امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اوبونتو ubuntu 11.10
#1
اوبونتو چیست؟

اوبونتو یک سیستم عامل است که به کمک یک تیم جهانی از توسعهدهندگان نرمافزاری با تجربه آماده میشود. این سیستم عامل همه برنامههای مورد نیاز شما را داراست: یک مرورگر وب، مجموعه اداری دفتری، برنامههای چندرسانهای، پیغامرسانهای اینترنتی و بسیاری دیگر.
اوبونتو یک جایگزین متن-باز برای ویندوز و مجموعه اداری آن است.
كانونيكال طبق برنامه نسخه ۱۱.۱۰ اوبونتو را عرضه كرد. پانزدهمين نگارش اين توزيع كه گربه خيالباف نام دارد، يكي از توزيعهايي است كه توانسته در فاصلهاي اندك از عرضه، خودش را خوب جا بيندازد.

اوبونتو ۱۱.۱۰ در دوران توسعه خود، بسختي در تلاش بود تا اتفاقاتي را كه در توزيع ۱۱.۰۴ بهطور ناقص رخ داده بود تكميل كند و كاربرد آنها را گسترش دهد. از همه مهمتر، ميتوان به رابط كاربري unity اشاره كرد كه هنوز تكميل نشده بود. لانچر و دش، دو بخش مهم اين رابط كاربري بودند كه نياز به تكميل داشتند.

نياز به گفتن نيست كه سادگي و كاربرد در تيم طراحي كانونيكال (پشتيبان اوبونتو) نقش مهمي دارد، اما مسأله مهم در نگارش ۱۱.۰۴ اين بود كه كاربرد فداي طراحي جديد شده بود. البته ديگر رابطهاي كاربري نسل جديد از جمله gnome shell نيز با همين مساله دست و پنجه نرم ميكردند كه بازخوردهاي مثبت و منفي بسياري در پي داشت.

دش جديد در نگارش ۱۱.۱۰ بسيار زيباست و افكت شيشه بخار كرده آن، همراه آيكونهاي باكيفيت، به زيبايي آن افزوده است. از طرف ديگر، بسياري از مشكلاتي كه در نگارش ۱۱.۰۴ وجود داشت رفع و نسبت به آن نسخه كاربرديتر شده است. بخش اعظم اين بهبودها متوجه lenses است كه ميتواند براي يافتن محتواي مورد نظر در دش استفاده شود، كه نتايج به دست آمده بهصورت پويا و بسته به نوع محتوايي كه به آن رجوع ميكنيد، تغيير ميكند.

دش نتايج مفيدتري نشان ميدهد؛ اما نسبت به زماني كه كانونيكال منوهاي گنوم را به فراموشي سپرد و روش جديدتري به جاي آن پيشنهاد كرد، كماكان براي يافتن برنامه مورد نظر وقت بيشتري را بايد صرف كرد، بخصوص وقتي كه نام برنامه را نميدانيم.

مشكل اصلي اين نوع طراحي آيكون محور اين است كه فراموشي را (كه بر اثر خستگي و عوامل ديگر ممكن است تغيير كند...) در نظر گرفته است. براي مثال كار ساده يافتن برنامه كپيكننده سيدي ميتواند بسيار دشوار شود؛ چرا كه ممكن است نوشتن عبارت dvd يا iso در دش منجر به يافتن برنامه نشود.

ناگفته نماند تلاشهايي براي از بين بردن اين دشواريها انجام شده است و لنزها و فيلترها ميتوانند تا حدي اين برنامهها را تشخيص دهند. با آن كه يونيتي به حالتي پايدار رسيده اما هنوز تكميل نشده است و براي اين كه انقلابي در صنعت رايانه محسوب شود، راه زيادي در پيش دارد.

تغييرات بسيارديگري در اوبونتوي ۱۱.۱۰ اعمال شده است، از ميان آنها ميتوان به مواردي همچون بهتر شدن اپلتها، بستههاي بهروزرساني شده و مدير پنجرههاي lightdm اشاره كرد. اما تيم طراحي كانونيكال تمركز اصلي خود را روي سه مشخصه مختص اين توزيع گذاشته است كه از قابليتهاي كليدي اين توزيع براي فروش بهنظر ميرسد.

جدا از دش، اوبونتو وان و مركز نرمافزاري، ديگر ضلعهاي اين مثلث را تشكيل ميدهند و طي 6 ماه گذشته به تكامل خوبي رسيدهاند. هر چند بيشتر بهبودهاي انجام شده در مركز نرمافزاري، از نظر زيباشناسي بوده با اين حال يافتن نرمافزارهاي محبوب و مخصوص هر كار سادهتر شده است. امروزه عصر فروشگاههاي نرمافزاري بوده و طبيعي است مركز نرمافزاري اوبونتو هم از اين قاعده مستثني نباشد و گزينههايي همچون نقد نرمافزار و شيوه خريد آنلاين تجاريها را در خود جا داده باشد.

اصل تغيير چهره مركز نرمافزاري به حذف سينپتيك بر ميگردد كه چند سال در اوبونتو وجود داشت؛ اما ديگر بهصورت پيشفرض در ۱۱.۱۰ نيست. سينپتيك به pitivi و اولوشن و بستههاي ديگري پيوست كه ديگر پيشفرض اين توزيع نيستند. هر چند عده زيادي احتمالا دوباره آن را نصب كنند. بهجاي اولوشن از تاندربرد و بهجاي پيتيوي از openshot استفاده شده است كه هر دوي آنها قدرت بيشتري نسبت به قبل داشتند.

همانطور كه ميدانيد، اوبونتو وان راهحل ذخيرهسازي ابري كانونيكال است كه فايلها و فولدرها را در ميان توزيعهاي مختلف نصب شده همخوان ميكند. كاربرد اين سرويس با ارائه فروش موسيقي از طريق فروشگاه اوبونتو وان بيشتر شده است. كانونيكال با معرفي كلاينت ويندوز خود سري توي سرها درآورده است و ميتواند حتي كاربران دراپباكس و رقيبان ديگرش را هشيارتر بكند. علاوه بر اين كه ظرفيت خود را به ۵ گيگابايت افزايش داده است، ميتواند ميان رايانههاي مختلف، نرمافزارهاي نصب شده را نيز همخوان كند.

احتمال ميرود از نظر طراحي، اوبونتو اپل را هدف گرفته باشد و از نظر همخواني و دسترسي آسان به همه چيز، توجه مايكروسافت را جلب كرده است. در دنياي منبعباز، اوبونتو شناختهشدهترين برند است. اوبونتو بدون شك يكي از بيشترين سيستمهاي عامل منبعباز صيقل خورده امروز است. هر چند نقصهايي بسيار كوچك دارد؛ اما ميتوان بسادگي به آن عادت كرد و كاربردهاي روزمره و تخصصي را با آن انجام داد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمای خط فرمان گنو/لینوکس (با تکیه بر توزیع اوبونتو) zohre 10 753 22-09-13, 03:52 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان