای ثروت میدانند و بعضی وی را خدای خانه و خانواده (بالخصوص آشپزخانه). او با سیمای پهن و خندانش و کلاه سیاه مسطحش شناخته میشود. وی معمولاً با گرزی طلائی، نشسته بر گونی برنج، و موشهائی در اطرافش نمایان میشود (موشها نماد خوراک فراوان میباشند).
تصویر دایککو اثر و طرح ادواردو چیسونه بر نخستین اسکناس در ژاپن سال ۱۸۸۵ چاپ شد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایناری خدای ژاپنی باروری zohre 0 269 22-09-13, 12:16 am
آخرین ارسال: zohre
  رایجین خدای تندر و آذرخش zohre 0 262 22-09-13, 12:14 am
آخرین ارسال: zohre
  فوجین خدای باد در فرهنگ ژاپنی zohre 0 279 22-09-13, 12:13 am
آخرین ارسال: zohre
  جوروجین یکی از هفت خدای بخت و اقبال zohre 0 239 22-09-13, 12:13 am
آخرین ارسال: zohre
  فوکوروکوجی یکی از هفت خدای بخت و اقبال در اساطیر ژاپن zohre 0 303 22-09-13, 12:12 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان