امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

جاوا اسکریپت چیست ؟
#1
جاوااسکریپت چیست ؟
همیشه فکر می کنید که جاوااسکریپت چیست ؟ واز خودتان میپرسید آیا من هم می توانم جاوااسکریپت را یاد بگیریم پیش خود فکر می کنید نه چون خیلی مشکل است و یا مشکل به نظرتان می آید اما در اصل اینطور نیست جاوااسکریپت هم مانند سایربرنامه های طراحی صفحات وب بسیار آسان است ولی برای اینکه شما هم بتوانید به راحتی از اسکریپتهای جاوااسکریپت استفاده کنید فقط نیاز به تلاش و پشت کار شما دارد . و با باور داشتن خودتان که شما هم میتوانید به آسانی یاد بگیرید . خوب پس حالا شروع می کنیم چه چیزی درباره جاوااسکریپت می دانید ؟
جاوااسکریپت مستقیماً در صفحات html نقش دارد و میتواند عکس العمل رویدادها (events ) را نشان دهد . مانند زمانیکه یک صفحه بطور کامل لود ( load ) می شود و یا اینکه وقتی که کاربر کلیک هایی را بر روی بخش هایی از صفحه می کند و می تواند برای اعتبار بخشیدن به داده ها مورد استفاده قرار گیرد .
فکر میکنید که جاوا و جاوااسکریپت یکسان هستند ؟
نه اینطور نیست . جاوا و جاوااسکریپت دو زبان کاملاً متفاوت هستند . جاوا یک زبان پیچیده کاملا شیء گرا است جاوا خیلی بیشتر از یک زبان برنامه نویسی ، برای خلق برنامه های کاربردی بر پایه وب است . بر خلاف برنامه های جاوا ( اپلت ها ) که به صورت فایل های جداگانه ای در وب ارائه می شوند ، برنامه های جاوااسکریپت می توانند با کدهای html صفحات وب ترکیب شوند .
دستورات جاوااسکریپت را چگونه در صفحات html قرار می دهیم ؟

document. write(“hello world!”)
توضیح مثال بالا : نوشتن اسکریپت در صفحات html بسیار ساده است برای وارد کردن اسکریپت در صفحات html از تگ استفاده میکنیم . و برای مشخص کردن اینکه چه نوع زبان اسکریپتی استفاده شده است .
در واقع هر جائی که خواستید متنی را به عنوان یک خروجی در صفحه قرار دهید می توانید از این دستور استفاده کنید . document. write و در آخر با این تگ را میبندیم . اگر مثال بالا را در صفحه html خود وارد کنید در مرورگرتان عبارت hello world را می بینید .
کدهای جاوااسکریپت درعمل باید با یک فایل html ترکیب شده تا قابلیت اجرا داشته باشند . برای اینکار از تگ در html استفاده میکنیم
دستورات جاوااسکریپت در کجا قرار میگیرد ؟
اسکریپتهایی که در بخش body قرار میگیرند زمانی اجرا میشوند که صفحه (load ) می شود . و اسکریپتهایی که در بخش head قرار می گیرند زمانی اجرا می شود که صدا زده شوند ویا فراخوانده شوند .

function message()

{
alert(“this alert box was called with the onload event”)

}
درمثال بالا میبینیم که این اسکریپت شامل تابعی است که قرار گرفته در بخش سند پس ما میتوانیم مطمئن باشیم که این اسکریپت اجرا می شود بعد از اینکه این تابع صدا زده شود . و اگر در قسمت body این تابع صدا زده نشود این اسکریپت اجرا نمیشود .
document.write(“this message is written when the page loads”)
اسکریپتهایی که در بخش head قرار می گیرند اجرا میشوند وقتیکه صدا زده میشوند و یا اینکه رویدادی (event) اتفاق می افتد .زمانیکه شما یک اسکریپت را در قسمت head قرار میدهید می توانید مطمئن باشید که این اسکریپت اجرا میشود قبل از اینکه کاری در صفحه انجام گیرد .شما می توانید در هر دو بخش head وbody اسکریپت خود را قرار دهید
ممکن است زمانیکه اسکریپت خود را می نویسید وقتی که آن را در مرورگرتان باز کنید مرورگر به جای اجرای آن متن اسکریپت را به شما نشان دهد این مشکل به علت رعایت نکردن بعضی از موارد پیش می آید ۱) ممکن است دستور < script> و یا را فراموش کرده باشید ۲) ممکن است سند خود را با پسوند txt ذخیره کرده باشید و یا اینکه مرورگرتان از جاوااسکریپت پشتیبانی نمی کند .
در یک سند html می توانید بیش از یک script قرار دهید .
یک اسکریپت خارجی (external) چگونه اجرا می شود ؟
گاهی اوقات ممکن است شما بخواهید که اجرا بشه اسکریپت یکسانی روی چندین صفحه بدون اینکه این اسکریپت را در هر صفحه بنویسید برای اینکار شما می توانید این اسکریپت را به صورت یک فایل جداگانه بنویسید و با پسوند js آن را save کنید و در موقع لزوم در تگ script و با استفاده ازخاصیت src از آن استفاده کنید .
the actual script is in an external script file called “****.js”.

متغیرها در جاوااسکریپت :
یک متغیر مانند یک ظرفی، اطلاعات شما را در خودش نگهداری می کند و مقدار یک متغیر میتواند تغییر کند در طول یک اسکریپت . متغیرها یک نام دارند و یک مقدار و برای اشاره کردن به آنها از نام آنها استفاده میشود نام متغیر ثابت است ، یعنی به ازای هر مقدار جاری در متغیر نام آن تغییر نمی کند .
قاعده نامگذاری متغیرها :
نام متغیره می تواند شامل حروف الفبا ( هم حروف بزرگ و هم حروف کوچک ) باشد همچنین این نامها می تواند شامل اعداد ( از صفر تا نه ) و نیز کاراکتر underscore (_) باشند .
نام یک متغیر نمی تواند شامل حروف فاصله (space ) و یا کاراکترهای مربوط به نقطه گذاری باشد .
اولین حرف از نام یک متغیر باید ازیک حرف الفبا و یا یک علامت underscore تشکیل شده باشد .

تعریف یک متغیر :
شما میتوانید بوسیله دستور var به معرفی متغیره بپردازید var strname= some value و یا اینکه می توانید بدون استفاده از دستور var متغیر را تعریف کنید یعنی strname= value
برای اختصاص دادن یک مقدار به متغیر میتوانید به این صورت عمل کنید
var strname=”hege” or like this strname= “hege”
نام متغیر strname است و مقدار آن hege .
قرار دادن متغیر در داخل تابع :
زمانیکه شما قرار میدهید یک متغیری را در داخل تابع فقط می توانید دسترسی داشته باشید به آن متغیر در داخل همان تابع و زمانیکه خارج میشوید از تابع ، این متغیر ازبین می رود که به این نوع از متغیرها متغیرهای محلی میگویند متغیرهای محلی حوزه تعریف آنها تنها شامل یک تابع می باشد شما میتوانید داشته باشید متغیرهای محلی با نامهای یکسان در تابع های مختلف . و اگر شما تعریف کنید یک متغیر خارج از یک تابع همه تابع ها می توانند به آن دسترسی داشته باشند . این متغیرها در تمام طول اسکریپت و نیز سایر اسکریپتهای موجود در سند html قابل استفاده و ارجاع می باشند این متغیرها همچنین درداخل توابع نیز قابل استفاده هستند .

var name=”hege”

document.write(name)

document.write(“”+name+”")
عملگرها در جاوااسکریپت :
عملگرهای محاسبه ای :
عملگرهای محاسبه ای شامل چهار عمل اصلی جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم (/) است و عملگر دیگری به صورت
% وجود دارد که باقیمانده تقسیم دو عملوند را باعث می شود . و عملگر دیگری به صورت ++ برای افزودن به اندازه یک واحد و — برای کم کردن به اندازه یک واحد بکار می رود .

عملگرهای تخصیصی :
عملگرد = مقدار سمت راست عملگرد به متغیر سمت چپ آن تخصیص داده می شود
عملگرد =+ حاصل جمع مقادیر دو طرف عملگردر متغیر سمت چپ این عملگر قرار خواهد گرفت x+=y x=x+y
عملگرد =- حاصل تفریق مقدار سمت راست عملگر از مقدار سمت چپ در متغیر سمت چپ قرار میگیرد . x-=y x=x-y
عملگرد=* حاصل ضرب دو مقدار طرفین عملگر در متغیر سمت چپ قرار میگیرد . x*=y x=x*y
عملگرد =/ مقدار سمت چپ برمقدار سمت راستی این عملگر تقسیم شده و حاصل این پردازش به متغیر سمت چپ اختصاص داده میشود . x/ =y x=x/y
عملگرد =% باقیمانده تقسیم صحیح مقدار سمت چپ عملگر بر مقدار سمت راست آن در متغیر سمت چپ قرار می گیرد. x%=y x=x%y

عملگرهای مقایسه ای :
== وقتی هر دو عملوند با هم برابر باشد ، درست است .
=! وقتی عملوندها با هم مخالف باشند ، درست است .
< وقتی عملوند سمت چپ بزرگتر از عملوند سمت راست است ، درست است
> وقتی عملوند سمت راست بزرگتر از عملوند سمت چپ است ، درست است .
=< وقتی عملوند سمت چپ بزرگتر یا مساوی عملوند سمت راست باشد ، درست استت .
=> وقتی عملوند سمت چپ کوچکتر یا مساوی عملوند سمت راست باشد ، درست است .

عملگرهای منطقی :
&& and منطقی : حاصل این عملگر وقتی درست است که هر دو گزاره مورد نظر آن درست باشند .
|| or منطقی :حاصل این عملگر وقتی درست است که حداقل یکی از عملوندهای آن درست باشد .
! not منطقی : همواره ارزش مخالف عملوند خود را باز می گرداند .
عملگرهای رشته ای :
رشته ها بیشترازیک یا چند کاراکتر متنی تشکیل یافته اند مانند ” hello world” بوسیله عملگر + میتوانیم دو یا تعداد بیشتری از رشته ها را به هم متصل کرد
tet1=”what a very ” txt2=”nice day” txt3=txt1+txt2
متغیر txt3 حالا شامل :” txt3=”what a verynice day برای اضافه کردن فاصله میان دو رشته از متغیرها جایگزین میکنیم یک فاصله داخل عبارتها یا در یکی از رشته ها
tet1=”what a very ” txt2=”nice day” txt3=txt1+” “+txt2
متغیر txt3 حالا شامل “txt3=”what a very nice day است .

تابع :
یک تابع شامل تعدادی کد می باشد که آنها اجرا میشوند بوسیله یک رویداد و یا زمانیکه صدا زده شود . و تابع امکانی است که اجازه دسته بندی کردن برنامه شما را به شما میدهد و در ضمن امکانی است برای عدم تکرار کد برنامه در مکان های مختلف از آن . شما میتوانید ازیک تابع استفاده مجدد کنید دراسکریپتهای یکسان و یا در بخشهای مختلف یک سند .
برای معرفی یک تابع بهتر است که در تگ head فایل html صورت گیرد و صدا کنید آن را در بخشهای مختلف سند با این کار این امکان را به برنامه نویس میدهید که از همان ابتدای برنامه کنترل برنامه را در دست گیرد .
در جاوااسکریپت می توانید به ایجاد یک پنجره برای نمایش متون خود بپردازید که این پنجره هیچ جایی از صفحه اصلی وب را نگیرد ساده ترین راه برای نمایش متن استفاده از (” alert (“this is a message است
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مک آدرس چیست؟ zohre 0 297 22-09-13, 05:05 am
آخرین ارسال: zohre
  فیس بوک چیست و چگونه کار میکند zohre 1 330 22-09-13, 04:49 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان