امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آموزش دستورات داس از مقدماتی تا پیشرفته به زبان ساده
#1
داس(dos، مخفف کلمه disk operating system) اولین سیستم عامل ساخت شرکت مایکروسافت بود که بیل گیتس آن را در 17 سالگی ساخت و به شهرت زیادی رسید. این سیستم عامل از کمترین امکانات و زیبایی نسبت به ویندوز های کنونی این شرکت برخوردار بود. یک صفحه ی سیاه با نوشته های سفید ؛البته رنگ های دیگری هم داشت که آن ها هم زیاد دلچسب نبودند. امروزه که ویندوز های پیشرفته ای مانند vista و seven وارد بازار شده اند و xp هم همچنان طرفداران زیادی دارد فکر نمی کنم کسی از سیسم عامل داس استفاده کند. عده ای فکر می کنند که داس به تاریخ پیوسته است اما اینگونه نیست. شرکت مایکروسافت با وجود پیشرفت های عظیم و چشم گیری که داشته است این سیستم عامل را که در زمان خود پیشرفته به نظر می آمد را فراموش نکرده است. داس قابلیت هایی دارد که ویندوز فاقد آنهاست و این باعث می شود که ضرورت یادگیری آن احساس شود. در این آموزش سعی شده است که با زبان ساده به آموزش دستورات و فرمان های داس پرداخته شود طوری که برای همه قابل فهم باشد و حتی کسی که هیچ چیز از داس نمی داند به یک حرفه ای تبدیل شود با این حال اگر سوالی بود در خدمتیم.
از منوی run ، start را باز کنید
شما می توانید با نوشتن کلمه یcmd در run داس را در محیط ویندوز تجربه کنید.cmd مخفف command prompt می باشد. که از command آن گرفته شده است.

در پنجره ی باز شده در آخرین خط چنین کلماتی را می بینید:
c:\documents and settings\mohammadc نام درایوی است که ویندوز شما در آن نصب شده است. یعنی اگر ویندوز شما در درایو d نصب شده باشد خط آخر اینگونه خواهد بود:

d:\documents and settings\mohammad

mohammad هم نام user شماست که با توجه به اسم user شما متفاوت خواهد بود.اگر اسم user شما فارسی باشد با کلمات و عباراتی ناخوانا و عجیب روبرو خواهید شد چون dos از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند.

عباراتی که در خط آخر نوشته شده اند آدرس یک فولدر است. که می توانید از طریق ویندوز به آنجا بروید.
برای اینکه در این سیستم عامل به فولدر ها بروید و به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید باید دستورات خاصی را تایپ کنید.

شما می توانید برای اطلاع از اطلاعات داخل یک فولدر تایپ کنید dir
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
#2
1
این خط ها نشان دهنده ی وجود فایل هایی به همین نام هستند. توجه داشته باشید که داس پسوند یا فرمت فایل ها را هم نشان می دهد. ویندوز در حالت معمولی پسوند فایل ها را نشان نمی دهد. برای دیده پسوند فایل ها در محیط ویندوز my computer را باز کرده و از بالا سمت چپ از منوی tools گزینه ی folder options را بزنید. در سربرگ view تیک گزینه ی hide extensions for know file type را بردارید.


2
این خط ها نشان دهنده ی فولدر ها هستند


3
این دو خط تعداد فایل ها و فولدر ها و اطلاعاتی راجع به حجم آنها در اختیار شما قرار می دهد.

شما می توانید از طریق my computer به محل مورد نظر رفته و ببینید که داس اشتباه نکرده.
اگر توجه کرده باشید هر خطی که عبارت <dir> در آن به کار رفته باشد البته به جز دو خط که بعد از <dir> علامت . یا .. وجود دارد نشان دهنده ی یک فولدر است.


صفحه کمی شلوغ شده است و ما به نوشته های آن احتیاجی نداریم پس با دستور cls که مخفف clear screen به معنای پاک کردن صفحه است نوشته های داخل صفحه را پاک می کنیم.

شما شاید بخواهید به فولدر دیگری بروید با تایپ دستور ..cd شما می توانید یک فولدر به عقب برگردید یعنی عمل up را انجام دهید. من در فولدر c:\documents and settings\mohammad بودم ولی حالا با وارد کردن این دستور در c:\documents and settings هستم.دوباره می گویم که mohammad اسم user من است و برای شما اسمی دیگر خواهد بود و c هم درایو ویندوز شماست که ممکن است درایوی دیگر باشد.

برای رفتن به یک فولدر از دستور cd استفاده می شود. مثلأ من می خواهم به یک فولدر بروم. dir را تایپ می کنم تا بدانم چه فولدر هایی وجود دارند.مثلأ می خواهم وارد فولدر all users شوم.باید تایپ کنم cd all users حالا من در این فولدر هستم:
c:\documents and settings\all usesr
داس به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست یعنی من اگر تایپ می کردم cd all users کار می کرد یا اگر تایپ می کردم cd all users باز هم مشکلی پیش نمی آمد.

حالا می خواهیم به اول درایو c برویم باید چه کار کنیم؟ خوب معلوم است باید دوبار دستور..cd را تایپ کنیم. اما راهی ساده تر؛ شما می توانید باتایپ دستور \cd هر جا که باشید به اول درایو مربوطه بروید.

برای رفتن به دیگر درایو ها نمی توان از دستور ..cd استفاده کرد چون در داس my computer وجود ندارد. برای رفتن به یک درایو دیگر باید اسم درایو و : را به کامپیوتر بدهیم. مثلأ برای رفتن به درایو e باید بنویسید:e . اینجا هم کوچک و بزرگ بودن حروف مهم نیست.

با دستور dir می توانستیم فایل ها و فولدر های داخل فولدر جاری را ببینیم اما اگر فایلی مخفی(hidden) بود چه؟
شما می توانید با تایپ دستور attrib تمام فایل هایی را که مخفی(hidden) ، سیستمی(system) ، تنها خواندنی(read only) و آرشیو(archive) را ببینید.

در داس از حروف اول این کلمات استفاده می شود مثلأ برای نشان دادن read only بودن یک فایل آن را با حرف r نشان می دهد
#3
من در همین فولدر تایپ می کنم attrib
3 فایل که دارای حداقل یکی از این خاصیت های چهارگانه باشد را پیدا کردم.
مثلأ فایل aurorun.inf دارای خواصs ,h ، a بود. یعنی hidden وarchive و system.
برای دیدن فایل های سیستمی و مخفی در محیط ویندوز، my computer را باز کرده و از بالای صفحه از منوی tools گزینه ی folder options را انتخاب کنید. از تب view برای دیدن فایل های مخفی(hidden) گزینه ی show hidden files and folders را انتخاب کنیدو برای دیدن فایل های سیستمی تیک این گزینه را بردارید و yes را بزنید:
(hide protected operating system files (recommended

حالا می توانید از طریق my computer به فولدری که در داس در آن هستید بروید و فایل های سیستمی و مخفی را که در آنجا وجود داشتند را در محیط ویندوز ببینید. اما اگرفایل سیستمی در فولدر جاری وجود ندارد به اول درایو ویندوز خود بروید آنجا فایلی با نام boot.ini را می بینید که دارای این خواص است.(هیچ گاه یک فایل سیستمی را که در درایو c و مخصوصأ درایو ویندوز است را پاک نکنید زیرا این کار ممکن است باعث خرابی ویندوز شما شود.)

شاید شما دوست داشته باشد خودتان یک فایل را سیستمی کنید تا آن را از دید دیگران دور نگه دارید. در درایو e(یا ها جا که هستید) یک فولدر به اسم a بسازید سپس در داس با استفاده از دستوراتی که آموزش داده شد به محل مورد نظر بروید ولی وارد خود فولدر a نشوید.


حالا در داس تایپ کنید:
attrib +s +h a
با این کار شما فولدر a را سیستمی و مخفی کرده اید.برای باز گرداندن آن به حالت اول تایپ کنید:
attrib -s -h a

علامت + خاصیتی را به فایل یا فولدر شما می دهد و علامت - آن خاصیت را خنثی می کند و برمی دارد.
توجه داشته باشد که برای انجام کار روی فایل بر روی فایل ها حتمأ باید فرمت فایل رابنویسید مثلأ:
attrib -s +h +r mn.jpg
jpg و bmp دو فرمت رایج عکس ها هستند.


برای تغییر نام یا rename کردن یک فایل از دستور ren استفاده می شود. برای تغییر نام mihanblog.jpg به mohammad.jpg می نویسیم:
ren mihanblog.jpg mohammad.jpg


اگر بخواهیم عکس را به فولدری به نام m در درایو d کپی کنیم باید با دستور زیر اقدام به این کار کنیم:
copy mohammad.jpg d:\m
توجه داشته باشید که مبدأ عکس باید در فولدری باشد که در داس درون آن هستید.


برای پاک کردن دو راه داریم:

1:
می توانیم با دستورات آموزش داده شده با داس به محل عکس رفته و از آنجا پاکش کنیم.بعد از رفتن به محل عکس تایپ کنید:
del mohammad.jpg

2:
هر جا که هستید با دادن آدرس عکس خیلی راحت پاکش کنید:
del d:\m\mohammad.jpg
من که راه دوم را ترجیح می دهم.
برای ساخت فولدر از دو دستور md و mkdir می توان استفاده کرد. این دو دستور فرقی با هم ندارند.

mkdir mohammad
md mohammad
برای پاک کردن یک فولدر خالی نام mohammad می نویسیم:

rd mohammad
برای پاک کردن اطلاعات داخل یک فولدر می توان از دستور del استفاده کرد که سوالی پرسیده می شود و شما باید با y جواب دهید.
سعی کنید در محیط خارج از داس یک فولدر با نام aux بسازید. آیا این کار امکان پذیر است؟؟!! در محیط داس چطور؟
aux یک اسم غیر مجاز است که ویندوز اجازه ی ساخت آن را به شما نمی دهد. اما راهی برای ساختن این فولدر وجود دارد. ابتدا با اسامی غیر مجازی که اجازه ی ساخت آنها را ندارید آشنا شویم:
نام های غیر مجاز :
prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1 lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9 , con
حالا می تونید در داس اون ها رو این طوری بسازید:
md\\.\c:\aux mkdir\\.\f:\learn4all\lpt9
برای تغییر نام و پاک کردن این فولدر ها هم باید از همین روش استفاده کنید:
del\\.\c:\aux rd\\.\c:\aux ren\\.\f:\learn4all\lpt9 mohammad
اگر نام فایلی از اسامی غیر مجاز باشد قابل اجرا نیست و پاک هم نمی شود پس برای حفاظت اطلاعاتتان می توانید فقط اسم فایلتان را عوض کنید و از اسامی غیر مجاز قرار دهید:

ren\\.\d:\mahramaneh\aks\a.jpg prn.jpg
#4
در قسمت اول با دستورات پایه و مقدماتی داس آشنا شدید حالا می خواهیم به ناگفته های قسمت اول و مطالب جدید بپردازیم.
به ادامه ی مطلب می رویم و قسمت دوم آموزش را شروع می کنیم...

گفتیم که با دستور md می توان برای ساختن یک فولدر در محل جاری اقدام کرد. سعی کنید با داس یک فولدر به نام m s بسازید(به فاصله ی میان دو حرف دقت کنید).
با دستور md m s نمی توان یک فولدر به این نام ایجاد کرد بلکه دو فولدر به نام های m و s ایجاد می شود.
برای ساخت یک فولدر با فاصله میان حروف می توان از علامت " کمک گرفت.برای نشان دادن m s آن را به صورت m" "s یا "m s" نشان می دهیم:
md m" "s
"md "m s
این علامت در جاهای دیگر مثلأ رفتن به یک فولدر با دستور cd یا تغییر نام و پاک کردن یک فایل یا فولدر هم کاربرد دارد. مثلأ برای پاک کردن یک new folder از دستور زیر استفاده می کنیم:

rd new" "folder
"rd "new folder
نکته: با ترکیب کلید های alt+enter داس را به صورت تمام صفحه تجربه کنید.
داس تمامأ بر پایه ی نوشته و متن است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که می توان با داس مثل برنامه ی notepad ویندوز با فرمت txt فایل متنی تولید کرد.
شما می توانید با دستور زیر یک فایل متنی تولید کنید:
copy con filename.txt
filename اسم دلخواهی است که می توانید هر چه خواستید قرار دهید. حالا متن خود را تایپ کنید.
برای save کردن می توانید از ترکیب کلید های ctrl+z استفاده کنید. حالا از طریق ویندوز به محلی که در داس داخل آن بودید بروید و کار خود را مشاهده کنید.
داس برای خواندن یک فایل متنی هم امکاناتی دارد. با دستور type می توان نوشته های درون فایل متنی را مشاهده کرد:
type filename.txt
جالب بود نه! [learn4all.mihanblog.com]
در هنگام نصب ویندوز شما باید اسمی برای کامپیوتر خود انتخاب کنید. البته اکثر شرکت های ایرانی این اسم را از قبل به cd ویندوز می دهند و معمولأ آن را اسم شرکت خود انتخاب می کنند. اگر ویندوز شما هک نشده باشد می توانید هنگام نصب ویندوز یک اسم که حتمأ باید انگلیسی باشد را برای کامپیوتر خود انتخاب کنید.
برای مشاهده ی این اسم تایپ کنید:
hostname
در ویندوز برای مشاهده ی این اسم از منوی start روی my computer راست کلیک کنید و روی properties کلیک کنید. در سربرگ computer name جلوی عبارت full computer name می توانید اسم کامپیوتر خود را ببینید.
با نوشتن date می توانید تاریخ را به میلادی مشاهده کنید در ضمن در خط آخر می توانید تاریخ را تغییر دهید. تغییر تاریخ به صورت mm-dd -yy می باشد. یعنی اول، ماه سپس روز و سپس سال را وارد کنید(m اول کلمه ی month به معنای ماه، d اول کلمه ی day به معنای روز و y اول کلمه ی year به معنای سال است). برای وارد کردن سال فقط دو عدد آخر را وارد کنید مثلأ برای نشان دادن سال 2020 در قسمت سال فقط 20 را وارد کنید. در مثال زیر تاریخ 3/4/2020 به کامپیوتر داده می شود:

04-03-20
دقت کنید که در دادن تاریخ به کامپیوتر جای ماه و روز جا به جا است. اگر خواستید با نوشتن دستور date فقط تاریخ را مشاهده کنید و آن را تغییر ندهید هنگامی که از شما تاریخ پرسیده می شود بدون وارد کردن چیزی enter بزنید.
اگر فقط خواستار تغییر تاریخ هستید و نمی خواهید تاریخ رامشاهده کنید بعد از دستور date تاریخ را به صورت mm-dd-yy وارد کنید.مثلأ برای بردن تاریخ به 3/4/2020 تایپ کنید:
date 04-03-20
برای دانستن ساعت با دقت دهم ثانیه و ویرایش آن هم از دستور مشابهی استفاده می شود:
time
پس از آن می توان ویرایش ساعت را انجام داد(مانند تاریخ در صورت عدم تمایل برای تغییر زمان بدون وارد کردن چیزی enter بزنید).وارد کردن ساعت باید به شکل زیر باشد.برای بردن زمان به 3 و 40 دقیقه و 49 ثانیه تایپ می کنیم
#5
3:40:49

شما می توانید ثانیه یا دقیقه را وارد نکنید. مثلأ برای ساعت 3 و 40 دقیقه این دستور:

3:40
و برای سر ساعت 3 از دستور زیر استفاده می شود:

3
مانند تاریخ اگر فقط قصد ویرایش ساعت رادارید ابتدا time وسپس زمان مورد نظر را تایپ کنید:
time 3:5
در قسمت بالای پنجره ی داس و در قسمت چپ شما عباراتی مانند عبارت زیر را که آدرس محل اجرا شدن داس است را می بینید:

c:\windows\system32\cmd.exe
شاید دوست داشته باشید آن را به عبارت دلخواه خود تبدیل کنید. شما با نوشتن title وسپس عبارت دلخواه میتوانید هر چه خودتان می پسندید را در قسمت بالای پنجره مشاهده کنید:
title .:learn4all.mihanblog.com:. a place for all you need
معمولأ داس را با زمینه ای سیاه و نوشته های سفید می شناسند. اما همیشه هم این طور نیست دستور color را برای این منظور ساخته اند. نوشتن عبارت color و سپس یک عدد رنگ داس را عوض می کند:
color 17
هر عدد به عنوان یک رنگ است. دهگان عدد مورد نظر رنگ زمینه و یکان آن رنگ متن است.
شما می توانید دستورات داس را به صورت یک فایل ذخیره کنید و با باز کردن آن تمام دستورات درون آن اجرا شود. کافیست دستوراتی را که می خواهید اجرا شود درونnotepad بنویسید و با فرمت bat. ذخیره کنید. برای ذخیره با فرمتbat از منوی فایل save as را انتخاب کرده و از پنجره ی باز شده save as type را روی all files قرار داده و در قسمت file name بعد از نوشتن اسم مورد نظر برای فایل bat. را نیز به آن بیفزایید:

learn4all.bat
شما باید هر دستور را در یک خط بنوسید. به مثال زیر توجه کنید:big grin
rd mohammad
md hossein

:f
cd pic
copy s.jpg d:\hossein
#6
در انتهای قسمت دوم آموزش به این موضوع پرداختیم که می توانید با نوشتن دستورات دلخواه درون notepad و ذخیره کردن با فرمت bat می توان فایلی داشت که باز کردنش دستورات دلخواه شما اجرا شود. حالا به این مطلب و دستورات جالب پیرامون آن می پردازیم.
توصیه می کنم وقتی یک فایل bat می سازید برای زیبایی کار حتمأ از دستور color که در قسمت دوم آموزش یاد داده شد استفاده نمائید.
می توان با نوشتن دستور echo و متن دلخواه پیغامی را به فردی که فایل را باز می کند بدهید. مثلأ می توانید بگویید که الآن چه اتفاقی می افتد یا یک هشدار به طرف مقابل دهید:
echo hala computer restart khahad shod

این پیغام را درون notepad نوشته و با فرمت bat ذخیره کرده و آن را باز کنید. می بینید که پیغام در کسری از ثانیه ناپدید شده و پنجره ی داس بسته می شود. این موضوع باعث می شود که دستور echo بی فایده شود و اگر نباشد هم فرقی نمی کند. برای توقف بعد از دادن پیغام می توانید بعد از دستور و در خط بعد بنویسید pause. با این کار بعد از دادن پیام توقفی صورت می کیرد تا کاربر پیام را بخواند و با زدن یک کلید ادامه ی دستورات اجرا شده و بعد از آخرین خط پنجره بسته می شود:
echo hala computer restart khahad shod

pause
باز هم مشکلی وجود دارد. نوشته هایی وجود دارند که ما آن ها را نمی خواهیم و از خود داس هستند برای از بین بردن آنها در دو خط اول فایل bat و قبل از همه ی دستورات تایپ کنید:
echo off@

cls
دستور echo off از تایپ نوشته های زائد جلوگیری می کندو دستور cls هم قبلأ آموزش داده شده است.برای تایپ دوباره ی دستورات و نوشته های زائد می توانید از echo on@ استفاده کنید. تنظیمات گفته شده فقط برای همان فایلی است که درون آن نوشته می شود و برای هر فایل باید جداگانه نوشته شود.
حالا به دستور exist می پردازیم. exist یعنی موجود بودن و وجود داشتن. شما می توانید با دستور exist از وجود داشتن یا عدم وجود یک فایل با خبر شوید و با دستور شرطی if شرایطی را تعیین کنید.مثلأ می گویید اگر در فولدر جاری q.txt وجود داشت بگو وجود دارد:

if exist q.txt echo hast
این یک دستور شرطی است و در صورت عدم وجود فایل مورد نظر هیچ اتفاقی نمی افتد. کسانی که با یکی از زبان های برنامه نویسی کار کرده اند بهتر این موضوع را متوجه می شوند.
شما می توانید برای عدم وجود یک فایل یا فولدر شرط بگذارید برای این کار از not exist استفاده می شود.در ضمن می توانید کاربرد های دیگری به جز دستور echo را به کار ببرید:
if not exist a md a
دستور بالا وجود داشتن فولدری به نام a را بررسی می کند و اگر وجود نداشت آن را می سازد.
می توانید بگویید اگر فایلی وجود داشت یک سری از دستورات را اجرا کند و اگر وجود نداشت چند دستور دیگر را اجرا کند. این قسمت کمی شبیه به زبان برنامه نویسی vb است.
if not exist ab.bat goto d
ren ab.bat a.bat
md as
del s

d:
del f
md g
این قسمت از آموزش بسیار مهم است و اگر شما آن را کاملأ یاد بگیرید می توانید از داس حتی برای ساخت ویروس های خطرناک استفاده کنید یا حتی برای از بین بردن ویروس های معروف و خطرناک. داس با این همه سادگی قدرتمند است و نباید آن را دست کم گرفت.پس خوب توجه کنید
#7
d در خط پنجم نام یک محل است و می توانید آن را به سلیقه ی خود هر چه دوست دارید نامگذاری کنید. فقط توجه داشته باشد که big grin و d: با هم تفاوت دارند. اگر : قبل از d بیاید نشانه ی یک محل است ولی اگر بعد از آن بیاید برای رفتن به درایو d است.
در خط اول گفته شده که اگر ab.bat وجود نداشت به محل d برو. یعنی دستوراتی را که زیر آن ها خط کشیده شده است را اجرا نکن و از روی آنها گذر کن بدون این که آنها را انجام بدهی.
ولی اگر وجود داشت الآن به d نرو. دستوراتی را که زیر آنها خط کشیده شده است را اجرا کن و خط به خط جلو برو و به دستورات عمل کن.
وقتی به دستوراتی که زیر آنها خط کشیده شده است عمل کرد به خط بعدی یعنی d می رود و بقیه ی دستوراتی که جزء d هستند هم اجرا می شوند. اگر می خواهید آنها اجرا نشوند قبل از d بنویسید به یک محل بعد از d برود. آن محل را mo نامگذاری میکنم و دستور من به شکل زیر تغییر خواهد کرد:
if not exist ab.bat goto d
ren ab.bat a.bat
md as
del s
goto mo

d:
del f
md g
mo:
اگر مایل به ساخت ویروس های نسبتأ پیشرفته و خطرناک با داس هستید در قسمت نظرات بنویسید تا بعدأ بیشتر توضیح دهم.
در ابتدا ساخت ویروسی بسیار ساده و تا حدودی خطرناک را آموزش می دهم.در درایو ویندوز و در فولدر windows یک سری فایل موجود است که برای اجرای ویندوز لازم است. اگر چند تا از آنها پاک شوند ویندوز خراب می شود. کافی است دستور پاک کردن آنها را بنویسید.ابتدا باید بدانید که *.* یعنی همه ی فایل ها در فولدر مورد نظر.برای پاک کردن همه ی فایل های این فولدر می نویسیم:

*.*\del c:\windows
ولی هرگز این کار را نکنید!
اگر این دستور را در یک فایل bat بنویسید و در یک کامپیوتری اجرا کنید که ویندوز در درایو d نصب شده باشد کار نمی کند. دراین صورت باید بنویسید:
*.*\del d:\windows
این کار ممکن است ناخوش آیند باشد.داس فکر اینجا را هم کرده است.عبارت %system root% یعنی درایوی که ویندوز در آن نصب شده است و فولدر windows . پس دستور ما به شکل زیر تغییر می کند:
*.*\%del %system root
باز هم می گویم که این کار را انجام ندهید.

میانبر های دیگر:
%programfiles% برای دریو ویندوز و فولدر program files
%userprofile% برای رفتن به فولدر یوزر یعنی درایو ویندوز، فولدر documents and settings و رفتن به فولدر یوزر

...

حالا می خواهم نحوه ی shutdown، restart و log off کردن کامپیوتر توسط داس را آموزش دهم.
برای معرفی هر یک از حالات سه گانه ی بالا از حرف اول آنها استفاده می شود:

r=restart
s=shutdown
l=log off
برای restart کردن می نویسیم:
shutdown -r -t 10
کلمه ی shutdown در هر سه حالت موجود است و منظور خاموش کردن کامپیوتر نیست. حرف r s یا l کار را مشخص می کند. یعنی اگر می خواستیم کامپیوتر خاموش شود در دستور بالا به جای r از حرفs استفاده می کردیم یا برای log off از l استفاده می کردیم:
shutdown -s -t 10
shutdown -l -t 10
عدد 10 یعنی این عمل را بعد از 10 ثانیه انجام بده. یک پنجره ی کوچک باز می شود و شمارش معکوس از 10 ثانیه شروع می شود و وقتی تمام شد عمل مورد نظرصورت می گیرد. شما می توانید هر عددی که خواستید وارد نمائید.
وقتی شمارش معکوس آغاز می شود نمی توان پنجره را بست. تنها راه این است که درون داس یا run تایپ کنید:
shutdown -a


.:[learn4all.mihanblog.com]:.
دستور tree یک دستور جالب اما نه چندان کاربردی است که زیاد معروف نیست اما دانستن آن بهتر است.
با نوشتن tree در داس می توان تمام زیر شاخه ها و فولدر های زیر مجموعه ی فولدر جاری را تا آخر دید. اما چون تعداد خطوط در داس 300 تا است(داس در محیط ویندوز دارای محدودیت 300 خطی است اما در گذشته که یک سیستم عامل کامل و مجزا بوده فقط 50 خط داشته است) اگر در فولدری که زیر مجموعه های زیادی دارد مثلأ یک درایو که اطلاعات و فولدر های زیادی دارد از این دستور استفاده کنید ممکن است همه ی خط ها در این 300 خط جا نشوند و تعدادی از آنها قابل دیدن نباشند.
این عمل مانند استفاده ازfolders بالای پنجره ی my computer ویندوز که کنار search و سمت راست آن است می باشد.
این دستور فقط فولدر ها را نشان میدهد و برای دیدن فایل ها باید عبارت f/ را نیز به آن بیفزاییم. و برای زیبایی کار نیز می توان a/ را به آن افزود یا حتی از هر دو آنها استفاده کرد:

tree/f
tree/a
tree/a/f
#8
این بار با تغییر در رجیستوری که قلب ویندوز است کارمان را شروع می کنیم. اگر تغییر در رجیستوری ویندوز را کاملا یاد بگیرید ویندوز در دستان شماست و هر کاری بخواهید میتوانید انجام دهید.
دراین آموزش فقط ویرایش یا ساخت reg_dword و string که همان reg_sz آموزش داده خواهد شد.
برای این کار از دستور reg add استفاده میشود.

ابتدا باید با رجیستوری ویندوز کمی آشنایی داشته باشید. برای باز کردن آن درمحیط ویندوز از منوی start روی run کلیک کنید. تایپ کنید regedit و ok.

در بالای پنجره my computer را می بینید که 5 فولدر اصلی در زیر مجموعه اش قرار دارند:

hkey_classes_root
hkey_current_user

hkey_local_machine
hkey_users

hkey_current_config
با تغییر در این 5 فولدر و زیر مجموعه هایشان در ویندوز شما هم تغییراتی اعمال می شود پس هیچ گاه چیزی را که نمی دانید چیست و چکار انجام می دهد را پاک نکنید و تغییر ندهید چون ممکن است ویندوز شما خراب شود.
ابتدا با مثالی ساده شروع میکنیم.
هر فایلی را که پاک می کنید وارد recycle bin می شود. در این مثال می خواهیم نام recycle bin را به اسم دلخواه تغییر دهیم.
از طریق رجیستوری به آدرس زیر بروید:
hkey_current_user\software\microsoft\windows\shell noroam\muicache
از فولدر muicache ، گزینه ی مشخص شده را باز کنید و هر نامی را که خواستید به جای recycle bin وارد کنید:
[تصویر:  cleargif-1.jpg]

بعد از این کار روی دسکتاپ راست کلیک کرده و refresh را بزنید تا تغییرات انجام شود.

حالا میخواهیم همین کار را با داس انجام دهیم:
در داس به جای آن 5 فولدر از نام مخفف آنها استفاده می کنیم:

hkey_current_user=hkcu
سپس طبق الگوی زیر عمل می کنیم:
reg add hkcu\[address]/v [name] /t reg_sz or reg_dword /d [value] /f
به جای hkcu مخفف آن کلیدی را قرارمی دهیم که میخواهیم در آن تغییر انجام شود که در اینجا همان hkcu باید نوشته شود.
به جای [address] باید آدرس فولدر محل تغییر وارد شود که در این مثال باید عبارت زیر راوارد کنید:

software\microsoft\windows\shellnoroam\muicache
به جای [name] هم باید اسم فایل را وارد کنید.
بعد باید یکی از دو عبارت reg_sz یا reg_dword را وارد کنید.
reg_sz مخصوص فایل های string است که مانند این مثال آیکون آنها در رجیستوری به شکل ab می باشد. مقادیر دیگری مانند reg_dword نیز وجود دارد که اینجا در مورد آن مثالی نمی آوریم.
به جای [value] هم عبارتی را که می خواهید درون فایل وارد کنید را بنویسید که میتواند یک نوشته یا یک عدد باشد. دراین مثال عبارتی را که دوست دارید نام recycle bin شما باشد را وارد کنید
#9
توجه: در عبارت شماره یک موجود در فایل تکست در بعضی قسمت ها از / و در بعضی قست ها از \ استفاده شده است. پس / و \ برابر نیستند و هر کدام باید سر جای خودش به کار رود.
اگر شما از اینترنت اکسپلورر(internet explorer) که مرورگر پیشفرض ویندوز است استفاده می کنید هنگامی که آن را باز می کنید به طور خودکار به صفحه ای می رود که اصطلاحا به آن صفحه خانگی یا home page می گویند. برای تغییر home page من از دستور شماره دو موجود در تکست استفاده کردم:
[در همان فایلی که دانلود کرده اید دستور شماره دو مربوط به این بخش است.]
اما کار نکرد و پیغام داد:
too many command-line parameters
این پیغام مربوط به مواردی است که دستور غلط تایپ شده باشد. اما من چند بار دستور را چک کردم و کاملا مطمئن شدم که درست نوشته ام. پس مشکل کجاست؟!!!
اگر به دستور شماره دو دقت کنید در قسمتی از آدرس عبارت internet explorer را می بینید. مشکل از همین جا است. داس فاصله بین کلمات را تشخیص نمی دهد و عبارت internet explorer را دو عبارت مجزا یعنی internet و explorer می داند. چاره چیست؟
اگر قسمت های قبلی آموزش را مطالعه کرده باشید حتما کابرد های علامت " را به یاد دارید. اینجا هم این علامت به کمک ما می آید.
شما می توانید با استفاده درست و به جای کاراکتر " این مشکل را برطرف کنید.

[در عبارت سوم در فایل تکست چگونگی کاربرد درست آن آمده است. این هم همان فایل قبلی است که دانلود کرده اید]
از این پس شما می توانید در هر جای رجیستوری که خواستید بوسیله ی یک فایل bat تغییر ایجاد کنید. شما می توانید در گوگل سرچ کنید و کار های جالب دیگری را که با رجیستوری ویندوز می توان انجام داد را یاد بگیرید و در ساختن پروژه های دیگر از آنها استفاده کنید.

[learn4all.mihanblog.com]
اگر مشکل داشتید در قسمت نظرات بنویسید تا کمی بیشتر توضیح دهم.

دستور start برای باز کردن یک فایل یا فولدر مورد استفاده قرار میگیرد:

satart c:\a.avi
start c:\new folder
#10
توجه: اگردر مرورگر خود بنویسید google.com مشکلی پیش نمی آید و صفحه باز می شود. اما در داس حتما باید از عبارت www استفاده شود.
هر کامپیوتر هنگامی که به اینترنت متصل می شود مشخصات و آدرس خاصی دارد که به آن ip گفته می شود. برای دیدن ip خودتان هنگامی که به اینترنت متصل هستید در داس تایپ کنید:
ipconfig
اگر در هنگام وارد کردن این دستور به اینترنت متصل نباشید عبارت زیر را مشاهده خواهید کرد:
windows ip configuration

پرسیدن سوال یا گرفتن اطلاعات از کاربر بوسیله ی تعریف متغیر در داس:
افرادی که با یک زبان برنامه نویسی کار کرده اند به خوبی با اهمیت و روش کار و مدیریت متغیر ها آشنایی دارند. با یک متغیرمی توان رابطه های منظم ریاضی تشکیل داد یا اطلاعاتی را از کاربر دریافت نمود یا تعداد انجام یک دستور را مشخص کرد و...
برای دریافت یک مقدار تحت عنوان متغیری به نام moon از کاربر می نویسیم:

=set /p moon
با دادن این دستور، داس از شما یک عبارت طلب می کند که باید آن را وارد کرده و enter بزنید.
در این مثال می خواهیم از کاربر بپرسیم که آیا مایل به باز کردن درایو c خود است یا نه که اگر بله را انتخاب کرد درایو c او باز می شود و در صورت انتخاب کردن نه هیچ اتفاقی نمی افتد.
دستور شماره چهار در فایل تکست(همان که قبلا دانلود کرده اید) شکل صحیح دستور است.

نکات:
1
فقط در هنگام درخواست مقدار از کاربر برای یک متغیر از یک علامت مساوی به صورت = استفاده می شود اما در بقیه حالات و هنگامی که می خواهیم مقدار متغیر را چک کنیم باید از دو مساوی به صورت == استفده شود.

2
درهنگام تعریف یا در واقع ساخت یک متغیر از نام خودش بدون هیچ گونه علامت اضافی استفاده می شود یعنی اگر می خواهیم اسم متغیر asd باشد از همین عبارت asd استفاده می شود. اما در بقیه حالات اسم متغیر به صورت زیر آورده می شود:

[%asd%]

یا
%asd%


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  به اشتراک گذاشتن ساده فایل ها در شبکه zohre 0 274 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  لیست تمام دستورات داس zohre 4 460 22-09-13, 04:13 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان