امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

خدای پادشاه، آسمان و انتقام
#1
هورس؛

خدای پادشاه، آسمان و انتقام. او معمولا به صورت انسانی با سر عقاب به تصویر کشیده می‏شود. تاجی که بر سر دارد، نشانه‏ی پادشاهی بر تمام مصر علیا و مصر سفلی است.

هورسهورس (به انگلیسی : horus) از ایزدان مصر باستان به شمار می‏رود. نام او لاتینی است که خود ماخوذ از horos یونانی و hor مصری میباشد. او «ایزد عقابنما» یا خدای قوش‏سر بود که در میان یونانیان با آپولن یکی پنداشته می شد و در نگارههای بازمانده از مصر باستان، سر عقاب دارد.

او با نام هور که در مصری تلفظ واژهای دارد، به معنای آسمان در نظر مصریان باستان، عقابنما مینمود که فراز سرشان در آسمان پرواز میکرد. بسیاری از آنان آسمان را هم چون عقابی ایزدی میپنداشتند که دو چشمش، یکی خورشید و دیگری ماه بود. پرستندگان ایزدعقابنما را در نظامهای پیش از تاریخ، «توتم» میدانستند و از نخستین زمان موجودی ایزدی و برجسته به شمار میآمد. تصویر نگارهٔ ایزد عبارت است از عقابی که بر تیرکی نشسته است.فرزند ازیریس و آیزیس [ویرایش]براساس اسطوره شناسی مصری هورس پسر ازیریس و آیزیس است. پس از کشته شدن ازیریس به دست برادرش ست؛ آیسیس قطعات تکه‏تکه‏ی ازیریس را به کمک تات (و در برخی روایت به کمک آنوبیس) جمع می‏کند از این طریق ازیریس را دوباره زنده می‏کند و از طریق او صاحب فرزندی به نام هورس می‏شود.خدای انتقامهورس در معابد به شکل عقاب به تصویر کشیده شده است.هورس پس از بزرگ شدن برای انتقام گرفتن به جنگ با ست می‏رود. به همین خاطر هورس را خدای انتقام نیز می‏‏دانند. ست به یکی از چشم‏های هورس ضربه می‏زند و آن را کور (و در برخی روایات ضعیف) می‏کند. هورس نیز ضربه‏ای به بیضه‏های ست می‏زند.(به همین دلیل ست گاهی خدای نازایی نیز شناخته می‏شود.) در نهایت وقتی که هورس ست را شکست می‏دهد و قصد کشتن او را می‏کند، آیسیس که مادر هورس و خواهر ست است، او را کشتن ست باز می‏دارد.هورس و فرعونفرعون‏های مصری، خودشان را نمود خدایان بر روی زمین می‏دانستند. آنان اعتقاد داشتند در هنگام زندگی، نمود هورس بر روی زمین اند و در هنگام مرگ، نمود ازیریس در دنیای مردگان به شمار می‏روند.پرستشگاه هاهر جا پرستندگان عقاب میزیستند ، هورس نیز در آن جا پرستیده میشد، اما در طول زمان، در پرستش گاههای گوناگونی که به او اختصاص داشت، نقش و خصوصیاتش دیگرگونه بود. بنابراین در ایزدستان مصری میتوان حدود بیست هوروس را بازیافت که در میان آنان تشخیص هوروس بزرگ یا هاروئیس اهمیت بسیار دارد. دیگر عقابهای مربوط به یک شخصیت خورشیدی چون هوربهدتیت، هوروس ادفو، ازهوروس، فرزند ایزیس است که در افسانهٔ ازیری شرحش آمده است و هارسی سیس (به انگلیسی: harsiesis)، کودک انتقام گیرندهٔ پدر، نیز چنین است
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ست خدای هرج و مرج zohre 0 354 22-09-13, 12:28 am
آخرین ارسال: zohre
  تحوت، خدای حکمت و جادوگری zohre 0 290 22-09-13, 12:28 am
آخرین ارسال: zohre
  رع خدای خورشید zohre 0 428 22-09-13, 12:28 am
آخرین ارسال: zohre
  نوت ایزدبانوی آسمان zohre 0 224 22-09-13, 12:23 am
آخرین ارسال: zohre
  آمون خدای حاصل خیزی و خدای خورشید zohre 0 265 22-09-13, 12:23 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان