امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

یی کماندار افسانه ای
#1
یی یا هویی (به چینی: 后羿)، که گاهی نیز یی یی (夷 羿) نامیده می شود، امّا اغلب به صورت ساده شده همان یی یا یی کمانگیر خوانده می شود، یک کماندار افسانه ای در اسطوره های چینی محسوب می شود، که رهبر قوم دونگیی نیز بوده است. یی را گاهی اوقات با عنوان خدای تیراندازی خوانده اند و او را در حالی که تیر و کمان در دست دارد، به تصویر کشیده اند. در اساطیر چین وی به صورت کماندار بزرگی که برای یاری مردمان از آسمان نازل شده است، توصیف می کنند. امّا در عین حال، وی گاهی نیز به عنوان رئیس قبیله یوجیونگ (有 穷 氏) [یا همان قبیلۀ دونگیی]، به شمار آورده می شود که در دوران سلطنت شاه تای کانگ از دودمان شیا زندگی می کرده است. در شکل اساطیری، همسر او ، چانگی، خدای ماه بود.
افسانه
در سالهای بسیار دور گذشته، به جای یک خورشید، ده خورشید در آسمان بود. مادر این ده خورشید، همسر دی جون، ایزد شرق بود. او ده کودک خود را در برکه ای از آب داغ در دره تانگ واقع در دورترین نقطه شرق جهان شستشو می داد. آن گاه این ده خورشید که مغز هرکدام آنها پرنده ای بود، به مانند پرندگان بر فراز درخت توت عظیمی استراحت می کردند.
از این خورشیدها، نه خورشید بر شاخه های پائینی درخت می نشستند، امّا یکی از این خورشیدها که هر شب به شکلی بود، بر شاخه های بالایی درخت می نشست.

هنگامی که سپیده دمان در پرتو صبحگاهی فرامی رسید، خورشیدی که بر شاخه های بالایی درخت می نشست، سوار بر ارابه اش در آسمان پرتوافشانی می کرد.گاه این ارابه را اسبان می کشیدند و گاه اژدهایان کشیدن ارابه را عهده دار بودند. هر هفته ده روز داشت و هر روز از هفته ، یکی از این خورشیدها بر آسمان پدیدار می گشت.
از آنجاکه خورشیدها همه به مانند هم بودند و هر روز تنها یکی از آنها بر آسمان پدیدار می گشت، مردمی که به روی زمین زندگی می کردند نمی دانستند که بیش از یک خورشید وجود دارد. در آن هنگام، آدمیان و جانوران به مانند همسایگان و دوستان کنار هم زندگی می کردند. حیوانات فرزندان خود را در لانه رها می کردند و از آن هراسناک نبودند که جانوران بدانها دستبرد زنند. آدمی اگر بنا به اتفاق بر سرماری پای می گذاشت، مار او را نمی گزید.
کودکان به هنگام بازی دُم پلنگ و ببر را می کشیدند و این حیوانات آنها را آسیب نمی زدند و نمی کشتند. روزگار، روزگار فراوانی و وفور نعمت بود و خوراک حتی بیش از اندازۀ کافی برای همه فراهم بود. آدمیان و جانوران می دانستند که دشوار نیست که نظری مساعد و درست به هم داشته باشند و هرکدام به مایملک دیگری احترام بگذارند.
باری، همه چیز خوب و عالی بود تا اینکه یک روز خورشیدها اندیشیدند که مایۀ سرخوشی و مزاح خواهد بود که روزی همه همراه هم در آسمان پدیدار گردند. بدین گونه که با فرارسیدن سپیده دمان، هر ده خورشید در ارابه نشستند و بر فراز آسمان تابیدن گرفتند.
گرمای آتشین خورشیدها، زمین را سوزاند. جنگل ها آتش گرفتند و خاکستر شدند و بسیاری از جانوران مُردند. آن جانورانی هم که در آتش نسوخته بودند، گرداگرد انسان ها نعره می کشیدند و در تلاش نومیدانه برای جستجوی غذا، شریر و بدکار گشته بودند.
رودخانه ها و حتی دریاها خشکیدند. ماهی ها مُردند و حیوانات عظیم الجثۀ آبی برای جستجوی غذا به سرزمین های خشک هجوم آوردند. بسا آدمیان و جانورانی که از تشنگی مردند. باغ ها و محصولات کشاورزی خشکیدند و ذخیرۀ غذای آدمیان و جانوران اهلی به تندی پایان یافت. برخی آدمیان که سرپناه و خانه های خود را ترک گفته بودند از غایت گرما آتش گرفتند و سوختند و مُردند. برخی دیگر از آنها، از آن رو که دیگر غذایی نمانده بود، خوراک جانوران وحشی گردیدند.
مردم نزد امپراتور خویش، یائو لابه کردند و از او یاری خواستند. یائو بی درنگ از یگانه کسی که می دانست می تواند عالم را نجات بخشد، یاری خواست. این شخص تیراندازی بزرگ به نام یی بود.
یی، این تیرانداز برگ از شهبانوی شرق اکسیر حیات گرفته بود و پیش از آنکه زنش به مابقی آن دستبُرد بزند، بخشی از آن را نوشیده بود. امپراطور از یی خواست که نه خورشید از ده خورشید را با تیرها و کمان خویش نشانه بگیرد و عالم را از تباهی نجات بخشد. نشانه گیری یی کمانگیر، دقیق و درست بود. وی یک به یک تیرها را به جانب خورشیدها انداخت و تیرها همه به هدف خوردند. نه خورشید نتوانستند از دم تیرهای یی جان سالم به در ببرند و یک به یک مُردند.
پرهای خورشیدها بر زمین ریخت و گرمایشان از دست رفت. زمین تیره تر و تیره تر گشت تا سرانجام تنها به اندازۀ پرتو یک خورشید روشنایی آن باقی ماند. مردم در همه جا به آسمان خیره شدند و شادی کردند. اینک آنها می توانستند همه چیز را دوباره و از نو آغاز کنند.
منابع :
سهراب هادی. شناخت اسطورههای ملل. چاپ اول، تهران: انتشارات تندیس، ۱۳۷۷، isbn 964-90858-9-0. ‏
جی.مناسک و ام.سویمی. اساطیر ملل آسیایی. ترجمهٔ محمود مصوررحمانی و خسرو پورحسینی. چاپ اول، تهران: انتشارات مازیار، ۱۳۵۴، isbn. ‏
آنتونی کریستی. اساطیر چین. ترجمهٔ باجلان فرخی. چاپ اول، تهران: انتشارات اساطیر، ۱۳۷۳، isbn. ‏
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان