امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

زندگي نامه داستايوفسكي
#1
فئودور داستايوسكي در سال ۱۸۲۱ در مسكو به دنيا آمد. با وجود اينكه در دوران كودكي همواره دست به گريبان بيماري بود اما از همان آغاز زندگي ، همواره از او كار مي كشيدند ؛ درحاليكه برادرش « ميخائيل » قوي تر و سالمتر از او بود. با وجود رنجوري اش او را به خدمت سربازي بردند و برادرش از خدمت معاف شد!

در ۲۰ سالگي استوار ارتش شد و خود را آماده كرد تا در سال ۱۸۴۳ به مقام افسري برسد. مواجبش ۳۰۰۰ روبل بود و با اينكه پس از مرگ پدر ، وارث مال و منال او شد اما چون مخارج برادر كوچكش به عهده ي او بود و خود نيز زندگي بي بند و باري داشت ، پيوسته بر قرضش افزوده ميشد. مشكل پول در هر صفحه از نامه هايش مطرح ميشود و تا پايان زندگيش هميشه بزرگترين عامل است ؛ فقط در سالهاي پاياني زندگي از تنگدستي رهايي يافت.

داستايوسكي ابتدا يك زندگي بي بند و بار داشت: به تئاترها و كنسرت ها و بالت ها مي رفت. بي قيد و لاابالي بود. اتفاق مي افتاد كه يك آپارتمان را اجاره ميكرد فقط براي اينكه از دك و پوز موجر خوشش آمده بود. نوكرش پولهاي او را ميدزديد و ميگذاشت تا بدزدد و از اين كار ، لذت مي برد!

بالاخره ارتش را ترك گفت و در سال ۱۸۴۴ در پترزبورگ ساكن شد. در اين هنگام داستايوسكي يك شاهي پول نداشت اما قرض ميكرد و نان و شير ميخورد. روزي ۱۰۰۰ روبل از مسكو برايش رسيد ؛ مقداري از بدهي هايش را پرداخت ، سپس همان شب بقيه ي پول را در قمار باخت و فرداي آن روز ناچار گرديد كه ۱۰ روبل از دوستش قرض بگيرد.
در سال ۱۸۴۶ رمان « بيچارگان » را نوشت. اين كتاب ، موفقيتي جالب و ناگهاني به دست آورد.

در سال ۱۸۴۹ او را با يك دسته آدمهاي انقلابي ــ آنارشيست ــ دستگير كردند. دشوار است بگوييم در اين هنگام داستايوسكي چه عقايد و تمايلات سياسي و اجتماعي داشته است! او را محاكمه كردند و او به مرگ ، محكوم شد! اما در آخرين لحظه ي اجراي حكم ، مجازاتش را تخفيف دادند و به سيبريه تبعيد شد. ۱۰ سال در آنجا بسر برد: 4 سال در زندان و 6 سال در قشون سيبريه خدمت كرد.

داستايوسكي پيش از تبعيد به سيبري به بيماري صرع مبتلا بود و در سيبري بر شدت بيماري او افزوده شد! بيشتر قهرمانان كتابهاي داستايوسكي ، مصروع اند.

داستايوسكي در نوامبر ۱۸۵۵ به پترزبورگ بازگشت. در « سمي پالاتينسك » ازدواج كرد. زنش ، بيوه ي يك جاني بود كه يك پسر بزرگ داشت و داستايوسكي او را به فرزندي پذيرفت و در تربيتش كوشيد.

در سال ۱۸۶۱ كتاب « آزردگان » را انتشار داد. در سال ۱۸۶۱-۱۸۶۲ كتاب « خاطرات خانه ي مردگان » را منتشر كرد. « جنايت و مكافات » كه از شاهكارهاي اوست در سال ۱۸۶۶ چاپ شد. از ديگر كتابهاي او ميتوان: « برادران كارامازوف » ، « تسخيرشدگان » ، « ابله » ، « قمارباز » و « يادداشتهاي زيرزميني » را نام برد. داستايوسكي چند بار ازدواج كرد. عاقبت در روز ۲۸ ژانويه ي ۱۸۸۱ زندگي را بدرود گفت
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زندگی نامه صادق هدایت zohre 6 359 22-09-13, 02:47 am
آخرین ارسال: zohre
  زندگی نامه مرحوم سیروس قایقران zohre 2 237 22-09-13, 02:43 am
آخرین ارسال: zohre
  زندگی نامه آلبر كامو zohre 0 171 22-09-13, 02:34 am
آخرین ارسال: zohre
  زندگی نامه چارلز دیکنز zohre 1 269 22-09-13, 02:33 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان