امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

تعاريف شبکه network
#1
تعريف شبکه network


شبکه netداراي تعاريف متعددي است .لکن اکثر قريب به اتفاق مردم معتقدند که شـبکه مجموعه اي است متشکل از دو يا چند کامپيوتر متصل به هم . کاربران مي توانند از طريق اتصال کامپيوترها به شبکه ، فايلها و تجهيزات جانبي همچون مودمها ، پرينترها ، درايورهاي پشتيبان نوارها و يا درايورهاي cd-rom را با يکديگر به اشتراک بگذارند .


به واسطه ارتباط شبکه ها در مکانهاي مختلف – از طريق خدمات در دسترس شرکتهاي تلفن – کاربران به قابليتهاي زيادي دست مي يابند که از جمله آنها مي توان به : توانايي ارسال e- mail، به اشتراک گذاري لينکها به اينترنت و برگزاري کنفرانس ويدئويي بلادرنگ با کاربران دوردست اشاره کرد .“ بسته ها “ ، “ درگاهها “ و “ پهناي باند “


سه اصطلاح معمول مباحث در شبکه عبارتند از : “ بسته ها “ ، “ درگاهها “ و “ پهناي باند “

بسته

معمولاً سيستمهاي شبکه ، داده ها را در قالبهاي کوچکتري تحت عنوان “ بسته “ انتقال مي دهند و هر بسته عبارت است از اطلاعاتي در مورد مقصد و نوع داده هاي داخلي . اين بدان معناست که مثلاً يک پيغام e-mail مي تواند به بخشهاي کوچکتر تقسيم شده و در بسته هاي داده اي مختلف حمل شود . آنگاه کامپيوترهاي هر دو سوي ارتباط ، با قرار دادن اين بسته ها در کنار هم ، بـه پــيام اصلي دست مي يابند .

درگاه


“ درگاه “ عبارت است از سوکتي که در پشـت دسـتگاه قرار گرفتــه و سبب اتصال کابــل مي شود . به عنوان مثال ، مي توانيد 8 دستگاه را به يک سوئيچ 8 پورته متصل نمائيد . برخي دستگاهها به منظور ارتباط داخلي با دستگاه هاي مشابه ، از يک يا دو پورت افزوده برخوردارند ، لذا يک دستگاه 8 پورتي مي تواند به يک دستگاه 16 پورتي متصل شده و در نتيجه 24 پورت جهت اتصال فراهم سـازد .

پهناي باند“ پهناي باند “ عبارت است از مقدار اطلاعاتي که در هر ثانيه از سيمها و در طول دستگاه شبکه منتقل مي شود . اين مقدار معمولاً بر حسب بيت در ثانيه ( bps ) اندازه گيري مي شود . يک مودم معمولي قادر است حدود 30 تا 50kbs را انتقال دهد ( 30 تا 50 هزار بيت در ثانيه ) ، اين در حالي است که يک شبکه محلي اترنت از قابليت انتقال 10mbps ( در حدود 10 بيليون بيت در ثانيه ) برخوردار است .


سرويس گيرنده هاو سرورها :

با توسعه شبکه ها و افزايش تعداد کامپيوترها ، يکي از کامپيوترها نقش سرور را –مرکز اصلي ذخيره سازي فايلها يا برنامه هاي کاربردي اشتراکي – به عهده مي گيرد . علاوه بر اين سرورها ، امکان ارتباط با تجهيزات جانبي همچون پرينترها را فراهم مي سازند .با تنظيم يکي از کامپيوترها به عنوان سرور اختصاص يافته مي توانيد از صرف هزينه هاي اضافي اجتناب کنيد . به کامپيوترهاي متصل شده به سرور ، سرويس گيرنده گفته مي شود . شايان ذکر است که شما هيچ نيازي به داشتن يک سرور اختصاصي در شبکه تان نداريد . بلکه مي توانيد تنها با ارتباط تعدادي از کامپيوترها به هم ، يک شبکه بندي “ نظير به نظير “ ايجاد کنيد . به اين ترتيب کاربران مي توانند فايلها و e-mail ها را با يکديگر مبادله کرده ، فايلها را برروي هارد درايو يکديگرکپي کرده و حتي از پرينتر متصل به يک کامپيوتر استفاده کنند . اما با افزايش تعداد کاربران شبکه ، مسئوليت وظايف مديريتي و اساسي همچون پشتيباني فايل و ارتقا برنامه ها ، بر دوش سرور اختصاص يافته مي افتد .

سيم کشي و کابلها :


سه نوع سيم کشي شبکه ( و يا ايجاد رسانه ) پايه وجود دارد . اين سه عبارتند از : کابل جفتي به هم تابيده شده ، کابل کواکسيال و فيبر نوري .


کابل جفتي به هم تابيده شده :


اين کابل از جـمله استانداردهاي صنعتــي در نصبهاي جــديد مي باشد . اين سيم به صورتهاي مختلفي در بازار موجود است : سيم جفتي به هم تابــيده شده بدون پوشـش درجه 3 ( اغلب مورد استفاده خسطوط تلفني مي باشد ) و سيم utp درجه 5 که از جمله استانداردهاي جاري شبکه محسوب مي گردد .

کابل کواکسيال :


اين کابل مشابه کابلهاي سيم کشي گرد تلويزيون مي باشد .از اين سيم به ندرت در شبکه ها ي محلي مدرن استفاده مي گردد .


فيبر نوري :


از اين کابلها عموماً در تماسهاي با سرعت بالا بين دستگاههاي “ استخوانبندي “ در شبکه هاي بزرگتر استفاده مي شود . در ضمن در برخي از محيط هايي که داراي تعداد زيادي متقاضي مي باشند ، از فيبر نوري جهت ارتباط ايستگاههاي کاري desktop قدرتمند به شبکه و اتصال ساختارهاي مجاور استفادهه مي شود . اين کابل از جمله معتبرترين کابلها محسوب مي گردد و تنها مشکل آن ، هزينه بالاي آن مي باشد .

انتخاب کابل

در انتخاب کابل اداره و ساختمانتان توجه نمائيد . جهت نيل به اين منظور مي بايست مطمئن شويد که سيمهاي به کار گرفته شده در طول سقف و بين ديوارها علاوه بر تامين نيازهاي جاري شما ، قادر به ارتقا بر طبق خواسته شما طي چندين سال بعد نيز باشند . به عنوان مثال ، اتـرنت مي تـواند از سيم کشي utp category3 استفاده کند ، اما fast ethernet جهت انجام کار ، حداقل به يک سيم کشي utp category5 نياز دارد . با اين اوصاف ، کليه نصب سيم کشي هاي جديد مي بايست به صورت category5 باشد . ممکن است مايل باشيد از کابل plenum که از امنيت بيشتري در بين انواع داکتهاي گرمايي و سرمايي در طول سقف برخوردار است ، استفاده کنيد . جهت اطمينان از عملکرد ، بهتر است با معمار و يا پيمانکار سيم کشي خود در اين زمينه مشورت کنيد
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
#2
هابها :

هابها ، دستگاهاي ساده اي مي باشند که جهت اتصال گروهي از کاربران به يک شبکه محلي به کار مي روند . هابها ، کليه بسته داده هاي دريافتي برروي يک درگاه از ايستگاه کاري را ( همچون e-mail ، اسناد word، صفحه هاي گسترده گرافيکها و درخواستهاي پرينت ) به کليه پورتهاي ديگر انتقال مي دهند . کليه کاربـران متصل بـه يک هاب منفـرد و يـا گروهي از هـابـهاي مـتصل ، در يـک “ قطعه “ قرار دارند ، يعني پهناي باند هاب يا ظرفيت انتقال داده ها را به اشتراک مي گذارند . با افزايش تعداد کاربران به “ قطعه “ ، مسئله رقابت براي به دست گرفتن مقدار محدودي از پهناي باند اختصاص يافته به آن “ قطعه “ افزايش مي يابد .

چند نمونه از هابها عبارتند از : سريهاي cisco micro hub و سريهاي cisco fast hub .


سوئيچها :

سوئيچها ، هوشمندتر از هابها مي باشند و به هرکاربر يا هر گروه از کاربران پهناي باند مشخصي را اختصاص مي دهند . سوئيچ ، بر اساس اطلاعات موجود در header هر بسته ، بسته داده ها را تنها به پورت گيرنده مورد نظر و متصل به شبکه lan ارسال مي دارد . سوئيچ در هر انتقال ويژه باعث ايجاد تماسهاي فردي و موقت بين منابع و مقاصد شده و پس از اتمام مکالمه ، به اين تماس خاتمه مي دهد .

مسيريابها :

مسيريابها در مقايسه با هابها و سوئيچها ، از هوشمندي بيشتري برخوردارند . مسيريابها از بسته آدرس کاملتري جهت تشخيص اين مسئله که کدام مسيرياب يا ايستگاه کاري ، مي بايست بسته بعدي را دريافت کند ، مي باشد . مسيريابها از طريق نقشه مسير شبکه ، تحت عنوان “ جدول مسيريابي “ ارسال بسته ها از طريق بهترين مسير به مقصد را تضمين مي کنند .در صورت قطع ارتباط بين دو مسيرياب ، مسيرياب ارسال کننده ، مسير ديگري را جهت ادامه سير وحرکت در نظر مي گيرد . در ضمن مسيرياب مي تواند بين شـبکه هايي کـه بـه زبانهاي مخـتلفي صـحبـت مي کـننـد ، يعــني داراي “ پروتکلهاي “ مختلفي مي باشند ، ارتباط برقرار کند . برخي از اين پروتکلها عبارتند از : پروتکل اينترنت ( ip ) ، تبادل بسته هاي اينترنتي ( ipx) و apple talk .


مسيريابها به سبب برخورداري از هوش بيشتر ، قادرند با اجتناب از ايجاد ترافيک در برخي بخشهاي دستيابي شبکه ، باعث تامين امنيتي بيشتر بشوند .

مسيريابها مي توانند شبکه ها را به يک مکان منفرد يا مجموعه اي از ساختارها متصل کرده و سبب تامين رابطهايي براي اتصال lan ها به wan بشوند – درست مثل ارتباط شعبه هاي اداري به يکديگر يا به اينترنت .را ه حلهاي ارتباط پذيري :

اين درست همان جايي است که شبکه بندي مي تواند سريعترين و بيشترين مزيت را داشته باشد ، چرا که شما مي توانيد به سادگي و از طريق اتصال بخشها و پروسه هاي مختلف از طريق يک اتصال الکترونيکي ، ميزان کار در سازمان را افزايش داده و به اين ترتيب کاربران مي توانند به سرعت از مزاياي ارتباط آسانتر و دستيابي آسانتر به اطلاعات مهم برخوردار شوند . اين نوع شبکه بندي هزينه اجرايي کمي در بردارد و حتي مي توان ملزومات مورد نياز جهت توسعه را از قبل پيش بيني نمود .راه حلهاي lan با عملکرد بالا :

اين ، دومين مرحله جهت گسترش شبکه مي باشد . مهمترين چيز در اين روش ، سرعت حرکت در بين شبکه ها – که با افزايش به کارگيري از شبکه کاهش مي يابد – و حجم داده ها – برروي پهناي باند – مي باشد .لذا در اين مرحله از سوئيچها و مسيريابهايي با عملکرد بالا جهت تامين ظرفيت مورد نياز استفاده مي شود

ارتباط از راه دورtelecommuting


اين دست از خدمات ، سبب کم کردن فاصله کامپيوترها با کاربران مي شود .اگر گروه شما مرتبا ً از کامپيوترها استفاده مي کنند ، نيازي نيست که آنها را به دردسر انداخته و مدام آنــها را به اداره اي مايلها دورتر بکشانيد . مسلماً استفاده از شبکه گسترده (wan ) ارتباط از راه دور – اگر نگوئيم بيشتر – حداقل به اندازه استفاده از شبکه هاي محلي ( lan ) کارآمد و قابل بهره برداري است.

استفاده از ارتباط از راه دور ، الزاماً به معناي کار کاربران در خانه نمي باشد ، بلکه ممکن است به معناي ايجاد شبکه اي از ادارات محلي – و در نتيجه طي مسافت کوتاهتر – باشد . بدينوسيله کاربران مي توانند ضمن استفاده از مزاياي کار در محيط اجتماعي ، از شر مسافت دور نيز خلاص شوند .


محاسبه متحرک :


در صورتي که داراي نيروي فروش يا گروهي از مهندسين سيار مي باشيد ، مي توانيد در هر زمان که به اطلاعات يا کمک نياز داشتيد به شبکه وصل شويد .به عنوان مثال ، فروشنده مي تواند اطلاعات مربوط به حساب مشتري را از پايگاه داده هاي فروش شرکت ، به دست آورد . دستيابي به اين فن آوري باعث مي شود تا ضمن دستيابي به زندگي راحت تر ، سرويس بهتري براي مشتريان فراهم شود . در ضمن شما مي توانيد از اينترنت يا اينترانت ( اينترنت شخصي شرکت خودتان ) جهت برخورداري از مزاياي شبکه براي گروه و يا مشتريان خود استفاده کنيد .


حال مي توانيد با استفاده از سوئچ يا هاب متصل به مسيرياب cisco 800 series ، به کاربران اجازه بدهيد تا از طريق isdn ، دستيابي سريع و ايمني به اينترنت داشته باشند ( شما مي توانيد در نقاط شهري با هزينه اي معقول به تماس شماره گيري ديجيتالي دست يابيد
#3
ادارات کوچک يا ادارات خانگي :


در اينجا قسمت اعظم بحث ما بــه مسـئله ادارات کوچک / ادارات خـانگي يـا soho بــاز مي گردد . اين ادارات معمولاً متشکل از تعدادي کامپيوتر مي باشند که يا به صورت نظير به نظير متصل شده اند و يا اينکه جهت ذخيره اسناد و به اشتراک گذاري پرينتر ، به يک file server متصل شده اند . اين شبکه نيازمند هاب و سوئيچ جهت ارتباط دستگاههاي مختلف به يکديگر مي باشد . يک طراحي معمولي مي تواند سبب ارتباط ايستگاههاي کاري با يکديگر و ارتباط آنها با file server و پرينتر و يا دستگاه دستيابي به اينترنت ( براي استفاده از e-mail ، پيمايش در وب و غيره …) گردد .

يک راه مفيد جهت ارتباط پذيري lan ، استفاده از ميکروهاب cisco 1500 series ، که از قابليت اتصال به 8 دستگاه برخوردار است مي باشد . در ضمن مي توانيد تعدادي از هابها را به دنبال هم رديف کرده و در نتيجه آن را گسترش دهيد .يکي ديگر از راههاي پيشرفته تر ، استفاده از سوئيچ – به جاي هاب – مي باشد ، چرا که سوئيچها ، پهناي باند مشخص ( و در نتيجه عملکرد مشخصي ) را براي هر کاربر درنظر مي گيرند .

ميکرو سوئيچ cisco 1548 10/100 داراي 8 پورت مي باشد و شما مي توانيد با دنبال هم رديف کردن تعدادي از سوئيچها ، آن را گسترش دهيد . براي نيل به اين منظور ، سوئيچهاي سري catalyst 1900 پيشنهاد مي گردند .

ادارات متوسط يا شعبات اداري :

يک اداره متوسط ، معمولاً داراي 10 تا 100 ايستگاه کاري و احتمالاً چندين file server و پرينتر مي باشد . جهت اتصال کليه اين دستگاهها و افزايش عملکرد پيشنهاد مي کنيم از يک شبکه کليددار استفاده کنيد . سوئيچهاي cisco catalyst 1900 ، 2900 يا 3500 اغلب حدود 12 تا 24 پورت براي هر دستگاه ارائه مي دهند و حتي مي توانيد برحسب نياز خود تعدادي از آنها را پشت سرهم رديف کرده و تعداد آن را گسترش دهيد . اگر شبکه شما داراي بيش از 10 ايستگاه کاري باشد ، به شما پيشنهاد مي کنيم تا سوئيچهاي مرتبط به ايستگاههاي کاري و پرينترها را از طريق fast ethernet 100mbs به file serverها وصل کنيد (اما در مورد کاربران شبکه اي همچون ايستگاههاي کاري محصولات ويدئويي يا گرافيکي به شما پيشنهاد مي شود تا از 1000mbs gigabit ethernet استفاده کنيد.

در مورد ادارات کوچکتر ( با 10 تا 20 نفر ) مي توانيد از مسيرياب cisco 800 series isdn جهت تامين دستيابي اينترنت استفاده کنيد . در شبکه هاي بزرگتر ، ممکن است به يک خط استيجاري اختصاص يافته جهت تامين سرعت دستيابي اينترنت با هزينه ثابت بالاتر و قابليت ميزباني سرورهاي وب يا اينترنت نياز داشته باشيد . جهت اين منظور مسيريابهاي cisco 1000، 2500، 2600را به شما پيشنهاد مي کنيم .اين سيستمها بسيار مناسب ادارات در اندازه متوسط مي باشند .در مورد شعبات اداري نيازمند به ارتباط پذيري مستقيم به شبکه هاي شرکتي - از طريق خطوط استيجاري - استفاده از cisco 1700 را پيشنهاد مي نماييم .

در صورت استفاده از خطوط استيجاري و به خصوص زماني که شرکت شما عهده دار ميزباني وب يا سرور اينترانت مي باشد ، مسئله امنيت از اهميت زيادي برخوردار خواهد بود . شما مي توانيد با استفاده از مسيرياب cisco و ديوار آتش اختصاص يافته اي همچون cisco secure pix firewall نياز خود را تامين سازيد


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اشتراک گذاشتن فولدر یا فایل در شبکه zohre 0 451 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  به اشتراک گذاشتن ساده فایل ها در شبکه zohre 0 274 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  حضور مخفی در شبکه zohre 0 238 22-09-13, 04:56 am
آخرین ارسال: zohre
  شبکه کردن دو کامپیوتر بدون هیچ امکانات و وسایل اضافی ! zohre 0 246 22-09-13, 04:55 am
آخرین ارسال: zohre
  تغییر حد دسترسی کاربران در شبکه zohre 0 225 22-09-13, 04:55 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان