امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نفتیس ایزد بانوی مردگان
#1
یک نگاره از نفتیسنِفتیس (به انگلیسی :nephthys) ایزد بانوی مردگان از ایزدان مصر باستان و از خانواده اوزیریس به شمار میرود.نامش شکل یونانی شده نب تت (به لاتین : nebthet) است و پلوتارک او را آفریدویت و نیک خوانده است. او را مانند زنی تصویر کرده اند که بر سرش دو تصویر نگاره به چشم می خورد که دلالت بر نام او دارد، و به معنی بانوی کاخ است .

این دو تصویر نگاره عبارت اند از یک سبد ( neb ) که بر روی نشانه ای قرار دارد که به معنی کاخ است. در افسانه ازیریسی، نفتیس در اصل ایزدبانوی مردگان و خواهر دوم گب و نوت بشمار میرفت. برادر دومش، ست، او را به همسری برگزید، اما او نازا بود و فرزندی از او نداشت. می خواست از برادر بزرگ ترش، آزیریس صاحب فرزندی شود و بدین منظور او را مست و از خود بی خود کرد و در حالت ناآگاهی، وی را در آغوش کشید . میوه ی این هم آغوشی نوزادی بود به نام آنوبیس.

بناباین افسانه مزبور، نفتیس ظاهرا نمودگار پهنه ی بیابان بود که معمولا خشک بود، اما گاه به واسطه ی سیلاب های مهیب نیل، سیراب میشد. هنگامی که ست به برادرکشی دست زد، همسرش با ترس و لرز وی را ترک گفت و به حلقه ی مدافعان آزیریس پیوست و به خواهرش ایزیس در مومیایی کردن پیکر ایزد متوفا یاری رساند و در سوگواری های تدفین او شرکت جست. شرح این سوگواری ها هنوز در یک متن پاپیروسی بازمانده است.


پس از آنکه نفتیس و ایزیس جسد برادر را مومیایی کرده، محفوظ نگاه داشتند، این خواهران (دوقلو) که همیشه ان دو را به همین عنوان میخوانند، از اجساد همه ی مردگان نیز نگاه بانی کردند و آیین های تدفین مقرر داشتند، آن ها را ازیریس ها نامیدند. بر در تابوت و دیوار های آرام گاه سنگی منقوش، اغلب پیکر آن دو را میبینیم که ایستاده یا زانو زده، دست های بال گون خود را به نشان نگاه بانی پیش آورده اند
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  شوا ایزد هوا zohre 0 213 22-09-13, 12:27 am
آخرین ارسال: zohre
  بس ایزد ازدواج zohre 0 255 22-09-13, 12:26 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان