امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

این موضوع را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آشنایی با تکنولوژی gprs در شبکههای تلفن همراه
#1
gprs چیست؟
gprs مخفف general packet radio service یا (سرویس عمومی پكتهای رادیویی) است كه امكان ارسال و دریافت اطلاعات و داده را روی شبكه تلفنهمراه فراهم میسازد. این تكنولوژی جدید، مكالمه تلفنی و ارسال اطلاعات را برای كاربران، در یك زمان ممكن میسازد و در واقع سیستم تكمیل شده sms تلقی میشود.
● مشخصات اصلی gprs
پیش از پیدایش gprs، كانالهای رادیویی، برای تماس و ارسال دادهها در شبكه gsm با روشی نامناسب فقط برای ارسال داده استفاده میشد. با ظهور gprs، این كانالهای رادیویی در یك دوره زمانی ثابت، بین چند كاربر به اشتراك گذاشته میشود. تعداد این كاربران به كاربردهای مورد استفاده و نیز مقدار دادههای منتقل شده بستگی دارد.
gprs دارای چند مشخصه و یا قابلیت مهم است كه اهم آنها عبارتند از:

۱) سرعت:
خطوط معمولی تلفنهمراه، حداكثر دارای سرعت ۶/۹ كیلو بیت در ثانیه است، اما در صورت استفاده از سرویس high speed circuit switch data یا همان hscsd، حداكثر میتوانند از سرعت ۴/۱۴ كیلو بیت در ثانیه بهره ببرند. این در حالی است كه gprs براحتی میتواند با سرعت ۴۰ كیلو بیت در ثانیه، شما را به اینترنت متصل كند. این سرعت، دست كم چهار برابر سرعت معمول خطوط داده در تلفنهای همراه معمولی است.

۲) اتصال:
gprs این امكان را به شما میدهد كه همواره ارتباط خود را با اینترنت حفظ كنید و دیگر لازم نیست برای برقراری ارتباط، هر بار به شركت ارائه دهنده سرویس اینترنت وصل شوید.

۳) هزینه:
اصلیترین مزیت gprs این است كه مبلغ ارتباط خود را براساس مقدار اطلاعات ورودی و خروجی، به شركت ارائهكننده سرویس میپردازید نه براساس مدت زمانی كه به اینترنت متصل هستید. یعنی ممكن است كه تمام روز در محیط اینترنت باشید، اما فقط هنگام ارسال یك پیغام مبلغی پرداخت كنید.
+gprs تمام پروتكلهای ip را پشتیبانی میكند و واقعاً یك لینك همیشه روشن تلقی میشود. یعنی لازم نیست پیغامها را از طریق سرور ارسال كنید بلكه میتوان آنها را بهصورت مستقیم به تلفن همراه دیگر ارسال كرد كه این امر در كاهش ترافیك سرور، نكتهای بسیار مهم است. امروزه اكثریت قاطع اپراتورهای شبكههای بزرگ تلفن همراه، از شبكه gprs استفاده میكنند، اما برای بهرهبرداری از این سیستم میبایستی گوشی تلفنهمراه، قابلیت استفاده از این سرویس را داشته باشد.
● كاربردهای gprs

▪ پست الكترونیكی
پست الكترونیكی، جایی است كه gprs در آن خودنمایی میكند. با توجه به ارتباط دائمی با اینترنت و پرداخت به ازای اطلاعات ورودی/خروجی، شما میتوانید به نامههای الكترونیكی دوستان و یا همكاران خود در هر زمان، با حداقل هزینه و حداكثر سرعت، پاسخ دهید و یا برای كارهای فوری به دیگران نامه بفرستید.
▪ اطلاعات مورد نیاز
دامنه وسیعی از اطلاعات را میتوان به گوشی تلفنهمراه كاربران توزیع كرد. مثلاً میتوان نتایج مسابقات ورزشی، وضعیت آب و هوا، اطلاعات پروازها، تیترهای مهم اخبار، وضعیت ترافیك، موقعیت مكانی و... را برای كاربران ارسال كرد. متن بودن این اطلاعات لازم نیست زیرا آنها را میتوان بهصورت تصویر یا گرافیك و یا دیگر انواع اطلاعات قابل مشاهده تهیه و ارسال كرد.
با توجه به طول پیام كوتاه یا sms كه ۱۶۰ كاراكتر است فقط عنوان یا تیتر موضوع را میتوان اطلاع داد و به همین علت برای توزیع اطلاعات كوتاه از sms و برای ارسال و توزیع پیامهای با محتوای بیشتر از gprs استفاده میشود.
mms: تصاویر ثابت و متحرك و فیلمهای down load شده را میتوان براحتی از طریق gprs انتقال داد. نمایش جای پارك موجود (monitoring park lost) و یا فرستادن تصاویر بیمار از داخل آمبولانس به بیمارستان و یا ویدئو كنفرانس و... از دیگر كاربردهای این سیستم است.
مرورگر وب: با مرورگر وب توسط gprs براحتی و با سرعتی معادل خطوط تلفن معمولی (یعنی ۵۶ كیلو بیت در ثانیه) صفحات مورد علاقه خود را مرور كنید.
▪ documentهای اشتراكی و یا كارهای گروهی gprs:
از دیگر امكانات gprs میتوان به اشتراك documentها اشاره كرد كه اجازه میدهد افراد از جاهای مختلف، روی یك document به صورت مشترك و در زمانی واحد، كار كرده اطلاعات كسب شده خودشان را برای تبادلنظر به اشتراك بگذارند.

● كارایی gprs
gprs از لحاظ نظری باید بتواند سرعت انتقال اطلاعات را به ۱۷۱ كیلوبیت در ثانیه برساند. این در حالی است كه در عمل، این سرعت ۴۰ كیلوبیت در ثانیه است. سرعت ارتباط در دستگاههای متفاوت gprs با یكدیگر فرق میكند. برای محاسبه سرعت ارتباطات در دستگاههای gprs، بهتر است با طرح كدها و ساختمان كلاسهای مربوط به آن آشنا شویم.
gprs به طور كلی دارای چهار نوع كد cs۴،cs۳،cs۲،cs۱ است. هریك از این كدها، از قابلیت انتقال اطلاعات، حداكثر با سرعت ۴/۲۱ كیلوبیت در ثانیه برخوردارند و در هر یك از آنها، قسمتی برای تصحیح خطای انتقال اطلاعات، درنظر گرفته میشود.
cs۱ دارای بیشترین سهم برای تصحیح اطلاعات است و در آن فقط حدود ۹ كیلو بیت در ثانیه از كل ۴/۲۱ كیلو بیت در ثانیه، برای انتقال اطلاعات باقی میماند.
cs۲،cs۳ دارای سرعت بیشتری بوده و سرعت انتقال اطلاعات در آنها، به حدود ۴/۱۳ كیلوبیت در ثانیه در cs۲ و ۶/۱۵ كیلوبیت در ثانیه در cs۳ میرسد.
در cs۴ سرعت انتقال به حداكثر مقدار خود یعنی ۴/۲۱ كیلو بیت در ثانیه میرسد و هیچ نوع تصحیحی در این قسمت انجام نمیگیرد.
دستگاههای موجود gprs، فقط cs۱ و cs۲ را با سرعتی پایینتر ارائه میدهند. در مواقع لازم، این دو به جای یكدیگر مورد استفاده قرار میگیرند.
شبكههای gsm و gprs امكان استفاده از ۸ تایم اسلات را در هر لحظه از زمان دارند. لذا سرعت انتقال اطلاعات را میتوان با كنار هم قرار دادن تایم اسلاتها، بیشتر و بیشتر كرد. دستگاههای gprs براساس ادغام تایم اسلات به كلاسهای ذیل تقسیم میشوند:
در عمل، سرعت انتقال به علت محدودیت ایجاد شده توسط شركت ارائه دهنده خدمات و نیز محدودیت موجود در دستگاهها، كاهش مییابد
 این پست را پسندیدند مای فون
حامیان مای فون

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ
کاربر ویژه شوید

buy-pack

خرید ارزان و مطمئن کارت شارژ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پیدا کردن مدل گوشی افراد از روی شماره تلفن همراه انها mobile pasargad 0 612 22-09-13, 12:58 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات مربوط به لوازم جانبي تلفن همراه mobile pasargad 0 366 22-09-13, 12:51 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات مربوط به نحوه اتصال تلفن همراه به ديگر لوازم mobile pasargad 0 350 22-09-13, 12:50 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات مربوط به زنگ و صداي تلفن همراه mobile pasargad 0 354 22-09-13, 12:50 pm
آخرین ارسال: mobile pasargad
  اصطلاحات و اطلاعاتي درباره تلفن همراه mobile pasargad 2 313 22-09-13, 12:48 pm
آخرین ارسال: mobile pasargadکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان