امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آماتراسو ایزدبانوی خورشید
#1
آماتراسو(天 照)، آماتراسو-اومیکامی (天照大神 یا 天照大御神)، یا اوهیرو-مِنوموچی-نو-کامی (大日孁貴神)، در اساطیر ژاپنی ایزدبانوی خورشید است. وی مهمترین ایزد در آئین شینتو است. آماتراسو نخستین فرزند از "سه فرزند برجستهٔ" ایزاناگی† و بزرگترین کامی است.


همچنین خاندان پادشاهی ژاپن ادعا میکند که آماتراسو جدهٔ بزرگ ایشان است و تا سال ۱۹۴۵ وی "جدهٔ برجستهٔ امپراتور" نامیده میشد. در واقع، پرچم ژاپن نماپرداز آفتاب است و حتی نیهون (ژاپن در زبان ژاپنی) به معنی سرزمین آفتاب تابناک است.

تاریخ کتابکوجیکی شرح میکند که ایزاناگی پس از برگشتن از یومی "جهان زیرین" یا "سرزمین مردگان" مشغول مراسم تطهیر شد و هنگام شستشو، آماتراسو از چشم چپش آفریده شد، برادرش/خواهرش تسوکویومی† از چشم راستش آفریده شد، و سپس برادرش سوسانو از دماغش آفریده شد. البته خدایان دیگری در حال شستشوی ایزاناگی آفریده شدند، ولی آماتراسو، تسوکویومی و سوسانو "سه فرزند برجسته" به شمار میآیند.
امتیاز دادن
پس از اتمام مراسم تطهیر، ایزاناگی مشغول امتیاز دادن به فرزندانش شد. آماتراسو آنچنان درخشان و تابان بود که پدرش گردنبند آراسته با گوهر می-کورا-تانا-نو-کامی را به عهدهٔ او واگذار کرد و وی را به بهشت فرستاد تا تاکاآماهارا (高天原) "سرزمین عالی آسمانی" را حکومت کند. سپس ایزاناگی، تسوکویومی را به حکومت شب و سوسانو را به حکومت دریا موکل کرد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
#2
مخالفت سوسانوآماتراسو و تسوکویومی هر کدام به مسؤولیتهای خویش پرداخت، اما سوسانو مخالفت کرد و به جای حکمرانی بر دریا مشغول گریه و ناله و زاری گشت. او جوری مینالید که درختان و موجودات پژمرده شدند و سبب شد که پدرش وی را از بهشت بیرون براند. سوسانو پیش از بیرون رفتن از بهشت برای خداحافظی نزد خواهرش آماتراسو رفت.آماتراسو به زیارت برادرش بدگمان شد. اما سوسانو برای نشان دادن صمیمیت خود پیشنهاد مبارزهای بر ایزدبانو عرضه کرد: هر کدام باید چیزی از اشیای دیگری را به آدمیزاد تبدیل کند. آماتراسو از شمشیر برادرش سه آدمیزاد درست کرد و سوسانو از گردنبند خواهرش پنج آدمیزاد ساخت .

آماتراسو آن پنج آدمیزاد را از آن خود دانست (چرا که از گردنبندش درست شده بودند) و این سوسانو را خشمگین کرد. پس شالیزار خواهرش را ویران کرد، یک تاتو† پوست کنده را بر کارگاه بافندگیاش (مانند کارگاه قالیبافی) انداخت و یکی از خدمتکارانش را کشت. آماتراسو در حالتی آمیخته از خشم و اندوه در غاری به نام «آما-نو-ایواتو» پنهان شد. این پنهانی باعث کسوفی طولانی شد.پنهانیخروج آماتراسو از غار و روشن کردن جهانپس از پنهان شدن آماتراسو در غار آما-نو-ایواتو و بستن آن، جهان از روشنائی و زندگانی محروم شد و دیوها بر زمین حکومت کردند. خدایان با هر وسیلهای تلاش کردند تا آماتراسو را فریفته و او را از آن غار بیرون بیاورند، ولی هیچ یک کامیاب نشدند. سرانجام، اوزومه ایزدبانوی خوشی و شادی موفق شد. اوزومه آیینهای را بر درختی کنار غار آویزان کرد و شروع به رقصیدن و عریان شدن کرد.

خدایان نیز شروع به خندیدن و هلهله بسیار کردند و از صدای بلند فریادهای شورانگیز آنان آماتراسو کنجکاو شد و نگاهی دزدانه به آن جمع خندان انداخت و علت آن همه سر و صدا و شلوغی را پرسید. خدایی که در آن نزدیکی ایستاده بود پاسخ داد که ایزدبانوی تازهای به میان آمده است. آنگاه به آیینه اشاره کرد و آماتراسو که تا آن زمان تصویری از خود ندیده بود برای بهتر دیدن، آهسته به سوی آیینه رفت و خدایان توانستند او را از غار بیرون بکشند و وی را قانع کنند که به آسمان برگردد. سپس دروازهٔ غار را محکم بستند تا آماتراسو دیگر به آن بازنگردد.برگشتن به آسمانآماتراسو از غار بیرون رفت و به آسمان برگشت و دوباره جهان را روشنائی بخشید. سپس او شالیزارها را آفرید و برنج در آنها روییدن گرفت. او همچنین هنر نساجی بهوسیلهٔ دستگاه بافندگی را اختراع کرد و مردم را درویدن گندم و پرورش کرمهای ابریشم بیاموخت


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایزانامی ایزدبانوی آفرینش zohre 0 260 22-09-13, 12:15 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان