امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

روش مدیریت شبکه با microsoft management console
#1
mmc برنامه هایی هستند که حاوی ابزارهای مناسب برای مدیریت یک شبکه و ارائه ی سرویس به کاربران بوده و به کمک آنها میتوان بر مشکلات شبکه نظارت داشته و وظایف پیکربندی را به سرعت انجام داد. هر mmc در واقع یک حامل است که وظایف آن را برنامه های داخل آن که اصطلاحاً snap-in نامیده میشوند تعیین میکنند.در این ترفند قصد دارم به معرفی کنسول mmc و مصارف گوناگون آن که شامل مدیریت شبکه ها می باشد بپردازم.
کنسولهای از پیش تعریف شده ی
xp را میتوان در control panel>administrative tools یافت.

تعریف یک کنسول mmcبرای مصارف گوناگون:
شما به عنوان کاربر یا مدیر شبکه نیاز به برنامه های مدیریتی و محافظتی خاصی دارد که این ابزارهای در قسمتهای مختلف ویندوز پراکنده هستند. بهتر است که این ابزارهای را در یک کنسول جمع آوری نموده و در مواقع لزوم از یک کنسول برای تمام مقاصد مورد نیاز خوداستفاده کنید.

برای تعریف یک کنسول جدید:

در کادر run از منوی start عبارت mmc را تایپ کرده،ok کنید. سپس دستور file>add/remove snap-in را انتخاب کرده و در کادر باز شده دکمه ی add را بزنید تا لیست snap-in های در دسترس نمایش داده شوند. بعد از اضافه کردن برنامه های مورد نظر کنسول را از طریق file>save ذخیره کنید. لیست کنسولهای پیش فرض ویندوز و کنسولهای تعریف شده ی خود را در start>all programs>administrative tools خواهید دید.

معرفی کنسول computer management:
این ابزار امکان انجام وظایف نگهداری کامپیوتر را فراهم میکند.از طریق آن میتوان سه ناحیه سیستم کامپیوتری را مدیریت کرد: system tools و storage و services and applications.
ضمناً میتوان سیستمهای دیگر موجود در شبکه را نیز مدیریت کرد که برای انجام این کار، در داخل برنامه، بر روی computer and management کلیک راست کرده و connect to another computer را انتخاب کنید. چنانچه نام کامپیوتر دیگر را نمیدانید بر روی browse کلیک کنید تا کلیه کامپیوترهای شبکه نمایش داده شوند.
هنگام اتصال به یک کامپیوتر دیگر،موجودیتهای اصلی همچنان نمایش داده میشوند اما در زیرپوشه ها تغییراتی رخ میدهد. ضمناً بطور مثال از disk defragmenterبرای درایو کامپیوتر دیگر نمیتوان استفاده کرد.

system tools:
شامل ابزارهای پیکربندی و نگهداری سیستم است.

event viewer:
با هر بار راه اندازی ویندوز، این ابزار به روز می شود و کلیه ی رخدادهای سیستم را ثبت میکند. این رخدادها شامل وقایع برنامه های کاربردی (application) ،وقایع سرویس های سیستم (system) و رخدادهای امنیت سیستم (security) میباشند. در واقع هر یک از این بخش ها یک فایل log جداگانه هستند. در این فایلها سه سطح ردگیری ثبت می شوند که با دابل کلیک بر روی هر قسمت آنها را در پانل سمت راست مشاهده می کنید: اطلاعات (information)، هشدار (warning) و خطا (error).

پیامهای information:

شامل رخدادهای عادی و نه چندان جدی مثل شروع یا پایان اجرای یک برنامه هستند.

پیامهایwarning:

شامل هشدارهای نه چندان جدی هستند مثلا اگر نصب یک برنامه یا یک قسمت از ویندوز موفقیت آمیز نباشد یک هشدار در اینlog درج میشود.
پیامهای error:
حاوی رویدادهای بحرانی هستند که باید فوراً به آنها رسیدگی شود.
برای هر یک از اطلاعات فوق شرح مختصری آمده که آنچه باید به آن توجه کرد ستون source است که منبع ایجاد پیام را تعیین میکند. هر یک از پیامها را که باز کنید جزئیات آن نمایش داده میشود،به همراه دکمه ی copy که متن پیام را در clipboard کپی میکند.
بهترین راه برای ردیابی عیبهای جاری سیستم این است که یک بار کلیه فایلهای log را که در event viewer هستند پاک کنیم، به طور مثال برای پاک کرد log مربوط به application، روی نام application کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید، در پنجره ی باز شده دکمه ی clear log را بزنید. سپس سیستم را reset کنید و مجدداً رخدادهای event viewer را بررسی کنید تا مطمئن شوید که رخدادهای جدید را بررسی میکنید.

نکته: فایل log یک فایل متنی ست که وقایع یک عمل خاص را ثبت میکند بطور مثال هنگام کار کاربران شبکه روی کامپیوترserver فایلهای log از جزئیات عملکرد آنها ثبت میشود که مدیر شبکه را از فعالیتهای کاربران مطلع میکند. پسوند این فایلها txt یا log است که فایلهای log ویندوز را میتوان در پوشه ی windows یا شاخه ی program files پیدا کرد. مسلماً فایلهایی که در نامشان کلمه ی error یا warning آمده از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
shared folders:
منابع که بر روی شبکه بین کاربران به اشتراک میگذاریم را از طریق این snap-in کنترل میکنیم. شامل موارد زیر است:

shares:

نشان دهنده ی درایوهای اشتراکی و تعداد اتصالات کاربران به آنهاست. انواع اشتراک ها عبارتند از: پوشه هایی که خود ویندوز به طور پیش فرض بین کاربران به اشتراک گذارده است و منابعی که مدیریت آنها را به اشتراک گذارده که همراه یک علامت$ نمایش داده میشوند.
sessions:
نام و تعداد افرادی که به سیستم متصل هستند را نمایش میدهد ضمن اینکه هر یک از قسمتهای آن شامل تعداد فایلهای باز شده توسط هر فرد و مدت زمان اتصال و بیکاری میباشد. در این قسمت میتوان به جلسه کاری( اتصال) یک کاربر پایان داد( با کلیک راست کردن روی نام وی و انتخاب close session) اما بهتر است قبل از انجام این کار برای کاربر یک پیغام هشداردهنده ارسال کنیم: روی نام computer management کلیک راست کرده و all tasks> send console message.
open files:
میتوان لیست فایهای مشترک را بررسی کرد. اگر روی نام فایلی علامت قفل باشد به این معنی است که فایل بین دو یا چند کاربر مشترک است ولی امکان کار همزمان روی فایل را ندارند. میتوان فایلهای مشترک را نیز بست.
local users and groups:
لیست کاربران و گروههای تعریف شده را نمایش میدهد. از طریق قسمت users میتوان کاربر جدید تعریف کرد. میدانید که تعریف کاربر یا حساب کاربری از طریق اپلت user accounts در control panel هم امکان پذیر است.
برای تعریف کاربر در قسمت users روی نام پوشه کلیک راست کرده و new user را انتخاب کرده و مشخصات کاربر را تعریف کنید. سپس بعد از زدن دکمه ی create و ایجاد کاربر روی نام آن کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید. در این قسمت میتوان گروهی که کاربر به آن تعلق خواهد داشت و مسیر ایجاد فایل profile کاربر را تعیین کرد. profile دربردارنده ی تنظیمات login کاربر است.
ضمن اینکه میتوان کاربران موجود را در این قسمت غیرفعال کرد یا امکان تغییر رمزعبور را از کاربر گرفت.

performance logs and alerts:

جهت ردگیری کارایی سیستم و تنظیم هشدارهایی که هنگام کاهش فضای دیسک سخت ویا کارایی یک موضوع نمایش داده شوند استفاده میشود.
device manager:
لیست قطعات سخت افزاری سیستم را نمایش میدهد ضمن اینکه میتوان وضعیت صحت یا عدم صحت عملکرد یک قطعه را بررسی کرد.
storage:
سیستم شامل سه منبع اساسی است: حافظه اصلی (ram)، دیسک سخت و پردازش ها، که باید کارایی آنها را کنترل کرد.
removable storage:
وضعیت درایوهای قابل حمل و نقل مثل cd_rom و dvd_rom و یا zip drive ها که مشابه هارد دیسک ولی قابل حمل ونقل هستند را نمایش میدهد.
disk defragmenter:
داده های دیسک سخت را تشخیص داده و به کاهش هزینه های کارکرد فیزیکی دستگاه مثل هد کمک میکند.
disk management:
در این قسمت می توان پارتیشن جدید ایجاد کرد،نام حرف یک درایو را تغییر داد،درایوی را فرمت کرد و وضعیت درایو را بررسی کرد.
services and applications:
services:
لیست سرویسهای موجود بر روی سیستم به همراه وضعیت هر سرویس است. کاربر میتواند یک سرویس را به دلخواه اجرا کند یا به اجرای آن پایان بدهد.
indexing service:
در پس زمینه ی ویندوز محتوایت دیسک سخت را کنترل میکند و هر زمان که کاربر نیاز به خواندن اطلاعاتی از روی هارد داشته باشد وارد عمل میشود و به تسریع یافتن اطلاعات کمک میکند
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعاريف شبکه network zohre 2 279 22-09-13, 04:57 am
آخرین ارسال: zohre
  اشتراک گذاشتن فولدر یا فایل در شبکه zohre 0 452 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  به اشتراک گذاشتن ساده فایل ها در شبکه zohre 0 275 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  حضور مخفی در شبکه zohre 0 238 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  شبکه کردن دو کامپیوتر بدون هیچ امکانات و وسایل اضافی ! zohre 0 247 22-09-13, 04:55 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان