امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

راههای جدید برای لذت بردن از فایرفاکس
#1
مرورگر محبوب فایرفاکس دیگر نیازی به معرفی ندارد. یک مرورگر اپنسورس که هم کاربران ویندوز به خوبی آن را میشناسند و هم کاربران دیگر سیستم های عامل، به ویژه لینوکس، دیگر به آن خوگرفتهاند. یک مرورگر کامل و با قابلیت اعتماد بالا که از یک نقطه قوت بسیار خوب نیز سود میبرد: افزونههای بیشمار.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، در وبلاگی آمده است:

از ایمیل خود با خبر باشید (webmail notifier):

یک افزونه سودمند دیگر که میتواند برای استفاده روزمره بسیار سودمند واقع شود، افزونه خبر رسان ایمیل webmail notifier است که برای مدیریت ایمیل در سرویسهای معروفی چون یاهو و جیمیل استفاده میشود. پس از نصب این افزونه، دو آیکون در پنجره مرورگر ایجاد میشوند که وظیفه اطلاع رسانی وضعیت اکانت ایمیلهای شما را بر عهده خواهند داشت. با کلیک راست روی آیکون کوچک پایین و سمت راست فایرفاکس که به شکل پاکت یک نامه است. منویی برای مدیریت این افزونه باز میشود که با انتخاب options در آن میتوانید پنجره مدیریت اکانتهای این افرونه را باز کنید.

با وارد کردن اکانتهای خود در این قسمت، تنظیمات خاص دیگری برای تغییر وجود ندارد و پس از اعمال تغییرات، افزونه به سادگی کار خود را آغاز خواهد کرد. در این افزونه امکان تعریف اکانتهای yahoo، gmail، aol، hotmail یا سرویسهای اختصاصی pop3 یا imap نیز وجود دارد. در صورتی که ایمیل جدیدی به شما برسد، علاوه بر اینکه رنگ آیکون این افزونه تغییر خواهد کرد، یک پنجره کوچک نیز در پایین مرورگر، وضعیت رسیدن ایمیلهای جدید را به همراه تعداد آنها به شما اطلاع خواهد داد. با کلیک روی پاکت نامه، این افزونه سرویسهای ایمیلی را که ایمیل جدید دارند، در زبانهای جدید باز خواهد کرد تا به مرور محتوای آن و بررسی کردن ایمیل خود بپردازید.

تنبلتر شوید (coolpreviews):

حال پس از به زانو در آوردن کل وب در مقابل خود و اعمال تغییرات دلخواه در ظاهر هر سایت ریز یا درشت، نوبت به کمی استراحت میرسد. برای استراحت و کمتر کردن میزان کلیکها و پنجرههای باز شده و زبانهها و حرکت دادن ماوس و قضایای مربوطه، استفاده از افزونه coolpreviews را پیشنهاد میکنم.

این افزونه، به سادگی یک مرورگر کوچک در فایرفاکس تعبیه میکند، در اصل از یک المان شیء مرورگر استفاده میکنید و این امکان را فراهم میسازد که بدون کلیک روی یک لینک خاص و رفتن به پنجره یا زبانه دیگر، محتوای درون لینک مذکور را در یک پنجره کوچک باز شدنی در همان صفحه مشاهده کرده و در صورت نیاز آن را به یک زبانه جدید منتقل کنید. با نصب این افزونه، در کنار تمام لینکهای موجود در صفحات یک آیکون آبی رنگ نمایان میشود که با کلیک روی آن، پنجره کوچکی باز شده و محتوای لینک مذکور را نمایش میدهد.


حال با حرکت دادن ماوس روی لینکهای صفحه اصلی یا والد، محتوای لینکها بدون کلیک در این پنجره نمایش داده شده و میتوانید به سادگی محتوای آنها را در یک زبانه و بهصورت یکجا ببینید. در صورتی که علاقهمند باشید تا محتوای پیش نمایش را دقیقتر بررسی کنید، میتوانید با کلیک روی نشان زبانه در این پنجره کوچک، محتوای نمایش داده شده را در یک زبانه اصلی فایرفاکس باز کرده و مورد استفاده قرار دهید. همچنین، امکان انتخاب تم برای پنجره پیش نمایش و همچنین بزرگنمایی و کوچک نمایی نیز در آن وجود دارد. تجربه استفاده از چنین افزونهای واقعاً لذت بخش و تا حدود بسیار زیادی تنبل کننده است.

کافی است، یکبار پس از استفاده طولانی مدت از این افزونه آن را غیر فعال کنید و ببینید که احساس مرور وب بدون آن، چقدر ناخوشایند است.


پشتیبان گیری کامل (febe):

اکنون که به انتهای این مقاله نزدیک میشویم، بهتر است دو افزونه مناسب را برای پشتیبانگیری از تغییراتی که در فایرفاکس ایجاد کردهاید، معرفی کنیم. افزونه febe برای پشتیبانگیری از همه چیز در فایرفاکس طراحی و عرضه شده است. با استفاده از این افزونه، میتوانید از تمام افزونههای نصب شده، تاریخچه مرور وب خود، رمزهای ذخیره شده در مرورگر، نشانهای ذخیره شده و دیگر تنظیمات آن بهصورت آفلاین یا آنلاین پشتیبان گرفته تا در مواقع مناسب مورد استفاده قرار گیرند.

این قابلیت به خصوص در مواقعی که سیستم عامل کامپیوتر خود را عوض میکنید بسیار سودمند است و با استفاده از این افزونه، به راحتی میتوانید فایرفاکس را به حالت سابق خود بازگردانید. همچنین، میتوانید برای همگامسازی فایرفاکس روی دو ماشین نیز از این افزونه استفاده کنید. این افزونه همچنین امکان تنظیم یک برنامه زمان بندی را برای پشتیبانگیری در اختیار کاربر میگذارد تا عملیات پشتیبان گیری بتواند بهصورت خودکار و بدون دخالت شما انجام پذیرد.

پس از دانلود و نصب این افزونه، باید تنظیمات مربوط به پشتیبانگیری را در آن وارد کرده و سپس اقدام به پشتیبانگیری کنید. با مراجعه به منوی tools>febe و انتخاب گزینه febe options به پنجره تنظیمات این افزونه هدایت خواهید شد. در این پنجره میتوانید نوع پشتیبانگیری را از میان گزینههای selective، full profile، both و alternate انتخاب کنید که هر کدام، به طبع اقدام مخصوص به خود را انجام خواهد داد.

انتخاب selective این امکان را فراهم میسازد تا از میان موارد قابل پشتیبانگیری از جمله نشانها، تاریخچه، کلمات عبور، کوکیها و… موارد دلخواه خود را انتخاب کنید. پیشنهاد من در این زمینه، پشتیبان گیری کامل با استفاده از گزینه full profile است. پس از تعیین نوع پشتیبانگیری، باید یک پوشه برای ذخیرهسازی دادههای پشتیبان را روی سیستم خود تعیین کنید که این امر در قسمت directories صورت میپذیرد.

پس از تعیین پوشه ذخیره سازی و پارامترهای دلخواه، به قسمت schedule رفته و برنامه زمان بندی دلخواه خود را برای انجام پشتیبانگیری تعیین کنید. انتخاب پشتیبانگیری روزانه یا هفتگی به همراه تعیین ذخیره حداکثر سه پوشه پشتیبان در مقصد یک تنظیم بهینه برای استفاده روی این افزونه است.

در صورتی که یک اکانت ذخیره سازی روی cloud در سایت box.net نیز داشته باشید (نسخه شخصی این سرویس رایگان است)، میتوانید نام کاربری خود را در قسمت box.net وارد کرده و از febe بخواهید که فایلهای پشتیبان گیری شده را به این اکانت شما بارگذاری کند. در این صورت، یک منبع امن و قابل اعتماد برای پشتیبانگیری دادههای خود نیز در اختیار خواهید داشت. استفاده از febe را به شما پیشنهاد میکنم.

همگام باشید (firefox sync): افزونه firefox sync آخرین پیشنهاد من برای استفاده روی مرورگر فایرفاکس است که امکانات بسیار مناسبی را ارائه میدهد. این افزونه که از طرف موزیلا ارائه شده، امکاناتی مشابه febe، اما بهصورت یک خدمات آنلاین و روی کلاود را فراهم میسازد.

مزیت این سرویس در مقابل febe امکان استفاده از پشتیبانهای آن روی نسخههای موبایل فایرفاکس است که یکپارچه سازی بسیار مناسبی را به ارمغان میآورد. با این حال، این افزونه توانایی پشتیبانگیری از افزونهها به صورت آفلاین را نداشته و تنها میتواند از تاریخچه، نشانها، کلمات عبور و تنظیمات کلی فایرفاکس پشتیبان تهیه کرده و بدون دخالت کاربر، دیگر دستگاهها یا مرورگرهای وی را با یکدیگر همگام سازد. برای استفاده از این سرویس باید یک اکانت بسازید که خود افزونه، با نمایش یک ویزارد مناسب و جمع آوری دادههای مربوطه، این کار را برای شما تسهیل خواهد کرد.

در ادامه و پس از کنترل صحت دادههای وارد شده، فایرفاکس با ارائه یک captcha، انسان بودن شما را کنترل کرده و در پایان، یک کلید منحصر به فرد برای استفاده از همگام سازی در آینده و در دیگر دستگاهها در اختیار شما خواهد گذاشت که باید در نگهداری آن دقت کنید.

پس از انجام تنظیمات اولیه، این افزونه بهصورت خودکار دادههای لازم را به سرور ارسال کرده و دیگر نیازی به دخالت در عملکرد آن وجود ندارد. اکنون میتوانید در مرورگر فایرفاکس موبایل خود، این افزونه را اضافه کرده و اکانت و کلید انحصاری همگامسازی خود را وارد کنید و از همگام بودن همیشگی مرورگرهای دسکتاپ و موبایل خود لذت ببرید. همچنین، اگر به هر دلیلی مجبور به نصب دوباره فایرفاکس شدید، با استفاده از این سرویس میتوانید بهجای شروع کردن از صفر، مرورگر خود را به وضعیت قبلی خود بازگردانید.

با این حال، افزونه febe به دلیل پشتیبانگیری از افزونههای مرورگر، در این زمینه سودمندتر و استفاده از آن مناسبتر است. اما اگر به فکر همگام سازی مرورگر موبایل با دسکتاپ خود هستید، استفاده از firefox sync اجتناب ناپذیر است
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بالا بردن امنیت شبکه خانگی خود بر روی کامپیوترهای قدیمی zohre 0 236 22-09-13, 04:53 am
آخرین ارسال: zohre
  از بین بردن جاسوس افزارهای کامپیوتری با xoftspyse anti spyware zohre 0 258 22-09-13, 04:43 am
آخرین ارسال: zohreکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان