امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاشتن فولدر یا فایل در شبکه
#1
در این قست می خواهیم آموزش به اشتراک گذاشتن فولدر یا فایل را در شبکه آموزش دهیم و به آن دسترسی محدود بدهیم با این تفاوت که می خواهیم فقط همان فولدر را محدود کرد که مثلاً فقط شخص x و شخص y بتوانند از آن استفاده کنند و اعمال تغییرات کنند. اما بقیه ی فولدرهای به اشتراک گذاری شده را همه بتوانند مشاهده کنند.

این کار را اعطای permissions در شبکه میگویند. قبل از پاسخ به این سوال باید دید شبکه شما domain هست یا workgroup. که خوب حتماً مطلع هستید برای متوجه شدن این موضوع نیز باید برید توی control panel و بعد کادر system و بعد هم سر برگ cmputer name و دست آخر هم زیر full computer name ببینید که چه چیزی نوشته شده است domain و یا workgroup.!!!

و اما نحوه permissions دهی روی یک object در دو حالت domain و workgroup.

در حالت domain:

روی فولدری که میخواهید آنرا در اختیار شخص بخصوصی بگذارید راست کلیک و گزینه sharing and security را کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه share this folder را بزنید و بعد دکمه permissions را کلیک کنید. در پنجره باز شده گزینه everyone را حذف و دکمه add را کلیک کنید. نام user آنهایی را که میخواهید این فولدر را ببینند را add کنید. (توجه کنید که location روی active directory باشد). و بعد هم مشخص کنید که این object را read only در اختیارشان میگذارید یا full control دست آخر هم به سر برگ security بروید و در آنجا هم نام یوزرهای آن بزرگواران را add بفرمایید و دسترسی های مورد نظرتان را نیز عنایت بفرمایید و بعد هم ok کنید.

در حالت workgroup:

در این حالت ابتدا میبایست در کامپیوتری که میخواهید چیزی را در آن share کنید یک user جدید با رمز عبور تعریف کنید و سپس وارد folder options و سربرگ view شده و تیک آخرین گزینه یعنی use simple file sharing را بردارید. بعد از آن روی همان فولدری که میخواهید برای آن دو بزرگوار x و y در اختیار بگذارید، راست کلیک وsharing and security را کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه share this folder را بزنید و بعد دکمه permissions را کلیک کنید. در پنجره باز شده گزینه everyone را حذف و دکمه add را کلیک کنید حالا نام آن userای که تازه ایجاد کردید را add کنید و سپس سطح دسترسی این فولدر را از جهت read only بودن یا نبودن مشخص نمایید و در سربرگ security نیز همین user را add کرده و همین سطح دسترسی را برایش مشخص کنید.

حالا در سیستم آن افرادی که قرار است به این فولدرها دسترسی داشته باشد وارد control panel شده و user account را باز میکنیم. وارد user آنها میشویم. از بالا سمت چپ گزینه mange my network password را کلیک میکنیم. در کادر باز شده در قسمت نام سرور نام آن سیستمی را که آن فولدر درش share هست را وارد میکنیم. در قسمت user نیز مجداداً نام آن سیستم را به همراه یک \ و نام آن یوزری که تازه در آن ساختیم وارد میکنیم (مثلا: server\username) و در قسمت password هم که رمز عبور آن یوزر را وارد میکنیم و بعد هم ok.

حالا فقط همین افراد میتوانند به آن منابع در آن سیستم دسترسی داشته باشند.

با این روش امکان دسترسی به کامپیوتر طرف مقابل ، برای دیگر کاربران بسته می شود. اگربخواهم در کامپیوتر مورد نظر یک فولدر برای عموم کاربران و یک فولدر برای تعداد معدودی از کاربران قابل رویت باشد می بایست از روش زیر استفاده کرد:

برای اعطای دسترسی به سایر کاربران میتوانید کاربر guest را فعال کنید و زین پس هرچیزی را که میخواهید برای همگان share کنید در سربرگ security به کاربر guest نیز دسترسی آن را همانگونه که در ابتدای مطلب گفته شد، بدهید.

کاربر guest را نیز اینگونه میتوانید فعال کنید:

روی my computer راست کلیک و سپس manage و سپس گزینه local users and groups و سپس user بعد از آن کاربر guest را باز و تیک account is desabled را بردارید.

حال هر کس میتواند به سیستم دسترسی داشته باشد و به فولدری که جواز دسترسی به آن را دارد وارد شود.

نكته:

به اشتراك گذاشتن فایلها و منابع روی شبكه به این معنی است كه تمام كاربران بتوانند از آن استفاده كنند. زمانی كه شناسههای كاربران را ایجاد كردید، میتوانید محدودیتهایی را برای دستیابی كاربران به منابع ایجاد كنید. معمولاً محدودیتهایی ایجاد شده روی فایلها و فولدرهاست. شما میتوانید مشخص كنید كه كدام فایلها در دسترس باشند و محدوده دستیابی هر كدام را مشخص كنید. نكته قابل توجه در دادن مجوزهای دستیابی این است كه درایو موردنظر در ویندوز xp باید به صورت ntfs فرمت شده باشد چرا كه در سیستمفایلی fat تنها میتوان به فایلهای به اشتراك گذاشته شده دسترسی پیدا كرد اما محتویات فایلها و فولدرهایشان قابل دیدن نیست. با استفاده از فرمت ntfs میتوانید اجازه دستیابی به فایلها و فولدرها را برای كاربران مختلف محدود كنید.

سطوح دسترسی:
full control
با این مجوز، كاربران كنترل كامل روی فولدها و محتویاتشان را دارند كه میتواند شامل تغییر مجوز دستیابی، ایجاد یا حذف فایلها و فولدرها و گرفتن حق مالكیت از آنها باشد.
read and execute
با این مجوز، كاربران میتوانند فایلها و اجرای برنامههای موجود در آنها كه به اشتراك گذاشته شدهاند را مشاهده نمایند.
list folder content
با این مجوز، كاربران میتوانند محتویات فولدرها و زیرفولدرهایشان را مشاهده كنند و مشخصههای فایلها و فولدرها را نیز ببینند.
read
با این مجوز، یك كاربر میتواند مشخصات یك فولدر و محتویات آن را ببینید.

write
با این مجوز، یك كاربر میتواند فایلها و فولدرها را ایجاد كرده و تغییرات لازم در آنها را ایجاد كند.
جالب است بدانید كه زیرفولدرها مجوزهای دستیابی خود را از فولدرهای بالاتر خود به ارث میبرند كه این موضوع خود باعث محدودتر شدن توانایی شما در ایجاد تغییر مجوزها میشود. چون گروه every one شامل همه كاربران میباشد، باید این گروه را از لیست مجوزهای دستیابی حذف كنیم و سپس به صورت مجزا به كاربران و گروهها اجازه دستیابی دهیم. دقت كنید كه نباید به جای حذف گروه every one از لیست مجوزهای دستیابی به آن لغو مجوز دستیابی (deny access) را بدهید، چون از آنجایی كه در ویندوز xp، لغو دستیابی به اجازه دستیابی ارجحیت دارد، در نتیجه هیچكدام از كاربران حتی مدیر شبكه نیز به منابع دسترسی نخواهند داشت. خوب است بدانید كه هر چند اجازه دستیابی به گروه every one و سپس لغو نمودن دستیابی از كاربران مشخص یا گروههایی دیگر كار سادهای به نظر میرسد، ولی ممكن است با این كار محدودیتهای لازم برای دستیابی كاربرانی كه در آینده ایجاد خواهند شد را فراموش كنید.

اگر رمز عبور خود را فراموش كردید

یكی از رایجترین مشكلاتی كه برای یك مدیر شبكه بهوجود میآید این است كه كاربر یا كاربرانی رمز عبور خود را فراموش میكنند. ویندوزxp این مشكل را با استفاده از ساختن یك reset disk توسط كاربران حل میكند. برای ایجاد چنین دیسكی، یك فلاپی خالی را درون درایو خود قرار دهید و در پنجره control panel در قسمتuser account روی شناسه كاربری موردنظر دوبار كلیك كنید.

روی گوشه سمت چپ پنجره، پایین عبارت related tasks ، گزینه prevent a forgotten password را انتخاب كنید. تعدادی پنجره ظاهر میشود كه شما با طی مراحل آنها میتوانید دیسك موردنظر را بسازید. اگر كاربری چندبار به طور متوالی كلمه رمز اشتباه را وارد كند، ویندوز از وی درخواست reset disk را میكند كه با استفاده از آن كاربر به شبكه شناسانده میشود. اما دقت كنید كه بعد از ورود كاربر به شبكه از وی درخواست كلمه رمز جدید میشود و در نتیجه دیسكت هم با كلمه رمز جدید بروز میشود. آخرین نكتهای كه تذكر آن را برای شما ضروری میدانیم این است كه این دیسكت را در جای امن و دور از دسترس همه كاربران قرار دهید
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعاريف شبکه network zohre 2 278 22-09-13, 04:57 am
آخرین ارسال: zohre
  به اشتراک گذاشتن ساده فایل ها در شبکه zohre 0 274 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  حضور مخفی در شبکه zohre 0 237 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  شبکه کردن دو کامپیوتر بدون هیچ امکانات و وسایل اضافی ! zohre 0 246 22-09-13, 04:55 am
آخرین ارسال: zohre
  تغییر حد دسترسی کاربران در شبکه zohre 0 225 22-09-13, 04:55 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان