امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

شبکه تلفن همراه چگونه کار می کند؟
#1
در شبكه تلفن همراه یا موبایل ( mobile ) ما یك وسیله به نام گوشی موبایل داریم كه بدون سیم است و از لحاظ فیزیكی به جایی متصل نیست و هرلحظه مكان خود را تغییر می دهد و ممكن در یك روز در نقاط مختلف كشور و حتی جهان حركت كند.
در تلفن ثابت "هویت " مشترك مشخص است، از كجا؟ از آنجایی كه مخابرات با كشیدن دو رشته سیم مسی تا در منزل یا محل كار و دادن بوق این كار برای مشترك كرده است. پس مرحله اول در شبكه مخابرات "هویت " یا شناسایی معتبر بودن مشترك است .
"مكان " مشترك نیز دقیقا مشخص است و این دیگر نیاز به توضیح ندارد یعنی سوییچ هنگامی كه كسی با این مشترك كار دارد راحت آن را پیدا كرده و به آن زنگ می زند. قسمت بعدی " محل ثبت charging " است یعنی مشترك هرچقدر با تلفن خود به دیگران زنگ بزند هزینه آن در كجا ثبت می شود؟ جواب مشخص است... در سوییچی كه به آن متصل است.
قسمت بعدی " ارائه سرویسهای جانبی " است مثل نمایشگر شماره تلفن و انتقال مكالمه و ... كه این هم در سوییچی كه تلفن به آن متصل شده است انجام می گیرد.پس به طور خلاصه شبكه تلفن ثابت مشخصات زیر را دارا می باشد:

1- هویت یا شناسایی مشترك
2- مكان مشخص جهت تماس گرفته شدن با آن

3- محل ثبت charging
4- ارائه سرویسهای جانبی

اما در شبكه موبایل همانطوریکه گفتیم ما یك وسیله به نام گوشی موبایل داریم كه بدون سیم است و از لحاظ فیزیكی به جایی متصل نیست و هرلحظه مكان خود را تغییر می دهد و ممكن در یك روز در نقاط مختلف كشور (و حتی جهان) حركت كند.
حالا سوال این است كه چگونه باید چهار مشخصه بالا را برای آن پیاده كنیم ؟
قبل از هر چیز ذكر این مورد ضروری است كه گوشی موبایل با روش بدون سیم (wireless) از طریق امواج الكترومغناطیسی با آنتنی كه به آن bts گفته می شود ارتباط دارد و از طریق آن به شبكه موبایل وصل می شود (به جای دو رشته سیم مسی).

1- تعیین هویت
در موبایل به علت تغییر مكان مشترك (مستقل از مكان بودن) نیاز به مركزی داریم كه اطلاعات تمام مشتركین یك كشور و یا یك شركت ارائه دهنده سرویس موبایل در آن ثبت شود تا هر وقت شبكه نیاز داشت در اختیار شبكه قرار گیرد (این كار در تلفن ثابت در همان مركز سرویس دهنده به شما انجام می گیرد) به این مركز hlr گفته می شود (home location register) این مركزها به صورت متمركز در یك یا بعضا در نقاط محدودی از یك كشور ایجاد می شود.
و برای اینكه یك مشترك امكان استفاده از شبكه را داشته باشد به مشترك كارتی به نام (sim (subscriber identity module كارت داده می شود كه این كارت وسیله شناسایی مشترك در شبكه است پس اگر sim كارت در گوشی موبایل قرا رگیرد و تعاریف مخصوص آن در hlr ثبت گردد مشترك می تواند هر كجا از كشور كه برود امكان تماس گرفتن و یا تماس گرفته شدن را دارا می باشد.

2- مكان مشترك در شبكه موبایل
هنگامی كه یك مشترك در شبكه حركت می كند آخرین مكان آن در hlr ثبت می شود بنابراین هر كس بخواهد به یك موبایل زنگ بزند آخرین مكان آن از hlr پرسیده می شود و بعد به موبایل زنگ می خورد.

3- ثبت charging
ثبت مقدار هزینه مكالمه موبایل در آخرین سوییچی كه به موبایل سرویس می دهد انجام می گیرد. مثلا مشتركی از اصفهان به سمت مازندران رفته و از آنجا به مشهد می رود ودر طی مسیر چندین بار به نقاط مختلف تماس گرفته است هنگامی كه در محدوده اصفهان بوده در سوییچهای اصفهان charging ثبت شده و در مازندران در سوییچ مازندران و در مشهد هم در سوییچ مشهد ثبت می شود.
در آخر كلیه هزینه مكالمات از سراسر كشور به مركزی در تهران كه مركز صورتحساب است ارسال می شود و بعداز جمع بندی و محاسبه برای مشترك صورتحساب ارسال می شود (در تلفن ثابت تمام هزینه های مكالمه در مركز سرویس دهنده ثبت می شود)

4- ارائه سرویسهای جانبی
این سرویسها توسط آخرین سوییچ سرویس دهنده به موبایل از طریق hlr سوال می شود كه چه سرویسهایی باید در اختیار مشترك گذاشته شود مثل انتقال مكالمه - انتظار مكالمه - نمایشگر شماره و... و سپس آن سرویس ها توسط آخرین سوییچ سرویس دهنده در اختیار مشترك قرار می گیرد. (در تلفن ثابت همان سوییچ محلی كه تلفن به آن وصل است این كار را انجام می دهد)
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش چگونه اطلاعات موبایل را کاملا از بین ببریم؟ مای فون 0 562 22-12-13, 08:39 am
آخرین ارسال: مای فون
  پیدا کردن مدل گوشی افراد از روی شماره تلفن همراه انها mobile pasargad 0 613 22-09-13, 12:58 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  آشنایی با تکنولوژی gprs در شبکههای تلفن همراه mobile pasargad 0 477 22-09-13, 12:54 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات مربوط به لوازم جانبي تلفن همراه mobile pasargad 0 366 22-09-13, 12:51 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات مربوط به نحوه اتصال تلفن همراه به ديگر لوازم mobile pasargad 0 350 22-09-13, 12:50 pm
آخرین ارسال: mobile pasargadکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان