امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

تائو ته جینگ
#1
لائوتزه

تائو ته جینگ یا دائو دجینگ(چینی:道德經) از کتب ادبیات باستانی چین است. نام این کتاب از واژه تائو به معنی راه گرفته شده است، هرچند حکمای آئین تائو آن را برابر با اصل متعالی گرفته اند. بر اساس روایات، این کتاب را لائوتسه در قرن ششم پیش از میلاد نگاشته است. تائو ته جینگ بنیاد و اساس فلسفه تائوئیسم است و بر دیگر مکاتب و مذاهب نیز تأثیرگذار بوده است. تائو ته چینگ دربردارنده 81 بخش کوتاه است، بخشهای ابتدایی به عالم مافوق و بخشهای انتهایی به سلسله مراتب وجود میپردازد؛ درونمایه کلی کتاب متافیزیک محض و فارغ از احکام و شریعت است. از دیدگاه تاریخی، اعتبار این کتاب و انتساب آن به لائوتزه محل تردید است.
نمونه متن1 راه جاودان نیست، آن راهی که توانمش نمودن. نام جاودان نیست، آن نام که توانمش خواندن. بی نام، منشأ آسمان و زمین است. با نام، مادر ده هزار موجود است.(فصل اول)
11 سی پره در مرکز چرخ به هم میآیند، آنجا که نیستند، ویژگی ارابه در آن است. از گل رس کاسه می سازیم، آنجا که گل نیست، فایده کاسه در آنجاست. با در و پنجره، خانه می سازیم. آنجا که در و پنجره نیست، فایده خانه آنجاست. اگر هست را نفعی باشد، فایده از نیست است. (فصل یازدهم)
25 خاموش و بی انتها، به تنهایی همیشه پابرجا، دگرگونی در او راه نمییابد، و نیز کوتاهی از او سر نمیزند، به همه چیز میرسد، و خستگی به وی راه نمیآید، در همه چیز ساری است. او مادر همه چیزهاست. نامش را نمیداند و او را نقشی از تائو خواهم زد. اگر تلاش کنم که برای او نامی برگزینم، نام بزرگ را برای او برخواهم گزید. بزرگ است اما نزدیک، و چون نزدیک است همه چیز به او باز میگردد. تائو بزرگ است، آسمان بزرگ است، زمین بزرگ است، حکیم بزرگ است. در کیهان، چهار چیز بزرگند و شاه حکیم یکی از ایشان است. بشر راههای زمین را دنبال میکند، زمین راههای آسمان را، و آسمان راههای تائو را. تائو راههای خود را می پیماید.(فصل بیست و پنجم)
42 تائو یک را زایید. یک، دو را. دو، سه را. و سه، بی شمار اشیاء را زایید. (فصل چهل و دوم)
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تائوئیسم یا، فلسفه تائو روش فکری منسوب به لائوتزه فیلسوف چینی zohre 4 532 22-09-13, 12:32 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان